Zavrieť

Porady

práca v ČR

ahojte, vedel by my niekto poradiť, čo je nutné urobiť pred odchodom za prácou do ČR? Mám na mysli, sociálnu a zdravotnú poisťovňu poprípade daňový úrad. Je potrebné si platiť odvody aj na SVK, ak tie by boli za mňa platené v ČR?
Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aby si nebol veľmi nemilo prekvapený o pár rokov. Mám osobnú skúsenosť u klientky, ktorá nenahlásila zamestnanie v zahraničí, odvody naďalej platila na Slovensku ako samoplatitel. Na výzvu ZP musela uhradiť tzv. kapitačné (ak som to správne napísala) obvodnému lekárovi, zubárovi, aj gynekologovi. Zaplatené preddavky samoplatitela jej vrátili. Či dostala aj nejakú pokutu - neviem.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Indeed Pozri príspevok
    Ja som bol zamestnaný v ČR jeden mesiac a ked som to chcel nahlásiť v svojej ZP , tak mi povedali, že ich to nezaujíma, že oni to nemajú ako zistiť, kto je kde zamestnaný....
    V ramci EU nesmies byt zdravotne poisteny sucasne v 2 krajinach.
    Takze ak to bol TPP, v CR za teba platili ZP, mal si povinnost sa na SK zo ZP odhlasit.
    Povinnost si is nesplnil, a keby daco, zodpovednost nesies ty, lebo "povedali mi, ze ich to nezaujima" sa dost blbo dokazuje ...

    To neplati ak v CR pracujes napr. na dohodu, z ktorej sa neplati ZP.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Presne tak, a podla zakona tak treba urobit najneskor do 8 dni od zaciatku prac. zmluvy.
    Tlacivo na odhlasenie sa zo ZP sa da stiahnut aj na ich stranke.
    Teda da sa to aj poslat (doporucene, najlepsie s dorucenkou a nechat si kopiu,
    alebo niekoho na SK, kto ti to odnesie. Aby bolo potvrdenie - a to dobre uschovat)

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Nepíš či ideš pracovať ako zamestnanec alebo iným sposobom.

    V prvom rade by som radil uspešne sa osvedčiť v skušobnej dobe,
    v dnešnej dobe sú nároky na každého pracovníka veĺmi vysoké.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Tak potom sa nemusíš o nič starať,

    len si na konci roka vyžiadaj mzdové listy, kde bude uvedené hrubá mzda, a koĺko odvodov zaplatil za Teba zamestnavateľ.

    Zamestnavateľ je povinny do 10 dní Ťa prihlasiť do soc.poistenia v ČR v okresnej pobočke SP v mieste kde ma sidlo Tvoj zamestnavateľ.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gbellini Pozri príspevok
    ako zamestnanec
    V zdr.poisťovni je potrebné odovzdať kopiu pracovnej zmluvy z ČR a odovzdať slovenský preukaz poistenca.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Tak ako píše Veronika. Aby sa nestalo, že raz zaklope exekútor kvôli pokute za neoznámenie zmeny v ZP + pekné penále.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Ja som bol zamestnaný v ČR jeden mesiac a ked som to chcel nahlásiť v svojej ZP , tak mi povedali, že ich to nezaujíma, že oni to nemajú ako zistiť, kto je kde zamestnaný....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.