Zavrieť

Porady

účtovníctvo v praxi

Ahojte poraďáci,
ja by som veľmi rád vedel ako to je s účtovníctvom v praxi. Som totiž ešte len študent, ktorý sa učí účtovníctvo a čím ďalej, tým ma to viac zaujíma.
Ja by som rád vedel, že ako je to s tými účtovníkmi, ktorí robia účtovníctvo ako ,,privyrobenie si" pre takých malých/menších podnikateľov. To akože na konci účtovného obdobia takýto podnikateľ prinesie všetky účtovné doklady za celé účtovné obdobie nejakému účtovníkovi a ten musí všetky tieto prípady podložené doklami spracovať do denníka, spraviť uzávierku, účtovnú závierku a takto ? všetko ručne ? alebo to si účtovník može kúpiť software a v ňom spracovať aj viac účt. jednotiek ? ako to je vlastne ? ďakujem
Usporiadat
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

No, účtovník si obvykle kúpi program - multilicenciu obvykle - aby mohol spracovávať viac firiem. Čo sa týka časového harmonogramu, je to na dohode, ja uprednostňujem aj u neplatcov DPH minimálne 1/4-ročné stretnutia s odovzdaním dokladov, ktoré si doma vytriedim a ak niečomu nerozumiem, komunikujem a vyjasňujem aby som správne zaúčtovala prípad. Potom zaúčtujem a oznámim predbežné hospodárenie firmy, vyfakturujem a čakám na peniaze... Opakuje sa pravidelne. Po skončení účtovného obdbia samozrejme urobím všetky uzávierkové operácie, inventarizácie a až potom vypíšem daňové priznanie a výkazy...
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

V prvom rade ti radím, nájdi si nejakého guru, ktorý nad tebou bude dohliadať, pretože pustiť sa robiť len tak účtovníctvo niekomu - s tým, veď to študujem... chlapče to chce odvahu...
a nielen tvoju, ale hlavne tvojich potenciálnych klientov..
rýchlokvasných účtovníkov je habakuk ale väčšinou potom po nich opravujú tí, čo majú skúsenosti.
To nie je o škole, ale o skúsenostiach, aj keď v škole ti ukážu, ako a kde hľadať...
Opakujem väčšinou, možno patríš medzi účtovných géniov, ktorí sa narodili s účtovnou osnovou v kolíske...
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

ja nevravím, že sa chcem teraz hneď do toho pustiť - to v žiadnom prípade. Určite treba skúsenosti, veľa skúseností a poznatkov. Mňa to len zaujíma. Pýtam sa, aby som vedel ako funguje aj v praxi a nie len v škole ako nás učia.
Inak taký človek, čo chce robiť účtovníctvo niekomu, tak potrebuje živnosť alebo ako ?? Dajme tomu, že by som bol normálne zamestnaný TPP, ale popri tom by som si takto privyrábal...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

sú aj tzv. "marcoví igelitkári" ale ja osobne sa im vyhýbam.
lepšie je mať zazmluvneného klienta a platby za robotu na mesačnej bázi
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Môžeš robiť na živnosť, alebo na Dohodu. Softwér je lepší, ako ručné účtovanie, hoci pre JÚ je aj na Porade šikovný excelovský Peňažný denník. Soft je ľahší, už len kvôli výkazom, Evidenciám, knihám faktúr.
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

aha takže buď živnosť alebo dohoda...a takýto účtovník potrebuje aj nejaký certifikát alebo osvedčenie alebo nič proste ? to aj vyučený kaderník može robiť účtovníctvo ak ho ovláda ?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

mart. Pozri príspevok
aha takže buď živnosť alebo dohoda...a takýto účtovník potrebuje aj nejaký certifikát alebo osvedčenie alebo nič proste ? to aj vyučený kaderník može robiť účtovníctvo ak ho ovláda ?
aj ten čo vyštudoval sociálnu prácu
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

mart. Pozri príspevok
aha takže buď živnosť alebo dohoda...a takýto účtovník potrebuje aj nejaký certifikát alebo osvedčenie alebo nič proste ? to aj vyučený kaderník može robiť účtovníctvo ak ho ovláda ?
Nič, je to voľná živnosť.
P.S. Keď si prečítaš niektoré príspevky na Porade, zistíš, že ho robia aj takí, čo ho neovládajú
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

OK, ďakujem vám veľmi pekne
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
A poniektori to robia popri svojej praci aj nacierno. Napriklad aj pracovnicky DU. A take idu pod cenu,cim skodia serioznym uctovnikom.
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

a ak by som takto niekomu spravil účtovníctvo na dohodu, tak musím v marci nasledujúceho roka podať daňové priznanie že ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mart. Pozri príspevok
a ak by som takto niekomu spravil účtovníctvo na dohodu, tak musím v marci nasledujúceho roka podať daňové priznanie že ?
Ak tvoj príjem nepresiahne 1/2 nezd.časti základu dane a nechceš, aby ti DU vrátil zrazené preddavky, DP podať nemusíš.

