Zavrieť

Porady

brigadnicka praca studentov

Dobry den, zaujimalo by ma prakticke vysvetlenie § 227, § 228 Zákonníka práce o brigadnickej praci studentov a sice konkretnu dlzku tyzdenneho casu v hodinach. Kedze sa v odseku dva uvadza, ze :

nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

a v odseku 3 sa uvadza:

Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Odsek 2 nezahrna striktne oznacenie ako u dohode o pracovnej cinnosti najviac 10 hodin za tyzden, ale uvadza slovicko PRIEMER urceneho tyzdenneho casu.Ako si to mam spravne vysvetlit?

Napr zoberme maj 2012, ma 21 pracovnych dni tj 168 hodin a dva sviatky,prvy pracovny tyzden v maji ma 1 sviatok a 3 pracovne dni, druhy pracovny tyzden v maji ma 1 sviatok a 4 pracovne dni, treti ,stvrty tyzden maju po 5 pracovnych dni a 5 pracovny tyzden ma 4 pracovne dni.

Brigadnik moze odpracovat maximalne prvy pracovny tyzden 12 hodin , druhy pracovny tyzden 16 hodin, treti a stvrty pracovny tyzden po 20 hodin a 5 pracovny tyzden 16 hodin, alebo moze odpracovat pocas tychto tyzdnov hocijak hodiny napr prvy tyzden 20 hodin, druhy dajme tomu 5 hodin, dalsi 21, dalsi 14 a dalsi 20 hodin, ale mesacny sumar nesmie presiahnut 84 hodin? Dopytujem sa prave na to slovicko priemer z druheho odseku a dobu maximalne 12 mesiacov z tretieho odseku? Logicky mi vyplyva, ze by sa ten pocet hodin nemusel viazat ani na mesiac ale prave na tu dobu 12 mesiacov?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Na akú dobu je uzatvorená DoBPŠ ?
0 0
apatya apatya

apatya je offline (nepripojený) apatya

neurcity cas
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

apatya Pozri príspevok
neurcity cas
postupuješ podla poslednej vety svojho prvého príspevku.
0 0
apatya apatya

apatya je offline (nepripojený) apatya

ok dakujem, takze pre uplnost, neriesim pracovny cas v ramci tyzdna ale v ramci 12 mesiacov priemerne a z mojho pohladu je strategicky lepsie si kontrolovat mesacnu sumu odpracovanych hodin, aby som nahodou v niektorej casti roka nezistil, ze dany brigadnik uz nemoze viac pracovat
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

apatya Pozri príspevok
ok dakujem, takze pre uplnost, neriesim pracovny cas v ramci tyzdna ale v ramci 12 mesiacov priemerne a z mojho pohladu je strategicky lepsie si kontrolovat mesacnu sumu odpracovanych hodin, aby som nahodou v niektorej casti roka nezistil, ze dany brigadnik uz nemoze viac pracovat
ak odpovedáš ako zamestnávatel - súhlasím.
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

Zdravím,
chcem sa spýtať takú vec, že ak študent uzatvorí počas prázdnin (resp. júl, august, semptember) DBPŠ, tak može kľudne robiť 8 hodín denne alebo ako to je ? Lebo v zákone sa uvádza, že Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. To znamená, že ja možem robiť iba 20 hodín týždenne ?? Ako to je, prosím vás. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mart. Pozri príspevok
Zdravím,
chcem sa spýtať takú vec, že ak študent uzatvorí počas prázdnin (resp. júl, august, semptember) DBPŠ, tak može kľudne robiť 8 hodín denne alebo ako to je ? Lebo v zákone sa uvádza, že Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. To znamená, že ja možem robiť iba 20 hodín týždenne ?? Ako to je, prosím vás. Ďakujem
Áno presne tak, ako je to v ZP. Takže, ak je TPČ 4O hodín, v priemere nemôžeš odpracovať viac ako 20 hod.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zdôrazním, že v priemere. T.j. aby ti to priemerne vyšlo tak, kedže budeš robiť len júl-september, tak môžeš robiť aj viac hodín.
Pokiaľ by to nešlo v rámci DBPŠ - nie som si istá, tak určite ako DOVP áno, tam sa to sleduje za rok u jedného zam-ľa.
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

