Zavrieť

Porady

maximalna teplota v byte

Zdravim vsetkych

Neviem ci toto nebude trosku off topic, ale je nejaka maximalna pripustna teplota v byte panelaku??
Dovod preco sa pytam je, ze byvam v panelaku v petrzalke na 12. poschodi a vcera dosiahla teplota v byte 29°C, co pretrvavalo az do noci a do rana teplota klesla na prijemnych 26°C pricom som mal celu noc pusteny stropny ventilator a otvorene okno. Urcite mi date za pravdu, ze v takom teple sa moc spat neda. Rozmyslam ako toto co najrychlejsie a najefektivnejsie vyriesit.

Bol by som vdacny za podnetne a konstruktivne rady, lebo odpoved domovnik, ktory sa mi uz z daleka vyhyba, ze mam spat v chladnicke mi moc nepomohla.
Naposledy upravil mevok : 18.06.12 at 13:09
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Prepáč akú radu čakáš?
Čo má domovník s tvojím bytom a teplotou?
Čo on môže urobiť?

Ty môžeš si namontovať klimatizáciu. Alebo dodržať zásadu ... NEVETRAŤ vôbec byt cez deň... a až ked sa v noci ochladí tak vtedy otvoriť okná a vyvetrať byt.
Ja mám cez deň okná zavreté, a je príjemná teplota v byte. Akonáhle otvorím okno, je byt prehriaty. Zo zásady mám okná otvorené celú noc a ráno ich zatváram.
8 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
1. Kúp si klimatizáciu. Toto bude najsamrýchlejšie.
2. Presaď na vašej schôdzi, aby bola zavedená klimatizácia do všetkých bytov.
1 0
ala82 ala82

ala82 je offline (nepripojený) ala82

Tým, že si mal otvorené okno (možno aj cez deň), si si do bytu len teplo vpúšťal. Tiež bývam na 12. poschodí pod strechou, v lete mám cez deň zatvorené okná a otvorím, až keď idem spať.
Naposledy upravil ala82 : 18.06.12 at 09:09
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A ďalšia vec ma napadla,
základy fyziky ... teplo stúpa hore... takže mám pocit, že tým pusteným ventilátorom si to teplo pekne cirkuloval po byte.
0 1
mevok mevok

mevok je offline (nepripojený) mevok

Nad klimou silne uvazujem (ako jednorazova investicia to nie je az taka draha zalezitost, ale platit 2x tolko za elektriku ako platim teraz sa mi moc nechce). A co s tym mal robit domovnik uz viac krat sme ho na schodzi oboznamili s tymto globalnym problemom bytov na 12. poschodi tj. pod strechou. Par krat sa k tomu vyjadril ze by trebalo lepsiu izolaciu na streche. Ale nikdy s tym nic nespravil.
0 0
mevok mevok

mevok je offline (nepripojený) mevok

A co sa tyka otvorenych okien vetram len v noci...
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

mevok Pozri príspevok
Nad klimou silne uvazujem (ako jednorazova investicia to nie je az taka draha zalezitost, ale platit 2x tolko za elektriku ako platim teraz sa mi moc nechce). A co s tym mal robit domovnik uz viac krat sme ho na schodzi oboznamili s tymto globalnym problemom bytov na 12. poschodi tj. pod strechou. Par krat sa k tomu vyjadril ze by trebalo lepsiu izolaciu na streche. Ale nikdy s tym nic nespravil.
S tym domovnik nic nespravi, to treba navrhnut na schodzi vlastnikov bytov a musi to ako investiciu schvalit nadpolovicna vacsina .... aku sancu tomu davas vo vasom bytovom dome, kolkych bytov sa to bezprostredne dotyka a kolko bytov bude schvalovat?
1 0
mevok mevok

mevok je offline (nepripojený) mevok

No popravde sa to dotyka asi len 10 bytov predpokladam ze zo 120. A navrhnute to bolo aj tusim na poslednej schodzi, len to bolo zavrhnute, ze teraz riesi zateplovanie kopilit(rovnaka odpoved uz vysse roka), ale nikde nie je vidiet ziadny efekt. Ale toto nie je az take podstatne, kedze viem ze zateplenia strchy sa tak skoro aj tak nedockam. Chcel som radu ako znizit teplotu v byte. to ze som spomenul domovnika bolo len kvoli tomu aby som poukazal na rady ake nechcem.

Aby som to konstruktivne co tu zatial bolo zhrnul: kupit klimu a vetrat len v noci... a z dlhodobejsieho hladiska "Presaď na vašej schôdzi, aby bola zavedená klimatizácia do všetkých bytov." aj ked to sa mi zda nerealne...
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

popri uz spominanom odizolovani strechy a nainstalovani klimy je moje oblubene riesenie zakryt slnecne okna z vonkajsej strany izotermickou foliou (dostat napr. v lekarnach)

inak k tomu odizolovaniu strechy: ak sa na to neposkladate vy susedia z najvyssieho poschodia tak ti ostatni vam to asi nebudu moc ochotni financovat (takze vam za to ani nezahlasuju)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mevok Pozri príspevok
Aby som to konstruktivne co tu zatial bolo zhrnul: kupit klimu a vetrat len v noci... a z dlhodobejsieho hladiska "Presaď na vašej schôdzi, aby bola zavedená klimatizácia do všetkých bytov." aj ked to sa mi zda nerealne...
No dopľnujúce údaje tomu dali trošku väčší zmysel, ako len samotný tvoj prvý príspevok.

Ak nechceš zainvestovať do klimy a zvýšenej spotreby elektrickej energie ( kto by to chcel ) , tak skús pokecať s nejakým stavbárom.
Zaizolovať strechu z tvojho bytu, tj. dáka izolácia ( vlna) a sadrokartonový strop do celého bytu. To by malo pomôcť.
0 0
mevok mevok

mevok je offline (nepripojený) mevok

To myslis tu striebornu sustivu foliu?? Je aj nejaka ina nalepovacia alternativa, alebo nieco tomu podobne?? Inak co sa tyka zateplovania strechy, ked nam zatekalo, tak to nebol taky problem a opravili ju do 2 tyzdnov - to sa musim nasho domovnika zastat...
0 0
mevok mevok

mevok je offline (nepripojený) mevok

Ma niekto skusenosti s foliami na sklo tesamoll?? Ci je to len zas nejaky zazracne funkcny vymysel ako izolacne natery??
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Kde ho zaradiť? Do ktorej skupiny?
0 0
mevok mevok

mevok je offline (nepripojený) mevok

Rozmyslam, ze dnes alebo zajtra obeham vlasnikov bytov na 12. v oboch vchodoch a spytam sa ze jak to teplo riesia... a ci by boli ochotny investovat do izolacie strechy... pripadne sa s nimi dohodnem na nejakej forme riesenia... osobytne zateplenie/zaizolovanie bytu bolo asi dost narocne a kedze nam maju zateplovato kopility skor sa dohodnut s tou firmou co to bude robit...
0 0
mevok mevok

mevok je offline (nepripojený) mevok

sito Pozri príspevok
Kde ho zaradiť? Do ktorej skupiny?
no ci je to funkcne alebo len teoreticky funkcne...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zatepliť strechu!

182/1993, § 2, odsek 1 a 2.

Strecha nie je súčasť bytu, domu je!

(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.


§ 10, odsek 1 a 3

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Prečo by to mali platiť len byty pod strechou, nie je ich!
3 0
podhygmin:-) podhygmin:-)

podhygmin:-) je offline (nepripojený) podhygmin:-)

Odstahovat sa z petrzalky Tato stvrt ma v ramci BA svoju vlastnu klimu a byvat tam,hlavne v lete,je doslova za trest,ani zadarmo.
0 1
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mevok Pozri príspevok
no ci je to funkcne alebo len teoreticky funkcne...
Nie, nie, nie ... do ktorého etnika ...?
0 0
driver100 driver100

driver100 je offline (nepripojený) driver100

muž
Ja som to vyriešil klímou.Obsluhuje 2 miestnosti,na opačnej strane ju nepotrebujem,iba tam,kde je slnko od 11,00 do západu.Nie je pravda,že to je 2x toľko za elektrinu.Keď nie sme doma je vypnutá,keď beží,tak sa vonkajšia jednotka na balkone vypína sama,lebo je dosť "nachladené".Predtým som mal v miestnosti 28°c pri stiahnutých žaluziach a rolete.Teraz si nastavím 23-24.Ročná spotreba mi stúpla cca o 400kwh.
Keď sa na tejto porade dohadujete o tom ako prechádza teplo k susedom,ktorí nekúria,tak ja sa smejem,že mne by tiež mali prispievať za ochladzovanie cez leto.
Ak aj zaizolujete a slnko ti celé odpoludnie svieti na stenu a okno,tak nebudeš mať 29,ale 28-27. Ja neznášam už 25-26.
Naposledy upravil driver100 : 18.06.12 at 14:00
3 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

ala82 Pozri príspevok
Tým, že si mal otvorené okno (možno aj cez deň), si si do bytu len teplo vpúšťal. Tiež bývam na 12. poschodí pod strechou, v lete mám cez deň zatvorené okná a otvorím, až keď idem spať.
Správne ,

obyvatelia južných krajín /Taliansko , Grecko/ maju na dome namontované okenice a nad nimi ešte aj markízy
aby sa chránili pred učinkami slnka.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať