Zavrieť

Porady

Zmena trvalého p.p. na dohodu

Chcela by som sa informovať, akým spôsobom môžem zmeniť zamestnancovi trvalý pracovný pomer na dohodu. Treba zmluvu písomne vypovedať dohodou a uzatvoriť Dohodu o vykonaní práce? A je to vôbec možné spraviť? Dôvod je to, že objem vykonanej práce sa zmenšil a nepotrebujem ho na celých 8 hod. denne...
Vopred ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kathy17 Pozri príspevok
    Chcela by som sa informovať, akým spôsobom môžem zmeniť zamestnancovi trvalý pracovný pomer na dohodu. Treba zmluvu písomne vypovedať dohodou a uzatvoriť Dohodu o vykonaní práce? A je to vôbec možné spraviť? Dôvod je to, že objem vykonanej práce sa zmenšil a nepotrebujem ho na celých 8 hod. denne...
    Vopred ďakujem za radu.
    PP nemôžeš zmeniť na dohodu len tak. Buď ho ukončite, ale zákonným spôsobom a urobíte len dohodu.

    Kathy17 je offline (nepripojený) Kathy17

    Kathy17
    A treba na základe výpovede z HPP a uzavretím dohody odhlásiť zamestnanca zo zdravotnej poisťovne a v sociálnej poisťovni a súčasne ho v SP prihlásiť ako dohodára? Aké povinnosti mi v tomto smere ako zamestnávateľovi vznikajú?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kathy17 Pozri príspevok
    A treba na základe výpovede z HPP a uzavretím dohody odhlásiť zamestnanca zo zdravotnej poisťovne a v sociálnej poisťovni a súčasne ho v SP prihlásiť ako dohodára? Aké povinnosti mi v tomto smere ako zamestnávateľovi vznikajú?
    Áno, pri skončení PP zamestnanca odhlásiš. Pred začiatkom dohody ho treba prihlásiť ako dohodára. A zamestnanec súhlasí s dohodou?

    Kathy17 je offline (nepripojený) Kathy17

    Kathy17
    Áno, súhlasí s týmito podmienkami. Preto bude aj výpoveď z HPP dohodou... nemáme inú možnosť... a ďakujem za radu

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kathy17 Pozri príspevok
    Áno, súhlasí s týmito podmienkami. Preto bude aj výpoveď z HPP dohodou... nemáme inú možnosť... a ďakujem za radu
    Skončenie PP výpoveďou a zároveň dohodou ZP nepozná. Zrejme ho ukončíte dohodou.

    myara je offline (nepripojený) myara

    myara
    Kathy17 Pozri príspevok
    Áno, súhlasí s týmito podmienkami. Preto bude aj výpoveď z HPP dohodou... nemáme inú možnosť... a ďakujem za radu
    vypoved dohodou? nic take neexistuje, bud mu dat vypoved alebo sa dohodnete na ukonceni PP

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kathy17 Pozri príspevok
    Áno, súhlasí s týmito podmienkami. Preto bude aj výpoveď z HPP dohodou... nemáme inú možnosť... a ďakujem za radu
    Ešte pár dní počkajte, kým parlament schváli novelu ZP. Aj niektorí dohodári budú platiť zdravotné a dôchodkové poistenie. A obmedzenie počtu hodín je oveľa väčšie ako pri prac.zmluvách. Nepomôže dohoda o zmene pracovnej zmluvy - skrátenie týždenného prac.času ?

    Kathy17 je offline (nepripojený) Kathy17

    Kathy17
    A ak by som ho nechala v HPP, môžem si určiť počet mesačne odpracovaných hodín sama, alebo je dané nejaké minimum? A mohla by som mu dohodou o zmene prac. zmluvy zmeniť aj mzdové podmienky? Teraz má mesačnú tarifnú HM a môžem mu ju zmeniť na hodinovú mzdu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kathy17 Pozri príspevok
    A ak by som ho nechala v HPP, môžem si určiť počet mesačne odpracovaných hodín sama, alebo je dané nejaké minimum? A mohla by som mu dohodou o zmene prac. zmluvy zmeniť aj mzdové podmienky? Teraz má mesačnú tarifnú HM a môžem mu ju zmeniť na hodinovú mzdu?
    Môže byť PP aj na KPČ, aj nerovnomerne rozvrhnutý. Aj zmena odmeňovania je možná. Len s tým musíte obe strany súhlasiť. Stačí dodatok PZ.
    § 54
    Dohoda o zmene pracovných podmienok

    Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kathy17 Pozri príspevok
    A ak by som ho nechala v HPP, môžem si určiť počet mesačne odpracovaných hodín sama, alebo je dané nejaké minimum? A mohla by som mu dohodou o zmene prac. zmluvy zmeniť aj mzdové podmienky? Teraz má mesačnú tarifnú HM a môžem mu ju zmeniť na hodinovú mzdu?
    Týždenný fond prac.času je podstatná náležitosť pracovnej zmluvy a meniť ju môžeš len Dodatkom k PZ alebo Dohodou o zmene pracovnej zmluvy, podpísanej zamestnancom a zamestnávatelom. Nie je stanovený minimálny týždenný prac.čas (pozor na jeho evidenciu a príp. kontroly z Inšpekcie práce).

    gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

    gabi2
    Dobrý deň, môže mať študent VŠ denného štúdia v zahraničí súčastne uzatvorený trvalý pracovný pomer a dohodu ? TPP + dohoda na Slovensku, jedná sa len o prázdniny. Srdečná vďaka. Gabi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.