Neni to tak, že ak má normálny pracovný týžden 40 hodín a rok má 52 týždnov, tak normálny pracovný čas v roku činí 2080hodín...ale pri DBPŠ je to 2080/2, teda 1040...Teda, ak uzavriem DBPŠ, tak ročne nemožem odrobiť viac ako 1040, ale je jedno kedy a koľko robím, len to nemože byť viac ako 1040hodín ročne...toto je to v priemere ??
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mart. Pozri príspevok
Zdravím,
chcem sa spýtať takú vec, že ak študent uzatvorí počas prázdnin (resp. júl, august, semptember) DBPŠ, tak može kľudne robiť 8 hodín denne alebo ako to je ? Lebo v zákone sa uvádza, že Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. To znamená, že ja možem robiť iba 20 hodín týždenne ?? Ako to je, prosím vás. Ďakujem
Záleží od doby, na ktorú máš DoBPŠ uzatvorenú. Ak ju budeš mať napr. uzatvorenú na 5 kal. mesiacov a výkon práce bude len tri mesiace, za tie 3 mesiace môžeš odpracovať 1/2 fondu prac.času z 5 mesiacov.
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

Tak asi rozumiem, ďakujem.
Ešte jedna vec - toto je otázka ale už zo strany zamestnávateľa - že ak by som uzavrel so zamestnancom DBPŠ na 5 mesiacov, ale zamestnanec (študent) by pracoval len 3, tak potom čo tie zvyšné 2 ? Neplatí Zamestnávateľ žiadne odvody za tie 2 mesiace, keďže ich nemá z čoho vypočítať že ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mart. Pozri príspevok
Tak asi rozumiem, ďakujem.
Ešte jedna vec - toto je otázka ale už zo strany zamestnávateľa - že ak by som uzavrel so zamestnancom DBPŠ na 5 mesiacov, ale zamestnanec (študent) by pracoval len 3, tak potom čo tie zvyšné 2 ? Neplatí Zamestnávateľ žiadne odvody za tie 2 mesiace, keďže ich nemá z čoho vypočítať že ?
Zamestnávatel neplatí žiadne odvody, len študenta, aj keď nepracuje, uvádza v prílohe mesačného výkazu s nulovým VZ.
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

pri DBPŠ neplatí zamestnávatel (aj zamestnanec) úrazové a garančné poistenie ??
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mart. Pozri príspevok
pri DBPŠ neplatí zamestnávatel (aj zamestnanec) úrazové a garančné poistenie ??
Platí, ale pýtal si sa na obdobie, v ktorom nemal študent žiadny príjem.
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

Ak sa ešte možem spýtať - ako je s vrátenim dane pri DBPŠ ? Ja ak za rok zarobím menej ako 3 644,74€, tak mi štát vráti daň z príjmu ? ak hej, čo musím preto spraviť ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mart. Pozri príspevok
Ak sa ešte možem spýtať - ako je s vrátenim dane pri DBPŠ ? Ja ak za rok zarobím menej ako 3 644,74€, tak mi štát vráti daň z príjmu ? ak hej, čo musím preto spraviť ?
Ak zarobíš menej, alebo do NČZD a podáš DP, alebo požiadaš zamestnáv. o RZD, preddavky budeš mať vrátené.
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

Takže ja budem musiet v marci 2013 podať DP ? a čo k tomu potrebujem ? Zamestnávatel mi dá po skončení DBPŠ nejaké potvrdenia alebo ako ? Prvýkrát pojdem takto robiť, tak neviem...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mart. Pozri príspevok
Takže ja budem musiet v marci 2013 podať DP ? a čo k tomu potrebujem ? Zamestnávatel mi dá po skončení DBPŠ nejaké potvrdenia alebo ako ? Prvýkrát pojdem takto robiť, tak neviem...
nemusíš podávať DP, ale požiadaš zam-ľa o vykonanie RZD a vyrieši to on, teda pokiaľ ide o trvalejší vzťah - ak ešte budeš v tom čase unho robiť, bude to praktickejšie.
Alebo ešte lepšie - hned pri nástupe povedz, že robíš iba uňho a chceš podpísať vyhlásenie k prijmom - a d začiatlu sa ti bude odpočítavť nezdaniteľná suma a budeš mať zníženú daň a vyšší čistý príjem ako bez podpísania Vyhlásenia.
Ak by si si mal robiť DP sám, tak môžeš, a isto ti zam-eľ je povinný dať potvrdenie, ktoré bude prílohou k DPFO A.
Naposledy upravil KEJKA : 17.07.12 at 11:27
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mart. Pozri príspevok
Takže ja budem musiet v marci 2013 podať DP ? a čo k tomu potrebujem ? Zamestnávatel mi dá po skončení DBPŠ nejaké potvrdenia alebo ako ? Prvýkrát pojdem takto robiť, tak neviem...
Napísala som v predch. príspevku, že máš dve alternatívy, buď požiadaš zamestnáv. o ročné zúčtovanie dane,(do 15.2. a máš po starostiach, len doložíš všetky potvrdenia o príjmoch) alebo podáš sama DP A.
0 0
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

,,robíš iba ubho a chceš podpísať vyhlásenie k prijmom" Toto čo znamená ?? čo je to ubho ?
Robiť tam budem iba do septembra, tak čo mám spraviť ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať