Zavrieť

Porady

Účtovanie dlhodobých záväzkov z obchodného styku

Ahojte Poraďáci,

V súvislosti s najnovšou novelou Postupov účtovania, účinnou od 01.01.2012, sa mení účtovanie dlhodobých záväzkov z obchodného styku. Tie sa najnovšie nebudú účtovať na účte 479 (§ 61 ods. 12), ale v účtovnej skupine 32 (§48 ods. 1, písm. b)). Moje otázky sú nasledovné:
Na ktorom syntetickom účte mám účtovať dlhodobé záväzky z obchodného styku? Vytvorí sa nový účet alebo použijem účet 321 a vytvorím k nemu analytiku na rozlíšenie dlhodobého záväzku?
Zmena účtovania vyvolaná novelou sa týka len nových účtovných prípadov (účtovaných v roku 2012) alebo je potrebné preúčtovať aj záväzky zaúčtované pred 31.12.2011?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Podľa mňa je zbytočné vytvárať nové účty v účtovej osnove, stačí vytvoriť analytické účty k obchodným záväzkom a nasmerovať ich do správnych riadkov v súvahe. A čo satýka preúčtovania starých účtovných prípadov - prechodné ustanovenia to neriešia, ale ja by som ich preúčtovala, nech je to všade jednotné a nemusíš si pamätať, že toto sa účtovalo podľa starého a toto podľa nového.

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    promont maja Pozri príspevok
    ... aj doteraz, do 1. 1. 2012, sa účty 321 ( krátkodobé záväzky = riadok v súvahe 107, ale ak napr. pri zádržnom ide o záväzok z obchodného styku zo zostatkovou dobou splatnosti viac ako 1 rok = riadok v súvahe 95) a aj účet 479 mohli správať aj ako dlhodobé ( = riadok v súvahe 95) a dlhodobé so zostatkovou dobou splatnosti do 1 roka ( = riadok v súvahe 107, kde napr. spotrebný úver = jeho splátky, teda ich zostatkovú dobu splatnosti bolo vždy ku 31. 12. potrebné prehodnotiť) a počítalo sa s nimi aj v súvahe ... takže dobre nerozumiem, čoho sa týka táto zmena ... či? ... alebo aj spotrebný úver je záväzkom z obchodného styku? .. uvažujem správne?
    Tiež veľmi nechápem, čo tým chcel autor povedať - jediné, čo ma napadá, že v súvahe bolo rátané s dlhodobou len 321 - na tom r. 95, ale ostatné 32x boli len v krátkodobých. Alebo naopak, v súvahe s dlhodou 321 rátali, ale v postupoch to nebolo, tak to zosúladili?
    A spotrebný úver podľa mňa nie je záväzok z obchodného styku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nové účty bude treba vytvoriť, kedže sa mení účtová trieda.
    Akurát že v tých postupoch je to napísané pre mňa nepochopiteľne.
    teda - zatiaľ som to neriešila.

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    KEJKA Pozri príspevok
    nové účty bude treba vytvoriť, kedže sa mení účtová trieda.
    Akurát že v tých postupoch je to napísané pre mňa nepochopiteľne.
    teda - zatiaľ som to neriešila.
    myslíš tým nové účty v rámci účtovej osnovy alebo v rámci analytickej evidencie?

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... aj doteraz, do 1. 1. 2012, sa účty 321 ( krátkodobé záväzky = riadok v súvahe 107, ale ak napr. pri zádržnom ide o záväzok z obchodného styku zo zostatkovou dobou splatnosti viac ako 1 rok = riadok v súvahe 95) a aj účet 479 mohli správať aj ako dlhodobé ( = riadok v súvahe 95) a dlhodobé so zostatkovou dobou splatnosti do 1 roka ( = riadok v súvahe 107, kde napr. spotrebný úver = jeho splátky, teda ich zostatkovú dobu splatnosti bolo vždy ku 31. 12. potrebné prehodnotiť) a počítalo sa s nimi aj v súvahe ... takže dobre nerozumiem, čoho sa týka táto zmena ... či? ... alebo aj spotrebný úver je záväzkom z obchodného styku? .. uvažujem správne?
    Naposledy upravil promont maja : 22.06.12 at 04:53

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    SilMar Group Pozri príspevok
    Tiež veľmi nechápem, čo tým chcel autor povedať - jediné, čo ma napadá, že v súvahe bolo rátané s dlhodobou len 321 - na tom r. 95, ale ostatné 32x boli len v krátkodobých. Alebo naopak, v súvahe s dlhodou 321 rátali, ale v postupoch to nebolo, tak to zosúladili?
    A spotrebný úver podľa mňa nie je záväzok z obchodného styku.
    ... ďakujem ... aj ja si myslím to isté ... pravdepodobne ide len o doplnenie, resp. po právnej stránke "určitejšie či presnejšie" vyjadrenie ...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Podľa mňa ide o jedno z ustanovení, ktoré má domotať účtovníkov, usmernené bude tak za 2 roky a potom bude za čo dávať tie ich slávne pokuty

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    Dobrý den,prosím mám dlhodobý záväzok na 479,v r.2013 je splatny,k 31.12.2012 ho idem teda preučtovat na kratkodoby zavazok-aky učet je spravny,321?
    jednalo sa o splatku auta cez uver.. dakujem vopre

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    tibor1000 Pozri príspevok
    Dobrý den,prosím mám dlhodobý záväzok na 479,v r.2013 je splatny,k 31.12.2012 ho idem teda preučtovat na kratkodoby zavazok-aky učet je spravny,321?
    jednalo sa o splatku auta cez uver.. dakujem vopre
    V rámci syntetického účtu 479 iba vytvor analytický účet s príponou k názvu - spl. do 1. r. , ktorého obsah bude program smerovať do riadku 116 súvahy, nie do riadku 104 a tam preveď zostatok. Inak, ak to bol bankový úver, tak mal byť skôr na 461 , než na 479.

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    a_je_to Pozri príspevok
    V rámci syntetického účtu 479 iba vytvor analytický účet s príponou k názvu - spl. do 1. r. , ktorého obsah bude program smerovať do riadku 116 súvahy, nie do riadku 104 a tam preveď zostatok. Inak, ak to bol bankový úver, tak mal byť skôr na 461 , než na 479.
    aj kratkodoby uver na 479 mysliš? ale uz ten nazov je ze"dlhodobe uvery",bude to na 479 spravne..?
    no nesplacali to banke,nejakej kreditnej inštitucii,to teda malo byt na 461..? tak dobuducna viem.dakujem

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    tibor1000 Pozri príspevok
    aj kratkodoby uver na 479 mysliš? ale uz ten nazov je ze"dlhodobe uvery",bude to na 479 spravne..?
    no nesplacali to banke,nejakej kreditnej inštitucii,to teda malo byt na 461..? tak dobuducna viem.dakujem
    Ak sa preúčtuje časť splatného dlhodobého záväzku na krátkodobý, tak možno v rámci toho istého syntetického účtu. Tak to má aj Cenigová u leasingu. Úver poskytujú banky, preto som odporučil 461. Nebankovky poskytujú pôžičky, na 479.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    JankaO Pozri príspevok
    379AE
    S tvojou odpoveďou nesúhlasím. Ak by to bolo tak, ako píšeš, tak by v riadku 116 súvahy, ktorý predstavuje ostatné krátkodobé záväzky nesmel byť uvedený účet 479. Ale on tam uvedený je.

    Tita je offline (nepripojený) Tita

    Tita
    tibor1000 Pozri príspevok
    Dobrý den,prosím mám dlhodobý záväzok na 479,v r.2013 je splatny,k 31.12.2012 ho idem teda preučtovat na kratkodoby zavazok-aky učet je spravny,321?
    jednalo sa o splatku auta cez uver.. dakujem vopre

    A ak mám dlhodobý závazok, tiež splátky auta cez úver na 479, no nieje ešte v r.2013 splatný tak ho nechávam na účte 479 v r. súvahy 95 ? či aj tak musím preúčtovavať na 321? Nerozumiem tomu(

    Nieje to tak,že sa to týka len dlh.záv. z obchodného styku a to nieje prípad úveru na auto, takže to nechám na 479?

    (12) Na účte 479 - Ostatné dlhodobé záväzky sa účtujú ostatné dlhodobé záväzky, pre ktoré nie je v predchádzajúcich účtoch účtovej skupiny 47 - Dlhodobé záväzky určený samostatný syntetický účet. Na tomto účte sa účtujú taktiež záväzky vyplývajúce z tichého spoločenstva, okrem dlhodobých záväzkov z obchodného styku účtovaných podľa § 48 ods. 1 písm. b).
    Naposledy upravil Tita : 25.03.13 at 08:04 Dôvod: doplnenie

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Tento záväzok nie je záväzok z obchodného styku, nechaj ho na účte 479.

    Tita je offline (nepripojený) Tita

    Tita
    Adiks Pozri príspevok
    Tento záväzok nie je záväzok z obchodného styku, nechaj ho na účte 479.
    Dakujem pekne, je to autoúver platený firme - Volkswagen fin.služby, preto som myslela že to mam dobre ak mi to program hodil v suvahe (479) na r. 95 - Dlh.zavazky z obch.styku.
    Mám si to v programe prestavit na r.104 - Ostatné dlhodobé zavazky?

    ariadna22 je offline (nepripojený) ariadna22

    ariadna22
    mariama27 Pozri príspevok
    spotrebný úver na auto... berie sa ako záväzok z obchodného styku?
    spotrebné úvery sa účtovali na účet 479, analyt. krátk, dlh. istina
    teraz by som to riešila cez 325 podobná analytika

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Tita Pozri príspevok
    Dakujem pekne, je to autoúver platený firme - Volkswagen fin.služby, preto som myslela že to mam dobre ak mi to program hodil v suvahe (479) na r. 95 - Dlh.zavazky z obch.styku.
    Mám si to v programe prestavit na r.104 - Ostatné dlhodobé zavazky?
    Áno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.