Zavrieť

Porady

Prečerpaná dovolenka

Dobrý deň, zamestnanec ukončil prac. pomer a mal prečerpanú dovolenku. Má povinnosť vrátiť za túto prečerpanú dovolenku čistú mzdu alebo aj odvody do poisťovní, ktoré firma za neho odviedla?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Julkasp Pozri príspevok
    dík, ale jedná sa mi o to či tá zrážka za prečerpanú dovolenku má byť v čistom , alebo v hrubom ????
    Tak, ako bola vyplatená, teda v hrubom . Skús pohľadať, už to tu bolo riešené.

    Julkasp je offline (nepripojený) Julkasp

    Julkasp
    tiež si nie som istá ako to má byť? či zraziť z čistej mzdy čistú náhradu mzdy / tj. poníženú o odvody a daň /, alebo ju mám zraziť z čistej mzdy v hrubom aj s odvodmi za zamestnávateľa????poraďte prosím........

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Julkasp Pozri príspevok
    tiež si nie som istá ako to má byť? či zraziť z čistej mzdy čistú náhradu mzdy / tj. poníženú o odvody a daň /, alebo ju mám zraziť z čistej mzdy v hrubom aj s odvodmi za zamestnávateľa????poraďte prosím........
    Je to zrážka, teda z ČM.

    Julkasp je offline (nepripojený) Julkasp

    Julkasp
    dík, ale jedná sa mi o to či tá zrážka za prečerpanú dovolenku má byť v čistom , alebo v hrubom ????

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    zrážka za prečerpanú dovolenku bude z čistej mzdy.....aj mňa to prekvapilo, ale určite z čistej mzdy,....

    pracujem v OLympe, a ten to správne zráža....

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Toto určite nie je správne a OLYMP to robí zle. Ak bola vyplatená neoprávnene náhrada za dovolenku, bolo to v hrubom, ovplyvnilo to výšku odvodov a výšku preddavku na daň z príjmov zo závislej činnosti. Obdobne aj vrátenie tejto náhrady musí ovplyvniť výšku odvodov a preddavku, ale s opačným znamienkom a musí to byť v hrubom.

    mariapol je offline (nepripojený) mariapol

    mariapol
    Adiks Pozri príspevok
    Toto určite nie je správne a OLYMP to robí zle. Ak bola vyplatená neoprávnene náhrada za dovolenku, bolo to v hrubom, ovplyvnilo to výšku odvodov a výšku preddavku na daň z príjmov zo závislej činnosti. Obdobne aj vrátenie tejto náhrady musí ovplyvniť výšku odvodov a preddavku, ale s opačným znamienkom a musí to byť v hrubom.
    Dobrý deň, Vaša odpoveď je logická. My však máme usmernenie zo SP, že zrážka za prečerpanú dovolenku nesmie ovplyvniť VZ pre odvody do SP. Keď sa zamyslíme aj v tom sa dá nájsť logika.
    Príklad : 06/2012 som prečerpala dovolenku zo súhlasom zamestnávateľa o 5 dní. V 07/2012 som po dohode zo zamestnávateľom dala výpoveď k 31.07.2012. Za odpracovaný mesiac 07/2012 my vznikol ešte nárok na 2 dni dovolenky. Takže prečerpaných 5 dní mínus 2 dni nárok za 07/2012 zostávajú prečerpané 3 dni. V hrubom vypočítame vrátenie náhrady za prečerpanú dovolenku. Ale ak by som znížila z vypočítanej zrážky v hrubom odvod do SP, znamenalo by to že zamestnanec nemá pokryté tie tri dni prečerpania dovolenky a na tie dni by mal mať neplatené voľno čiže prerušenie poistenia na SP. Takže aj v tom sa dá bohužiaľ nájsť logika.

    ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

    ALEXOLIVER
    ahojte, chcela by som sa tiež spýtať ohľadom prečerpanej dovoelnky. Zamestnanec ukončil PP, v mesiaci už nemá žiadny príjem a má 5 dni prečerpanej dovolenky. Ked to nahodím do systému, systém mi vypočíta prečerpanie dovolenky a výplata je mínusová. S odvodmi do SP nerobí nič ani s daňou, ale zníži mi vymeriavcí základ do ZP aj odvody do ZP vypočíta mínusové. Podľa príspevkou tu uvedených je v poriadku že neznižuje odvody do SP ani dan.Malo by to byť teda správne. A čo ZP? Je to v poriadku? Podarí sa mi potom odoslať výkaz do ZP, aj ked bude u jedného zamestnanca mínusový vym. základ a mínusové poistné? Máte prosím niekto s týmto skúsenosti? Dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.