Ale ak klient, ktorému budeš robiť účto na dohodu nemá iných zamestnancov, nezabudni na povinnosti zamestnávatela voči soc.poisťovni a daňovému pradu.
4 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

prečo 1/2 ? prečo nie celú nezdaniteľnú časť ?
a o akých preddavkoch hovoríte ?
"Ale ak klient, ktorému budeš robiť účto na dohodu nemá iných zamestnancov, nezabudni na povinnosti zamestnávatela voči soc.poisťovni a daňovému pradu." - -tomuto tiež nejako nerozumiem. Nemám zabudnúť na povinnosti zamestnávatela ? čo ja mám s povinnostami zamestnavatela alebo ako to myslíte ?
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

veď predsa, ak ty ak budeš zamestnaný na dohodu, tak si zamestnanec
si myslíš, že malý klient si bude na spracovanie miezd hľadať iného človeka? - mzdového účtovníka?
Naposledy upravil Ivana Š : 27.05.12 at 18:12
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

celú nezdaniteľnú časť si môžeš uplatniť pri podaní daňového priznania

Veronika písala, že daňové priznanie nemusíš podať, ak tvoje príjmy nepresiahnu polovicu nezdaniteľnej časti základu dane
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

Ivana Š Pozri príspevok
celú nezdaniteľnú časť si môžeš uplatniť pri podaní daňového priznania

Veronika písala, že daňové priznanie nemusíš podať, ak tvoje príjmy nepresiahnu polovicu nezdaniteľnej časti základu dane
toto je v zákone o dani z príjmov ? alebo kde sa dočítam kedy som povinný podať daň. priznanie a kedy nie ? lebo ja som bol v tom, že ak moje príjmy nepresiahnu nezdaniteľnú časť, tak nemusím podávať DP
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mart. Pozri príspevok
prečo 1/2 ? prečo nie celú nezdaniteľnú časť ?
a o akých preddavkoch hovoríte ?
"Ale ak klient, ktorému budeš robiť účto na dohodu nemá iných zamestnancov, nezabudni na povinnosti zamestnávatela voči soc.poisťovni a daňovému pradu." - -tomuto tiež nejako nerozumiem. Nemám zabudnúť na povinnosti zamestnávatela ? čo ja mám s povinnostami zamestnavatela alebo ako to myslíte ?
Ak nebudeš mať u zamestnávatela, ktorému budeš robiť účto na dohodu, podpísané Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, zamestnávatel ti z odmeny stiahne 19 % daň zo závislej činnosti.

Ako dohodár si zamestnancom firmy - s povinnosťami voči sociálnej poisťovni a daňovému úradu.

Ak budeš mať živnosť, tieto povinnosti ti "odpadnu".
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mart. Pozri príspevok
toto je v zákone o dani z príjmov ? alebo kde sa dočítam kedy som povinný podať daň. priznanie a kedy nie ? lebo ja som bol v tom, že ak moje príjmy nepresiahnu nezdaniteľnú časť, tak nemusím podávať DP
Nie NČZD, ale len 1/2 NČZD. Pozri § 46 Zákona o DzP
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2012-a.html#46
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mart. Pozri príspevok
toto je v zákone o dani z príjmov ? alebo kde sa dočítam kedy som povinný podať daň. priznanie a kedy nie ? lebo ja som bol v tom, že ak moje príjmy nepresiahnu nezdaniteľnú časť, tak nemusím podávať DP
Dobré ráno stará mámo.
A ty chceš robiť účtovníctvo? A nevieš nič o zákone o dani z príjmov? A o ostatných zákonoch ani nehovorím.
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

marjankaj Pozri príspevok
Dobré ráno stará mámo.
A ty chceš robiť účtovníctvo? A nevieš nič o zákone o dani z príjmov? A o ostatných zákonoch ani nehovorím.
kua kde som písal, že chcem robiť účtovníctvo ? Ja som sa len pýtam, čo všetko tomu podlieha...Účtovníctvo som sa len teraz začal učiť na strednej škole !!!!!!!!!!!! trebá čítať od začiatku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať