Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti

Ahojte chcem sa spýtať na takýto prípad: mám SZČO, ktorá si v účtovníctve uplatňuje preukázateľné výdavky. Zároveň súkromne vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajíma. Moja otázka: môže si uplatniť pri prenájme vyššie výdavky ako má príjmy, alebo len do výšky príjmov z prenájmu??

Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    eha
    Ahojte chcem sa spýtať na takýto prípad: mám SZČO, ktorá si v účtovníctve uplatňuje preukázateľné výdavky. Zároveň súkromne vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajíma. Moja otázka: môže si uplatniť pri prenájme vyššie výdavky ako má príjmy, alebo len do výšky príjmov z prenájmu??

    Ďakujem!!!
    Ak si uplatní preukázané výdavky za prenájom vyššie ako sú príjmy z prenájmu, ovplyvní mu to čiastkový základ dane podľa §6.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Teraz ma napadla ešte jedna súvislosť - výšku príjmov z prenájmu je potrebné posudzovať citlivejšie, pokiaľ je "sám sebe prenajímateľom". Zvážil by som okolnosti.

    eha je offline (nepripojený) eha

    eha
    Peťo ďakujem za odpoveď. Nehnuteľnosť neprenajíma sám sebe, prenajíma iným subjektom. Zamýšľala som sa len nad tým, či môžu byť výdavky z prenájmu nehnuteľnosti vyššie ako príjmy......nám by to v tomto prípade pomohlo, pretože má strašne vysoký základ dane podľa §6...nevieš mi prosím ťa povedať podľa ktorého § to platí.....čítam zákon od rána, ale už som totálne zmagorená....ďakujem.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    eha
    Peťo ďakujem za odpoveď. Nehnuteľnosť neprenajíma sám sebe, prenajíma iným subjektom. Zamýšľala som sa len nad tým, či môžu byť výdavky z prenájmu nehnuteľnosti vyššie ako príjmy......nám by to v tomto prípade pomohlo, pretože má strašne vysoký základ dane podľa §6...nevieš mi prosím ťa povedať podľa ktorého § to platí.....čítam zákon od rána, ale už som totálne zmagorená....ďakujem.
    Neviem o ustanovení, ktoré by limitovalo výdavky do výšky príjmu z prenájmu. Preto to tam nemôžeme nájsť .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    eha
    Ahojte chcem sa spýtať na takýto prípad: mám SZČO, ktorá si v účtovníctve uplatňuje preukázateľné výdavky. Zároveň súkromne vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajíma. Moja otázka: môže si uplatniť pri prenájme vyššie výdavky ako má príjmy, alebo len do výšky príjmov z prenájmu??

    Ďakujem!!!
    Nuž , ja by som sa ešte netešila ,nezmienila si sa akú nehnuteľnosť prenajíma , či je v majetku firmy , alebo len OV . Z čoho vznikli vyššie výdavky dôvod . Proste to sú tiež záležitosti ,na ktoré treba brať zreteľ .

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Zitka - nehnuteľnosť je v OV.
    Čo sa týka výdavkov spojených s nehnuteľnosťou, tiež si myslím, že tak ako všetky výdavky prezentované ako VOZD - bude snaha účtovať ich správne, v správnej výške .... Aby sa nestali neskôr problémom.

    eha je offline (nepripojený) eha

    eha
    Zitka na začiatku som písala, že nehnuteľnosť je v OV....vyššie výdavky vznikli v súvislosti so stavebnými prácami na nehnuteľnosti /úpravy+projekt stavby a pod./...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    STRELEC
    Zitka - nehnuteľnosť je v OV.
    Čo sa týka výdavkov spojených s nehnuteľnosťou, tiež si myslím, že tak ako všetky výdavky prezentované ako VOZD - bude snaha účtovať ich správne, v správnej výške .... Aby sa nestali neskôr problémom.

    Aj ja prenajímam byt v OV . Do výdavkov OVZ si uplatňujem nájom, elektrinu, plyn , poistné , odvoz odpadu a všetky tieto súvisiace výdavky s bytom . To že ja si ho zrekonštruujem , to neuplatňujem . Nie je to predsa majetok na podnikanie , prečo by som to robila a komplikovala si život .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Len doplním , ak by sa jednalo že je byt v majetku firmy, tak to už sa dá výdavky uplatniť ako VOZD buď priamo , alebo v rámci odpisov .

    FIN je offline (nepripojený) FIN

    FIN
    Je možné uplatňovať si skutočné výdavky, napr. aj odpisy bytu a jeho zariadenia v prípade že byt vlastní súkromná osoba v OV?

    Ďakujem, Monika

    infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

    infoziadatel
    PRosím poradte mi, ako vy riešite, ak sa prenajíma jedna izba rodinného domu ako kancelária? Čo musí urobiť prenajímateľ? Stačí to oznámiť na miestny úrad a zaplatiť inú daň?
    A akú zmluvu, podľa akého zákona(obchodného alebo občiaskeho) treba urobiť zmlvu?

    Ďakujem Zuzula

    eha je offline (nepripojený) eha

    eha
    Teraz som mala v kancelárii ľudí z DÚ na miestnom zisťovaní dane a vyjadrili sa k prenájmu nehnuteľnosti nasledovne: výdavky môžu prekročiť príjmy z prenájmu nehnuteľnosti ak sú opodstatnené /automaticky príde kontrola/. Zhodnotili že stavebné práce /rozšírenie objektu/ je dostačujúce odôvodnenie výdavkov, pretože tým vzniká väčší priestor na prenájom a tým aj vyššie príjmy......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.