Zavrieť

Porady

Kúpa pozemkov od neplatcu miestnych daní

Dobrý deň,
mám záujem o kúpu ornej pôdy a záhrad od vlastníka, ktorý medzičasom zomrel. Vôbec neprebehlo dedičské konanie a nebyť môjho záujmu o kúpu od potomkov, ani by neprebehlo. Zomrelý (poručiteľ) má 11 potomkov (8 vlastných a 3 nevlastných) a je ťažké a takmer nemožné sa k nim dopátrať (Rómovia žijúci v osadách). Jeho manželka zomrela dávno.

Mám zistené od starostu obce, že zomrelý vlastník dlhodobo neplatil obci žiadne miestne dane (daň z pozemkov, zo stavby a pod.).

Je možnosť získať týchto cca. 600 m2 ornej pôdy a záhrad tým spôsobom, že by som súdu alebo notárovi alebo exekútorovi preukázal, že zomrelý danej obci dane neplatil, a že som ochotný dane zaplatiť aj s prípadnými úrokmi a následne by som túto ornú pôdu od exekútora odkúpil ?

Zdá sa mi takmer nemožné realizovať dedičské konania pátraním po pozostalých po rómskej osadách.

Ďakujem za radu.
Ferdinand Klacko
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Bol nebohý výlučným vlastníkom ornej pôdy?
    Na jeho LV je exekučná plomba?

    Pochopila som správne, že dedičské konanie prebehlo?

    Ak máš záujem o pozemok nebožtíka a na LV je exekučná plomba, skús sa spojiť s exekútorom a zistiť o akú istinu s príslušenstvom sa jedná.
    Ďaľšia vec je, že ak už prebehlo dedičské konanie, ako vieš, či sa pozostalí nevzdali dedičstva, ak bol významný rozdiel medzi aktívami a pasívami poručiteľa?

    Je tu daľšia vec na ktorú netreba zabúdať. Ak bol nebožtík podielovým spoluvlastníkom pozemkov, predkupné právo majú ostatní podieloví spoluvlastníci a verím tomu, že sám exekútor ich už dávno oslovil.

    Toto sú len moje dohady, