Zavrieť

Porady

leasing vo výkaze majetku a záväzkov

Mam taky problem. Tento rok sa leasing uctuje ako obstaranie dlhodobeho hmotneho majetku a odpisuje ho najomca. Znamena to, ze ja ho vo vykaze majetku a zavazkov uvediem aj v majetku v zostatkovej cene (OC - odpisy) aj v zavazkoch, tzn. sucet vsetkych splatok, ktore mam este zaplatit leasingovke???
Pripada mi to dost cudne??? Nevie mi niekto poradit co s tym????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Prečo čudné?
    Ak si ho dáš do majetku, tak by bolo čudné, keby si nemala ešte aj záväzky /keď to auto vlastne nemáš vyplatené/

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    zuzka100
    Mam taky problem. Tento rok sa leasing uctuje ako obstaranie dlhodobeho hmotneho majetku a odpisuje ho najomca. Znamena to, ze ja ho vo vykaze majetku a zavazkov uvediem aj v majetku v zostatkovej cene (OC - odpisy) aj v zavazkoch, tzn. sucet vsetkych splatok, ktore mam este zaplatit leasingovke???
    Pripada mi to dost cudne??? Nevie mi niekto poradit co s tym????
    zuzka, to čo dlhuješ lizingovke je Tvoj záväzok, bude to taký dlhodobý z ktorého budeš mesačne alebo kvartálne ukrajovať podľa spl. kalendára, až napr. za 36 mesiacov ho celý zlikviduješ Alebo splátky nesplácaš ?

    zuzka100 je offline (nepripojený) zuzka100

    zuzka100
    Ja chapem, co je zavazok. Samozrejme, ze splatky este splacame a auto nie je vyplatene. Len sa mi zda dost cudne, ze si dam do majetku to, co este ani nemam vyplatene.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zuzka, ale zaradila si to do majetku /tak Ti ukladá zákon/,
    Takže do výkazu - zostatkovú cenu a do záväzkov, nesplatenú dlžobu voči lízngovke.

    Pred 1.1:2004 si tiež dávala do výkazu pohľadávku - časť neuplatnenej uhradenej akontácie.

    zuzka100 je offline (nepripojený) zuzka100

    zuzka100
    Vsetkym Vam vrele dik, ale v suvislosti s tymto mam este jeden hacik. V 5/2005 sme uzavreli takyto leasing, ktory nam v 9/ 2005 aj ukradli. Rozhodnutie od policie o neznamom pachatelovi mi prislo az v roku 2006, cize nemozem ho v 2005 este vyradzovat. Na druhej strane leasingova zmluva k 9/2005 skoncila a od tohoto obdobia mi uz nevznika ziadny zavazok voci leasingovke. Mam k 31.12.05 evidovat v majetku tento leasing aj ked uz nemam nan ziadnu leasingovu zmluvu.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zuzka, záväzky voči leasingovke už nemáš - takže záväzky - neeviduješ.
    Ale zostatkovú cenu auta "ešte" máš - zapíš vo výkaze do HIM.
    V roku 2006 Ti snáď vyplatia poistku a potom dáš zostatkovú cenu do nákladov a príjem z poisťovne do príjmov.

    zuzka100 je offline (nepripojený) zuzka100

    zuzka100
    Dakujem, ze reagujes muska. Poistku vsak nevyplatia nam ale lizingovke. Cize ako keby ja uz s tym lizingom nemam od kradeze nic spolocne. A este co sa tyka lizingovych odpisov za 5-8/2005, tie mi danovacka kazala danovo vyhodit.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    zuzka100
    Vsetkym Vam vrele dik, ale v suvislosti s tymto mam este jeden hacik. V 5/2005 sme uzavreli takyto leasing, ktory nam v 9/ 2005 aj ukradli. Rozhodnutie od policie o neznamom pachatelovi mi prislo az v roku 2006, cize nemozem ho v 2005 este vyradzovat. Na druhej strane leasingova zmluva k 9/2005 skoncila a od tohoto obdobia mi uz nevznika ziadny zavazok voci leasingovke. Mam k 31.12.05 evidovat v majetku tento leasing aj ked uz nemam nan ziadnu leasingovu zmluvu.
    K majetku je potrebné pristúpiť so zreteľom či ho máte zaradený v užívaní. Zabudnime na formálnu stránku zaradenia. Dávam do pozornosti vecnú. Užívate majetok? Mám za to, že nie. Účtovne je potrebné majetok vyradiť z evidencie dňom krádeže a teda nepremietne sa vám do účtovnej závierky za rok 2005.

    zuki je offline (nepripojený) zuki

    zuki
    Na doplnenie. Pri krádeži auta na leasing je potrebné prepočítať spätne odpisy podľa § 28. Zákon o DzP už nerozlišuje porušenie podmienok leasingu na zavinené a nezavinené. Z toho dôvodu sa pri krádeži auta musia odspisy prepočítať.V roku krádeže sa neuplatní žiaden odpis, lebo nieje splnená podmienka evidencie majetku k 31.12.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    zuki
    Na doplnenie. Pri krádeži auta na leasing je potrebné prepočítať spätne odpisy podľa § 28. Zákon o DzP už nerozlišuje porušenie podmienok leasingu na zavinené a nezavinené. Z toho dôvodu sa pri krádeži auta musia odspisy prepočítať.V roku krádeže sa neuplatní žiaden odpis, lebo nieje splnená podmienka evidencie majetku k 31.12.
    Toto tvrdenie je podľa mňa v rozpore so znením § 22 ods. 12 - u majetku odpisovaného časovou metódou odpisovania (medzi ktorú patrí aj lízingové odpisovanie - § 26 ods. 8) pre uplatnenie daňového odpisu podmienka evidencie k 31.12. uvedená v predchádzajúcom odseku 11 neplatí.
    Naposledy upravil andrej_rv : 14.02.06 at 19:53

    zuki je offline (nepripojený) zuki

    zuki
    Lenže keď príde ku krádeži auta na leasing, tak sa na daný prípad vzťahuje § 17ods.26 písm.a/, potom sa daňovníka týka pri výpočte odpisov v roku krádeže § 27 alebo 28, ktorý v § 22 ods.12 nieje uvedený. Na daňovníka sa v tomto prípade vzťahuje potom § 22 ods.11.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ja sa na to tiež pozerám takto:
    - uplatniť časový odpis podľa § 22 ods. 12,
    - v rámci uzávierkových operácií je však potrebné upraviť ZD podľa § 17 ods. 26 písm. a) a teda prepočítať uplatnený časový odpis,
    - "prepočítaním" dospejeme k záveru, že je potrebné stornovať uplatnený časový odpis, nakoľko nájomcovi nevznikne nárok na ročný odpis podľa § 27 alebo 28 z dôvodu, že majetok nie je evidovaný v majetku k 31.12.2005 a teda uplatňujeme ho v súlade s § 22 ods. 11.

    Takto mi to vychádza ...

    zuki je offline (nepripojený) zuki

    zuki
    Môže nastať aj opačný prípad. Auto bolo v r. 2004 leasované len časť roka napr. od júna. Pri výpočte odpisov podľa § 26 ods.8 sa uplatní daňovo menší odpis ako by sa uplatnil podľa § 27 resp. 28.V prípade krádeže a následnom prepočte podľa § 27 vyjde úprava daňového základu v r. 2004 v prospech daňovníka.
    Naposledy upravil zuki : 15.02.06 at 07:42

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    zuki
    Môže nastať aj opačný prípad. Auto bolo v r. 2004 leasované len časť roka napr. od júna. Pri výpočte odpisov podľa § 26 ods.8 sa uplatní daňovo menší odpis ako by sa uplatnil podľa § 27 resp. 28.V prípade krádeže a následnom prepočte podľa § 27 vyjde úprava daňového základu v r. 2004 v prospech daňovníka. Následné vyrovnanie od leasing. spoločnosti sa do ZD nezahŕňajú.
    Súhlasila by som, len neviem čo máte na mysli tým vyrovnaním.

    Ale potvrdzujem, že v prípade, že by leasing trval časť roku 2004 a následne by bol v roku 2005 ukradnutý predmet nájmu, veru by sa mohlo stať, že za rok 2004 vyjde po úprave ZD daňovníkovi väčší daňový odpis, ako v skutočnosti časovou metódou uplatnil.

    Základ dane sa samozrejme upravuje v roku, kedy došlo k porušeniu podmienok LZ.

    zuki je offline (nepripojený) zuki

    zuki
    AVO
    Súhlasila by som, len neviem čo máte na mysli tým vyrovnaním.

    Ale potvrdzujem, že v prípade, že by leasing trval časť roku 2004 a následne by bol v roku 2005 ukradnutý predmet nájmu, veru by sa mohlo stať, že za rok 2004 vyjde po úprave ZD daňovníkovi väčší daňový odpis, ako v skutočnosti časovou metódou uplatnil.

    Základ dane sa samozrejme upravuje v roku, kedy došlo k porušeniu podmienok LZ.
    Čo sa týka vety ohľadom "vyrovnania", tak som ju vymazala. Nemám to tvrdenie preverené, nerada by som zavádzala. Takže beriem späť a ospravedlňujem sa .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.