Zavrieť

Porady

Odovzdanie rozhodnutia o poberaní starobného dôchodku pre mzdovú účtovníčku

Pekný deň poraďáci,
viete mi prosím poradiť, či potrebuje mzdová účtovníčka vedieť, v akej sume poberám starobný dôchodok, alebo stačí, keď prinesiem okopírovaný doklad rozhodnutie o pridelení a výške starobného dôchodku, ale sumu zatriem? Nárok na starobný dôchodok mi vznikol 10.10.2011, bol mi uznaný a spätne vyplatený, u zamestnávateľa pokračujem v pracovnom pomere.
Ďakujem za skorú odpoveď.
mariavia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mariavia Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi za odpoveď, áno asi preto pýtala odo mňa aj výšku mesačného dôchodku, len tie skratky neovládam - RZD a NČZD, tiež by som poprosila, dá sa rozdiel NČZD a SD vyrátať dopredu, dôchodok mám dosť malý. Ďakujem za odpoveď.
    Starobný dôchodca, ktorý je poberatelom star.dôchodku k 1.1. kal.roka, alebo mu bol priznaný spätne čo je tvoj prípad), nemá nárok na uplatnenie mesačnej nezd.časti základu dane (NČZD). Do 15.2. nasl.kal.roka môže požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane (RZD), čo si zrejme doteraz vždy robila, alebo si sám podať daňové priznanie (DP) typu A na daňový úradu (DU) do 31.3.nasl.kal.roka.
    Ročná NČZD = 12x303,72. Ak je výška dôchodku za kal.rok vyššia ako ročná NČZD, nevrátia ti žiadnu daň. Ak je nižšia, môžeš si uplatniť rozdiel medzi vyplateným dôchodkom a ročnou NČZD. Vtedy musíš predložiť zamestnávatelovi vyšku vyplateného dôchodku na potvrdení zo SP, alebo túto sumu sama uvedieš v DP typu A.

    V profile máš účtovník - vyplnenie DP typu A by si mala zvládnuť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mariavia Pozri príspevok
    Ďakujem za perfektne vysvetlenú odpoveď, už len jedna otázočka, ak poberám k SD aj 1/2 vdovského dôchodku, započítava sa táto suma do NČZD?
    Ďakujem
    vdovský dôchodok nie, len starobný.

    J+K je offline (nepripojený) J+K

    J+K
    Mzdová účtovníčka nepotrebuje vedieť sumu dôchodku, potrebuje rozhodnutie o priznaní dôchodku, aby videla druh dôchodku a dátum priznania od ...

    Suma môže byť zabielená

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mariavia Pozri príspevok
    Pekný deň poraďáci,
    viete mi prosím poradiť, či potrebuje mzdová účtovníčka vedieť, v akej sume poberám starobný dôchodok, alebo stačí, keď prinesiem okopírovaný doklad rozhodnutie o pridelení a výške starobného dôchodku, ale sumu zatriem? Nárok na starobný dôchodok mi vznikol 10.10.2011, bol mi uznaný a spätne vyplatený, u zamestnávateľa pokračujem v pracovnom pomere.
    Ďakujem za skorú odpoveď.
    mariavia
    Ak budeš žiadať o RZD a SD je nižší ako mesačná NČZD, musíš jej ročnú výšku SD oznámiť, ak si chceš uplatniť rozdiel NČZD a vyplateného SD.
    deha Určite ide o vysoký dôchodok, nebol by taký úzkostlivý schovávať sumu. Účtovníčka to má určite v paži, to by sa uzávidela k smrti, keby ju každá takáto infi nejak iritovala.

    mariavia je offline (nepripojený) mariavia

    mariavia
    Ďakujem veľmi za odpoveď, áno asi preto pýtala odo mňa aj výšku mesačného dôchodku, len tie skratky neovládam - RZD a NČZD, tiež by som poprosila, dá sa rozdiel NČZD a SD vyrátať dopredu, dôchodok mám dosť malý. Ďakujem za odpoveď.

    mariavia je offline (nepripojený) mariavia

    mariavia
    Ďakujem za perfektne vysvetlenú odpoveď, už len jedna otázočka, ak poberám k SD aj 1/2 vdovského dôchodku, započítava sa táto suma do NČZD?
    Ďakujem

    mariavia je offline (nepripojený) mariavia

    mariavia
    Ahoj Drak, prosim Ta ak vies porad mi,
    vcera mi oznamil sef, ze zrusi so mnou pracovny pomer a uzatvori dohodu o pracovnej cinnosti. Ake vyhody a nevyhody mi to prinesie. Je vyhoda u pracujuceho dochodcu mat pracovny pomer, alebo dohodu o pracovnej cinnosti? Dakujem za odpoved.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mariavia Pozri príspevok
    Ahoj Drak, prosim Ta ak vies porad mi,
    vcera mi oznamil sef, ze zrusi so mnou pracovny pomer a uzatvori dohodu o pracovnej cinnosti. Ake vyhody a nevyhody mi to prinesie. Je vyhoda u pracujuceho dochodcu mat pracovny pomer, alebo dohodu o pracovnej cinnosti? Dakujem za odpoved.
    Dôvod skončenia pracovného pomeru ? Dostala si výpoveď písomne ? Mala si prac.zmluvu na dobu určitú ?

    mariavia je offline (nepripojený) mariavia

    mariavia
    Mam este stale pracovny pomer na dobu neurcitu, robim u neho 5 rokov, myslim si skor, ze je to koli odvodom, zabudla som dopisat, ze mi dal tento vikend na rozmyslenie ci budem pokracovat na pracovny pomer, alebo budem zamestnana na dohodu o pracovnej cinnosti a ja neviem ako sa mam rozhodnut, ked sa v tom nevyznam a nepoznam vyhody a nevyhody. Dakujem.

    Odovzdanie rozhodnutia o poberaní starobného dôchodku pre mzdovú účtovníčku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.