Zavrieť

Porady

Zníženie základu dane na družku.

Dobrý deň.
Mohol by mi prosím vás niekto poradiť?
Žijeme spoločne s družkou, máme rovnaký trvalý pobyt, staráme sa o naše dieťa a na mzdovom mi povedali, že si nemôžem uplatniť na ňu zníženie základu dane, pretože nie sme manželia. Daňový bonus na dieťa poberám ja, družka poberá príspevok v materstve. Na úradoch ju ako slobodnú mamičku neuznajú t.j. nemá nárok na žiadne príspevky (napr. na bývanie).
Nie je to diskriminácia? Myslel zákon aj na takéto prípady?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    V tomto ohľade (a zrejme ani v iných) zákon nepodporuje neoficiálny, hoci trvalý a možno kvalitnejší vzťah ako kde-aké formálne manželstvá. Teda: nie.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Johny 5
    Dobrý deň.
    Mohol by mi prosím vás niekto poradiť?
    Žijeme spoločne s družkou, máme rovnaký trvalý pobyt, staráme sa o naše dieťa a na mzdovom mi povedali, že si nemôžem uplatniť na ňu zníženie základu dane, pretože nie sme manželia. Daňový bonus na dieťa poberám ja, družka poberá príspevok v materstve. Na úradoch ju ako slobodnú mamičku neuznajú t.j. nemá nárok na žiadne príspevky (napr. na bývanie).
    Nie je to diskriminácia? Myslel zákon aj na takéto prípady?
    Ďakujem.

    Musíte uzavrieť manželstvo a potom budeš čerpať výhody . Inak nárok ,čo sa týka uplatnenia si nezdaniteľnej čiastky na družku nemáš .

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Skús sa prípadne na svoj problém pozrieť z iného pohľadu. Vychádzajme z toho, že Tvoja partnerka Ti vypomáha pri živnosti. Predpokladám, že áno - veď to aj partneri v drvivej väčšine prípadov robia.
    Neuplatníš si to v podobe nezdaniteľnej časti ZD, ale trochu ináč. Možno by Ti napr. družka svoju pomoc "vyčíslila" uplatnením si nároku na základe vhodne zvoleného zmluvného vzťahu (pohľadaj na Porade takéto súvislosti) a možno aj podala daňové priznanie typu "B" s uplatnením nezdaniteľnej časti ZD u seba.
    Konečný efekt "v globále" = ten istý ako uplatnenie nezdaniteľnej časti za 1/2 u Teba.
    Môj príspevok je len úvaha na Tebou zadanú tému. A nechtiac som "odbehol" do živnosti. U zamestnanca pochopiteľne neplatí, lebo nemá také vstupy ako má, resp. môže mať živnostník. Všetko má svoje za ale aj proti.
    Naposledy upravil STRELEC : 17.02.06 at 09:47

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    STRELEC
    Skús sa prípadne na svoj problém pozrieť z iného pohľadu. Vychádzajme z toho, že Tvoja partnerka Ti vypomáha pri živnosti. Predpokladám, že áno - veď to aj partneri v drvivej väčšine prípadov robia.
    Neuplatníš si to v podobe nezdaniteľnej časti ZD, ale trochu ináč. Možno by Ti napr. družka svoju pomoc "vyčíslila" uplatnením si nároku na základe vhodne zvoleného zmluvného vzťahu (pohľadaj na Porade takéto súvislosti) a možno aj podala daňové priznanie typu "B" s uplatnením nezdaniteľnej časti ZD u seba.
    Konečný efekt "v globále" = ten istý ako uplatnenie nezdaniteľnej časti za 1/2 u Teba.
    Môj príspevok je len úvaha na Tebou zadanú tému.
    K príspevku Strelca - ja som pochopila, že ide o zamestnanca, takže navrhované riešenie asi nie je vhodné

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    GABAZ
    K príspevku Strelca - ja som pochopila, že ide o zamestnanca, takže navrhované riešenie asi nie je vhodné
    Môže ísť o iné zmluvné vzťahy, ktoré nie sú založené na základe pracovného práva (tam musíš zamestnanca alebo dohodára nahlasovať vopred SP - to sa spätne nedá). Možné riešenia - príkazná zmluva, innominátna zmluva, zmluva o dielo.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    AJOBS bol smelší a napovedal viac.
    Pozn.: platí pre živnostníka (viď tiež príspevok č. 5)
    Naposledy upravil STRELEC : 17.02.06 at 09:49

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    STRELEC
    Skús sa prípadne na svoj problém pozrieť z iného pohľadu. Vychádzajme z toho, že Tvoja partnerka Ti vypomáha pri živnosti. Predpokladám, že áno - veď to aj partneri v drvivej väčšine prípadov robia.
    Neuplatníš si to v podobe nezdaniteľnej časti ZD, ale trochu ináč. Možno by Ti napr. družka svoju pomoc "vyčíslila" uplatnením si nároku na základe vhodne zvoleného zmluvného vzťahu (pohľadaj na Porade takéto súvislosti) a možno aj podala daňové priznanie typu "B" s uplatnením nezdaniteľnej časti ZD u seba.
    Konečný efekt "v globále" = ten istý ako uplatnenie nezdaniteľnej časti za 1/2 u Teba.
    Môj príspevok je len úvaha na Tebou zadanú tému.

    Strelec , ale skutočne Tvoja úvaha je v rámci SZČO a nie zamestnanca

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Zita5
    Strelec , ale skutočne Tvoja úvaha je v rámci SZČO a nie zamestnanca
    Ďakujem (Zitka, Gabaz)! Fakt - prehliadol som to slovíčko "mzdová" (učtáreň). Nebudem to už vymazávať, ale moje vyššie uvádzané príspevky boli orientované na živnostníka, nie zamestnanca! A podarilo sa mi dezorientovať aj Tóna Ajobs. Môj syn by povedal "sorry", ja: nech je mi moja nepozornosť prepáčená. Ďakujem.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    STRELEC
    Ďakujem (Zitka, Gabaz)! Fakt - prehliadol som to slovíčko "mzdová" (učtáreň). Nebudem to už vymazávať, ale moje vyššie uvádzané príspevky boli orientované na živnostníka, nie zamestnanca! A podarilo sa mi dezorientovať aj Tóna Ajobs. Môj syn by povedal "sorry", ja: nech je mi moja nepozornosť prepáčená. Ďakujem.
    Je to tak, tomu sa hovorí "reťazová chyba" - obdoba "reťazových pôrodov".

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    ajobs
    Je to tak, tomu sa hovorí "reťazová chyba" - obdoba "reťazových pôrodov".
    Súhlasím. Mrzí ma to Tóno a som rád, že to berieš s nadhľadom a oceňujem, že aj s humorom.!!!!

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    STRELEC
    Súhlasím. Mrzí ma to Tóno a som rád, že to berieš s nadhľadom a oceňujem, že aj s humorom.!!!!
    Nemá Ťa čo mrzieť , lebo možno Tvoja úvaha pomôže druhému , kto bude mať súbeh SZČO - zamestnanec .

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Zita5
    Nemá Ťa čo mrzieť , lebo možno Tvoja úvaha pomôže druhému , kto bude mať súbeh SZČO - zamestnanec .
    Preto som to len poopravoval a nevymazal. Obsahovo to považujem za celkom dobrú orientáciu, len nie na zamestnanca.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.