Zavrieť

Porady

Odpis pohladavky

Firma chce odpisat pohladavku /je nevymozitelna/v zmysle ZoDP. Ako postupovat, co sa tyka uctovne a danovo.
Ake ucty pouzit.

546/311 - ked sa pristupi k trvalemu upustenie
547/391..- ak sa bude v zmysle ZoDP par20ods14.
Naposledy upravil Mona Lisa : 31.05.12 at 05:42
Usporiadat
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Odpis pohľadávky, ak nie vytvorená OP sa účtuje cez 546/311. Je dobré použiť AE na určenie či je odpis pohľadávky daňovo uznaný alebo nie. Ak máš vytvorenú OP k tejto VF tak odpis pohladávky účtuješ:
391/311 -vo výške OP
546/311 -odpis prevyšujúci tvorbu OP /ak nie je OP 100%/
5 0
Zelkaem Zelkaem

Zelkaem je offline (nepripojený) Zelkaem

Ako ako je to s DPH pri odpise pohľadávky? Veď DPH bolo zaplatené daňovému úradu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zelkaem Pozri príspevok
Ako ako je to s DPH pri odpise pohľadávky? Veď DPH bolo zaplatené daňovému úradu.
Odpis pohľadávky nemá nič spoločné s dph. Odpisuješ pohľ. na 311 a tam je aj dph.
1 0
Zelkaem Zelkaem

Zelkaem je offline (nepripojený) Zelkaem

A nemožno žiadať daňový úrad o vrátenie DPH?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
V prípade, že splníš podmienky na daňovo uznaný odpis pohľadávky, tak ti predsa aj táto zaplatená DPH zníži základ dane z príjmov.
0 0
Zelkaem Zelkaem

Zelkaem je offline (nepripojený) Zelkaem

Máme takéto faktúry z roku 2009, bol aj súd, ale firma zanikla, skrachovala. Koľko % si môžme odpísať po 3 rokoch, t.j. tento rok?
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

100%.
0 0
Zelkaem Zelkaem

Zelkaem je offline (nepripojený) Zelkaem

Môžme si pohľadávku odpísať postupne, keď je to dosť vysoká suma? Napr. r. 2012 10000,00, 2013 10000,00 atď.
0 0
Mona Lisa Mona Lisa

Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

Adiks Pozri príspevok
V prípade, že splníš podmienky na daňovo uznaný odpis pohľadávky, tak ti predsa aj táto zaplatená DPH zníži základ dane z príjmov.

Danovo uznana - ako posudit?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Zelkaem Pozri príspevok
Máme takéto faktúry z roku 2009, bol aj súd, ale firma zanikla, skrachovala. Koľko % si môžme odpísať po 3 rokoch, t.j. tento rok?
Zelkaem Pozri príspevok
Môžme si pohľadávku odpísať postupne, keď je to dosť vysoká suma? Napr. r. 2012 10000,00, 2013 10000,00 atď.
ak to súvisí, tak 100% vtedy, ked k tomu máš dôvod, doklad.
vykážeš stratu, tú si však môžeš umorovať.
0 0
Mona Lisa Mona Lisa

Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

IvoM Pozri príspevok
Odpis pohľadávky, ak nie vytvorená OP sa účtuje cez 546/311. Je dobré použiť AE na určenie či je odpis pohľadávky daňovo uznaný alebo nie. Ak máš vytvorenú OP k tejto VF tak odpis pohladávky účtuješ:
391/311 -vo výške OP
546/311 -odpis prevyšujúci tvorbu OP /ak nie je OP 100%/

To znamena:

pohladavka vo vyske 8700,.€ z roku 2010 - je viac ako 360 dni
OP vo vyske 50% - 4.350,-€ 547/391
pouzitie OP 4350,-€ 391/311

dobre som to pochopila?
0 0
Mona Lisa Mona Lisa

Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

Mona Lisa Pozri príspevok
To znamena:

pohladavka vo vyske 8700,.€ z roku 2010 - je viac ako 360 dni
OP vo vyske 50% - 4.350,-€ 547/391
pouzitie OP 4350,-€ 391/311

dobre som to pochopila?

Poprosim vie mi niekto toto potvrdiet.
a ESTE kedy budem uctovat na 391/311?
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Máme nejaké pohľadávky voči zákazníkom - FO ešte z roku 2009. Vyzerá to tak, že to tí zákazníci ani nezaplatia. Poslali sa im upomienky a nič. Prosím Vás, neviem o odpisovaní pohľadávok vôbec nič. Môžete mi dať nejaký návod čo s tým robiť? Ako sa to účtuje v PÚ. Ako je to z hľadiska daní? Je chyba ak to budem stále viesť ako pohľadávku voči zákazníkom a neodpíšem tieto pohľadávky. Na základe čoho sa odpisuje. Je treba nejaký doklad, že je to nevymožiteľná pohľadávka? Ak ano, tak aký?
Asi hlúpe otázky, ale neviem o tom nič.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
psps Pozri príspevok
Máme nejaké pohľadávky voči zákazníkom - FO ešte z roku 2009. Vyzerá to tak, že to tí zákazníci ani nezaplatia. Poslali sa im upomienky a nič. Prosím Vás, neviem o odpisovaní pohľadávok vôbec nič. Môžete mi dať nejaký návod čo s tým robiť? Ako sa to účtuje v PÚ. Ako je to z hľadiska daní? Je chyba ak to budem stále viesť ako pohľadávku voči zákazníkom a neodpíšem tieto pohľadávky. Na základe čoho sa odpisuje. Je treba nejaký doklad, že je to nevymožiteľná pohľadávka? Ak ano, tak aký?
Asi hlúpe otázky, ale neviem o tom nič.
nevieš o tom nič, to nie je chyba. Ale prečo nenaštuduješ témy, ktoré sa tým zaoberajú?
z každej otázky vyber kľúčové slová, zadaj do vyhľadávača a nájdeš spústu vysvetlení, príkladov, návodov..............
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

KEJKA Pozri príspevok
nevieš o tom nič, to nie je chyba. Ale prečo nenaštuduješ témy, ktoré sa tým zaoberajú?
z každej otázky vyber kľúčové slová, zadaj do vyhľadávača a nájdeš spústu vysvetlení, príkladov, návodov..............
Už som tak urobila, ale mám z toho miš-maš. Niektoré odpovede sú dosť staré a neviem, či to ešte platí. Chcela som to nejako ujednotiť, nejaký návod, postup. Neviem kde začať.
Aspoň jednu otázočku. Vedenie firmy mi nekázalo odpisovať pohľadávky, aj tak sme v strate a predpokladám, hoci neviem, že by sme si tým stratu len navýšili. Ale...Je chyba ak to budem stále viesť ako pohľadávku voči zákazníkom a neodpíšem tieto pohľadávky?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pokiaľ pohľadávky nie sú premlčané, je dôvod ich evidovať.
OP je potrebné robiť hlavne z pohľadu účtovníctva, daňové hľadisko je vedľajšie.
a zákony sa v zásade od r.2009 nezmenili, takže kludne študuj.
0 0
Rozi23 Rozi23

Rozi23 je offline (nepripojený) Rozi23

Ahojte,
ja by som predsa len potrebovala vysvetliť tak polopate.... Každý rok tvorím opravné položky, k niektorým pohľadávkam sú vo výške 100%, takže môžem preúčtovať 391/311? Aj v prípade, že suma pohľadávok je vyššia ako 331,94 eur? Po študovaní som dospela k názoru, že daňovo môžem uznať len tie, ktoré sú do výšky 331,94 eur, alebo som to zle pochopila? Ide mi len o tie, ktoré sú daňovo uznateľné.
Ďakujem.
0 0
Rozi23 Rozi23

Rozi23 je offline (nepripojený) Rozi23

Asi som sa zle pýtala. Neviem, čo mám spraviť s pohľadávkami, ktoré sú po splatnosti viac ako 4 roky a neboli súdne vymáhané. Opravné položky sú k nim vytvorené.

Ďakujem za odpoveď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mne je hlavne divné, že sa pohľadávky nevymáhajú.
ani sa nebudú?
sú vôbec oprávnené?
budú zaplatené?
Nevymáhané sú aj premlčané, takže asi trvalý odpis 391/311.
0 0
Rozi23 Rozi23

Rozi23 je offline (nepripojený) Rozi23

Kejka ďakujem za odpoveď. Pohľadávky sú samozrejme oprávnené a priebežne sa vymáhali, ale mali sme aj prípad, že sme uskutočnili prepravu (doba splatnosti sa bežne pohybuje okolo 60 dní) a už o mesiac bola firma v likvidácii. Samozrejme mali vysoké nedoplatky na odvodoch, takže to vymáhať nemalo zmysel. A taktiež nám rakúska firma ostala "visieť" viac tisíc eur, dostali sme aj list od likvidátora, že sa máme prihlásiť, a platiť vyše 200 eurový poplatok. Lenže záväzky tej firmy boli neskutočne vysoké a veľká časť z nich bola voči štátu, tak má zmysel vymáhať a platiť poplatok? Nestačí, že peniaze neuvidíš, ešte prídeš o ďalších 200 eur. Tak len toľko k tomu
A keď spravím trvalý odpis, ako si písala, tak to ostane na 391? Daňová alternatíva asi nie je žiadna? Aspoň ja som nenašla cestu, ako sa tých pohľadávok "zbaviť". Už je s tým konateľ uzmierený, že tie peniaze neuvidí, ale sledujeme si pohľadávky každý týždeň a "zbytočne" evidujem pohľadávky na 10 strán a tie každý týždeň lúskame a hľadáme, komu pošleme upomienky a koho dáme na súd.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať