Zavrieť

Porady

Nárok na dávky v hmotnej núdzi,resp. iné dávky ak má osoba len polovicný invalid.

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Moja mama poberá polovičný invalidný dôchodok, okrem toho nepoberá žiadne dávky ani nič. V prípise s rozhodnutím o pridelenie polovičného invalidného dôchodku mala uvedené, že vzhľadom na nízku sumu má nárok žiadať o dávky v hmotnej núdzi. Vôbec nerozumiem veciam ako napríklad kto je spolu s nou posudzovaní a ci a kedy má nárok. Ja a moji súrodenci máme este stále trvalý pobyt u nej...môže byť ze to bude prekázka priznaniu dávok? Prípadne stací ak si dáme prechodný pobyt inde? Poculi sme uz aj o opatrovnou, asistencii, príspevku na bývanie a podobných...ale tieto veci sú spanielska dedina, potrebujeme to po lopate.vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    mikailo Pozri príspevok
    Ja mam tento rok 25 ja som na urade prace, bratia pracuju a maju vyse 25 rokov. Rodicia su rozvedení.
    NO tak UP bude posudzovať teba a tvoju mamu spolu do tvojich 25 rokov.

    Spoločne posudzované osoby

    Na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa spoločne posudzujú:
    · rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s nimi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok.

    Bratia sa nebudú posudzovať spolu s mamou len ty.
    Dávka v hmotnej núdzi :
    ale výpočet ber z rezervou nakoľko nie som si istá, či vás posúdia ako jednotlivcov (variant A) alebo ako dvojicu (variant B) alebo ako matku s dieťaťom (variant C), kedže si plnoletý. A po dosiahnutí veku 25 rokov u teba by mamu mali posudzovať samu, teda variant D.

    Tak variant A :
    dávka v hmotnej núdzi 60,5 € x 2 + príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 x 2 € + príspevok na bývanie 89,20 € = 214,20 €

    Variant B :
    dávka v hmotnej núdzi 105,20 € + 2x2€ + 89,20 € = 198,40 €

    Variant C :
    dávka v hmotnej núdzi 115,10 € + 2x2 € + 89,20 € = 208,30 €

    Variand D :
    dávka v hmotnej núdzi 60,50 € + 2€ + 55,80 € = 118,30 €

    Kedže si nenapísal koľko má tvoja mama invalidný dôchodok v akej výške tak sa to skúsim zhrnúť tak všeobecne.

    Príklad : tvoja mama má dôchodok 100 eur

    Za príjem
    podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
    · 25% z invalidného dôchodku,

    pre učely posúdenia dávky v hmotnej núdzi úrad práce bude evidovať mamkin príjem ako keby dostávala 75% teda 75 eur.

    Pri variante A jej doplatia 139,20 eur ... ( 214,2 - 75 )
    Var. B doplatok 123,40 eur .... ( 198,40 - 75 )
    var. C doplatok 133,30 eur .... ( 208,30 - 75 )
    var. D doplatok 43,30 eur ..... ( 118,30 - 75 )

    zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mikailo Pozri príspevok
    Este otazka. Mamina dostala ponuku na dohodu cca 26 e mesacne, ten invalidny ma 120 cca. Ma zmysel ziadat aj tak? Ak dobre viem kazdy obcan ma pravo na financne zabezpecenie do vysky zivotneho minima, ale aj ked ma dohhodu ale popritom nesplna zivone minimum?
    Omyl, dávku v hmotnej núdzi je podstatne nižšia ako životné minimum

    http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226

    mikailo je offline (nepripojený) mikailo

    mikailo
    Ja mam tento rok 25 ja som na urade prace, bratia pracuju a maju vyse 25 rokov. Rodicia su rozvedení.

    mikailo je offline (nepripojený) mikailo

    mikailo
    Velmi pekne dakujem, s týmito informáciami uz viem ako narábat. Pockám kým budem mať 25 a pojdeme skúsit stastie. Este otázka mamina má stres z toho ze bude musiet byt evidovaná na úrade práce nakolko posledné skúsenosti boli velmi zlé (posielali ju na pracovné miesta kde nemala vhodné podmienky). Takze je podmienka evidencia na úrade práce?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nie nie je podmienka byť v evidencii UP.

    Prečo chcete čakať? Žiadosť môže podať teraz, ak jej vznikne nárok tak jej budú platiť. Ak ťa vylúčia tak sami prerátajú dávku v hmotnej núdzi a doplatia toľko čo výjde.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    mikailo Pozri príspevok
    Velmi pekne dakujem, s týmito informáciami uz viem ako narábat. Pockám kým budem mať 25 a pojdeme skúsit stastie. Este otázka mamina má stres z toho ze bude musiet byt evidovaná na úrade práce nakolko posledné skúsenosti boli velmi zlé (posielali ju na pracovné miesta kde nemala vhodné podmienky). Takze je podmienka evidencia na úrade práce?
    Preco by si mala cakat, kym budes mat 25 rokov?
    Treba poziadat hned, mama bude posdzovana s teboua a po dovrseni 25 rokov pojdes poziadat sama a mame jej davku prehodnotia. Nie je dovod na cakanie.

    mikailo je offline (nepripojený) mikailo

    mikailo
    25 budem mat v juli, len preto som chcel cakat ale takto to skusime skor. cize dobre chápem, ze do 25 bude mat inú sumu a po 25 treba ist osobne daco nahlásit?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    mikailo Pozri príspevok
    25 budem mat v juli, len preto som chcel cakat ale takto to skusime skor. cize dobre chápem, ze do 25 bude mat inú sumu a po 25 treba ist osobne daco nahlásit?
    Po 25 ťke môžeš požiadať o dávku v hmútnej núdzi aj ty , dostaneš 62,50 eur.
    Každú zmenu treba hlásiť ale oni si vyžiadajú čo potrebujú.

    mikailo je offline (nepripojený) mikailo

    mikailo
    Este otazka. Mamina dostala ponuku na dohodu cca 26 e mesacne, ten invalidny ma 120 cca. Ma zmysel ziadat aj tak? Ak dobre viem kazdy obcan ma pravo na financne zabezpecenie do vysky zivotneho minima, ale aj ked ma dohhodu ale popritom nesplna zivone minimum?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.