Zavrieť

Porady

brigadnicka praca studentov

Dobry den, zaujimalo by ma prakticke vysvetlenie § 227, § 228 Zákonníka práce o brigadnickej praci studentov a sice konkretnu dlzku tyzdenneho casu v hodinach. Kedze sa v odseku dva uvadza, ze :

nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

a v odseku 3 sa uvadza:

Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Odsek 2 nezahrna striktne oznacenie ako u dohode o pracovnej cinnosti najviac 10 hodin za tyzden, ale uvadza slovicko PRIEMER urceneho tyzdenneho casu.Ako si to mam spravne vysvetlit?

Napr zoberme maj 2012, ma 21 pracovnych dni tj 168 hodin a dva sviatky,prvy pracovny tyzden v maji ma 1 sviatok a 3 pracovne dni, druhy pracovny tyzden v maji ma 1 sviatok a 4 pracovne dni, treti ,stvrty tyzden maju po 5 pracovnych dni a 5 pracovny tyzden ma 4 pracovne dni.

Brigadnik moze odpracovat maximalne prvy pracovny tyzden 12 hodin , druhy pracovny tyzden 16 hodin, treti a stvrty pracovny tyzden po 20 hodin a 5 pracovny tyzden 16 hodin, alebo moze odpracovat pocas tychto tyzdnov hocijak hodiny napr prvy tyzden 20 hodin, druhy dajme tomu 5 hodin, dalsi 21, dalsi 14 a dalsi 20 hodin, ale mesacny sumar nesmie presiahnut 84 hodin? Dopytujem sa prave na to slovicko priemer z druheho odseku a dobu maximalne 12 mesiacov z tretieho odseku? Logicky mi vyplyva, ze by sa ten pocet hodin nemusel viazat ani na mesiac ale prave na tu dobu 12 mesiacov?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivusik_Pampusik Pozri príspevok
takže môže byť uzatvorená napr. aj na 2-3 roky vkuse však?...a keď nájdem niekde to potvrdenie o návšteve školy z 2011 tak si musím aj tak každý rok vypýtať potvrdenie o návšteve školy nie?
Študentom musíš byť v čase uzatvorenia a podpísania dohody.
0 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

Ďakujem
0 0
cami cami

cami je offline (nepripojený) cami

Brigádnik. Študent, ukončí strednú školu, je otázne či bude pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Dokedy sa považuje za študenta? (do ukončenia školy alebo do konca augusta a počas prázdnin môže byť vedený ako študent). Jedná sa o brigádu počas letných prázdnin. Potvrdenie z vysokej školy nemá (resp. nenastúpi na vysokú). Ďakujem.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Po skončení strednej školy sa študent považuje za študenta do 31.08.
Do tohto dátumu má nárok rodič na rodinné prídavky ako aj daňový bonus.
0 0
eva.ch eva.ch

eva.ch je offline (nepripojený) eva.ch

Dobrý deň, vzťahuje sa na študenta výška minimálnej mzdy, tak ako u ostatných dohodárov? Môže študent pracovať v kuse 7 dní každý druhý týždeň? Ide o prácu v bare, kde sú dvaja študenti a striedaju sa po týždni. Firma chce aby robili 7 hodín denne 7 dní v týždni a potom týžden voľna. Teda jeden týždeň robí jeden a druhý týždeň druhý študent. Aj tak mi to ale nevychádza lebo v priemere mi vychádza viac ako 20 hod. týždenne. Aj výška odmeny na hodinu je nižšia ako minim. mzda a neviem akosi nájsť, či sa tu tiež vzťahuje povinnosť minimálnej mzdy. Vie mi prosím niekto poradiť ako by to bolo najlepšie? Ďakujem
A ešte jedna vec, môže si študent mesačne uplatňovať nezdaniteľnú časť?
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Študent musí mať minimálnu mzdu za 1. stupeň náročnosti. Podľa mňa 7 dní v týždni nemôže pracovať a ani 7 hodín denne.
Nezdaniteľnú časť si môže uplatňovať tak ako každý iný, teda len u jedného zamestnávateľa.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227


(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.


7 dní 7 hodín denne za týždeň a týždeň voľno je aj tak veľa.
To je 49 hod. za 2 týždne, t.j. 24,5 hod. za týždeň.... prekročí limit.
Nesmie byť takto zamestnaný.

A výška minimálnej hodinovej mzdy sa musí dodržať VŽDY!
Naposledy upravil kn-alka : 14.03.13 at 06:26
0 0
eva.ch eva.ch

eva.ch je offline (nepripojený) eva.ch

A musí byť v dohode napísaný presný čas pracovnej doby? teda napr. začiatok o 10:00 do 17:00 ?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Nie, v dohode nie.
Ale musí sa viesť dochádzka, kde sa uvádza aj začiatok a koniec odprac.doby.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Dobrý deň,
prečítala som si rôzne odpovede tu na porade a neviem si rady,čo by bolo správne. Prosím Vás o usmernenie.

Od januára máme podpísanú DoBŠ so študentkou,ktorá končí 2.stupeň vysokej školy. Doniesla nám potvrdenie,na ktorom má uvedený predpokladaný termín ukončenia štúdia - máj 2013.
Ale ona nám povedala,že bude končiť až v auguste,že sa dala zapísať až na tento termín.
1. Môžeme mať s ňou uzatvorenú dohodu o brigánickej práci študentov od januára do konca roka (nebudeme pritom pozerať kedy ukončí 2. stupeň VŠ)?
2. Alebo DoBŠ bude uzatvorená od januára do mája (ako je to uvedené na potvrdení)?
3. Alebo môže byť DoBŠ uzatvorená od januára do augusta,kedy ukončí štúdium štátnou skúškou?


Ďakujem.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Posúvam.

books Pozri príspevok
Dobrý deň,
prečítala som si rôzne odpovede tu na porade a neviem si rady,čo by bolo správne. Prosím Vás o usmernenie.

Od januára máme podpísanú DoBŠ so študentkou,ktorá končí 2.stupeň vysokej školy. Doniesla nám potvrdenie,na ktorom má uvedený predpokladaný termín ukončenia štúdia - máj 2013.
Ale ona nám povedala,že bude končiť až v auguste,že sa dala zapísať až na tento termín.
1. Môžeme mať s ňou uzatvorenú dohodu o brigánickej práci študentov od januára do konca roka (nebudeme pritom pozerať kedy ukončí 2. stupeň VŠ)?
2. Alebo DoBŠ bude uzatvorená od januára do mája (ako je to uvedené na potvrdení)?
3. Alebo môže byť DoBŠ uzatvorená od januára do augusta,kedy ukončí štúdium štátnou skúškou?


Ďakujem.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Môže byť z hľadiska dodržania minimálnej mzdy takto uzatvorená DoBPŠ?
- odpracované hodiny 40 hod./mesačne
- výška odmeny 33,- €/mesačne
Nie je to málo na to, aby bola dodržaná minimálna mzda?
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Posúvam.


books
Dobrý deň,
prečítala som si rôzne odpovede tu na porade a neviem si rady,čo by bolo správne. Prosím Vás o usmernenie.

Od januára máme podpísanú DoBŠ so študentkou,ktorá končí 2.stupeň vysokej školy. Doniesla nám potvrdenie,na ktorom má uvedený predpokladaný termín ukončenia štúdia - máj 2013.
Ale ona nám povedala,že bude končiť až v auguste,že sa dala zapísať až na tento termín.
1. Môžeme mať s ňou uzatvorenú dohodu o brigánickej práci študentov od januára do konca roka (nebudeme pritom pozerať kedy ukončí 2. stupeň VŠ)?
2. Alebo DoBŠ bude uzatvorená od januára do mája (ako je to uvedené na potvrdení)?
3. Alebo môže byť DoBŠ uzatvorená od januára do augusta,kedy ukončí štúdium štátnou skúškou?


Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať