Zavrieť

Porady

Ako na DP- príjem z rôznych §

Poraďte prosím Vás, otec mal príjem 6000,- -záv. činnosť § 5, to sa mu zdanilo 19% daňou. Ďalej mal príjem 39.000 - (odčít. 22.900,- to je 5 nás. živ. minima ) § 6 - prenájom - výdavky paušálne 25%. A posledný príjem § 8 odst.1a - prílež. príjem- ako predseda dôverník v bytovom dome. Túto sumu ale vyplatil celú svojim dôverníkom.
Moja otázka: Môže si v jednom paragrafe uplatniť 25% výdavky (§6) a v druhom vlastne reálne výdavky ? (§ 8). Otec je dôchodca, a čím menšia daň, tým lepšie.

Dopredu ďakujem za pomoc
Usporiadat
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

majka681
Moja otázka: Môže si v jednom paragrafe uplatniť 25% výdavky (§6) a v druhom vlastne reálne výdavky ? (§ 8). Otec je dôchodca, a čím menšia daň, tým lepšie.
Nič mu v zákone o DzP nebráni. Určite môže. Katija
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

majka681
Poraďte prosím Vás, otec mal príjem 6000,- -záv. činnosť § 5, to sa mu zdanilo 19% daňou. Ďalej mal príjem 39.000 - (odčít. 22.900,- to je 5 nás. živ. minima ) § 6 - prenájom - výdavky paušálne 25%. A posledný príjem § 8 odst.1a - prílež. príjem- ako predseda dôverník v bytovom dome. Túto sumu ale vyplatil celú svojim dôverníkom.
Moja otázka: Môže si v jednom paragrafe uplatniť 25% výdavky (§6) a v druhom vlastne reálne výdavky ? (§ 8). Otec je dôchodca, a čím menšia daň, tým lepšie.

Dopredu ďakujem za pomoc
Môže. § 6 25%, § 8 odst.1 písm. a) skutočné výdaje. Tak ako uvádzate, z tých príjmov podľa § 8 odst.1 písm.a) ani iný výdaj ako skutočný si uplatniť nemôže. Percentuálne si môže uplatniť len výdaj z príležitostnej poľnohospod.činnosti. tak ako je to uvedené v odst. 9


§8 odst. 9ZDP
9) Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov.



§8 odst 2 ZDP
(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Marianna01
Bráni. Ak má daňovník príjmy vo viacerých riadkoch, musí uplatniť paušálne výdavky všade!
A to podľa akého paragrafu? Katija
0 0
majka681 majka681

majka681 je offline (nepripojený) majka681

Ach, bože, čo teraz, ktorá odpoveď je správna, neviete ? Poraďte.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

majka681
Ach, bože, čo teraz, ktorá odpoveď je správna, neviete ? Poraďte.
majka681 v príspevku č.3 ti JankaO uviedla aj paragrafy. Ak chceš kombinovať príjmy podľa § 6 ods.3 - 25% výdavky a príjmy podľa § 8 odst.1 písm. a) - skutočné výdavky, tak to sa dá. Toto sa na porade už rozoberalo. Ja si spomínam napr. na túto tému
http://www.porada.sk/t7957-pausalne-vydavky.html Katija
0 0
majka681 majka681

majka681 je offline (nepripojený) majka681

Ďakujem za pomoc
0 0
pe3sorka pe3sorka

pe3sorka je offline (nepripojený) pe3sorka

Prosím Vás, môžete mi poradiť? Otec je predseda SVB vo svojom dome a má za to príjem. Každý mesiac odvádza poistné aj dane. Môžem tento príjem dať do par.6 ods2 písm b? Chcem totiž uplatniť 25% výdavky+odvody. Neviem si však poradiť, do ktorého riadku mám uviesť odvedenú daň. Poradíte?
Naposledy upravil pe3sorka : 19.03.06 at 12:27 Dôvod: oprava číselka :-)
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

A tu pracu ako predseda SVB vykonava na zaklade akej zmluvy?
0 0
pe3sorka pe3sorka

pe3sorka je offline (nepripojený) pe3sorka

Ani neviem, je to dôležité?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Myslim, ze je to dost dolezite. Vies, ked odvadza aj poistne aj dan, preto som sa na to opytala.
0 0
pe3sorka pe3sorka

pe3sorka je offline (nepripojený) pe3sorka

Poverenie spravovaním BD ako štatutárny zástupca- teraz som sa pýtala- odvody len od septembra do ZP.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

A ty by si to chcela dat ako prijem zo zivnosti, §6 ost.1b?
0 0
pe3sorka pe3sorka

pe3sorka je offline (nepripojený) pe3sorka

Nie Kvetka, ako par.6 ods.2 písm.b - príjmy ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním. ( to bol preklepček-potvorka, už som to tam opravila )
0 0
pe3sorka pe3sorka

pe3sorka je offline (nepripojený) pe3sorka

pe3sorka
Prosím Vás, môžete mi poradiť? Otec je predseda SVB vo svojom dome a má za to príjem. Každý mesiac odvádza poistné aj dane. Môžem tento príjem dať do par.6 ods2 písm b? Chcem totiž uplatniť 25% výdavky+odvody. Neviem si však poradiť, do ktorého riadku mám uviesť odvedenú daň. Poradíte?
dala som ju do r.97, podľa par.44- ale nie som si istá- poradíte?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

pe3sorka
dala som ju do r.97, podľa par.44- ale nie som si istá- poradíte?
Prečítala som si čo tu píšeš a myslím, že máš DP urobené zle. Odmena štatutára BD, alebo predsedu SVB nemôže byť príjmom podľa § 6. Tam patrí príjem z podnikania, z inej samostatne zárobkovej činnosti a z prenájmu.
1. Podľa toho čo si napísala otec má zdaniteľný príjem najskôr podľa § 5 ods. 1 písm. d). Dostáva zrejme mesačne odmenu za výkon funkcie, z ktorej mu zrážajú preddavkovú daň a od 1.9.2005 aj odvody do ZP.
2. Ak je to jeho jediný zdaniteľný príjem za minulý rok podáva DPFO typ A a preddavkovo zrazenú daň uvedie na riadku 61.
3. Ak má ešte iný zdaniteľný príjem podáva DPFO typ B a vtedy preddavkovo zrazenú daň uvedie na riadku 96.
Viem, že ťa tieto riadky nepotešia, ale zákon je zákon a tak sa ho držme.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

pe3sorka
Prosím Vás, môžete mi poradiť? Otec je predseda SVB vo svojom dome a má za to príjem. Každý mesiac odvádza poistné aj dane. Môžem tento príjem dať do par.6 ods2 písm b? Chcem totiž uplatniť 25% výdavky+odvody. Neviem si však poradiť, do ktorého riadku mám uviesť odvedenú daň. Poradíte?
Odvody a dane si platí na základe čoho??
Má pridelené DIČ?
0 0
pe3sorka pe3sorka

pe3sorka je offline (nepripojený) pe3sorka

Denda
Odvody a dane si platí na základe čoho??
Má pridelené DIČ?
Odvody aj daň odvádza SVB mesačne z hrubej mzdy, on dostane o to menej. Obávam sa, že Katija má pravdu, len som rozmýšľala, že má s tým veľké náklady, behá a vybavuje, cestuje a telefonuje....bodol by aspoň ten paušál 25%. No čo už
0 0
vikuš vikuš

vikuš je offline (nepripojený) vikuš

Dobrý deň, prosím Vás poradťe mi - otec mal príjem zo zamestnania 219385, poistné 26092, čiastkový základ dane 193293, úhrn preddavkov 20011. Príjem z prenájmu nehnuteľnosti 65 000, z toho 25% 16250 = 48750. Matka bola celý rok dobrovoľne nezamestnaná čiže si na ňu uplatňuje 87936 a na seba 87936 = 175872. Vyrátala som to takto : 193293+48750=242043-175872=66171z toho 19%=12572-20011=-7439. Prosím Vás o radu či je to správne.
Naposledy upravil vikuš : 20.03.06 at 10:21
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
vikuš
. Príjem z prenájmu nehnuteľnosti 65 000, z toho 25% 16250 = 48750. Matka bola celý rok dobrovoľne nezamestnaná čiže si na ňu uplatňuje 87936 a na seba 87936 = 175872. Vyrátala som to takto : 193293+48750=242043-175872=66171z toho 19%=12572-20011=-7439. Prosím Vás o radu či je to správne.
ak má tvoj otec nehnuteľnosť v BSM, tak príjem za prenájom môže zdaniť matka, čo by aj bolo výhodnejšie.
0 0
vikuš vikuš

vikuš je offline (nepripojený) vikuš

Ja to potrebujem napísať na otca. Len som chcela vedieť či to tak môže byť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať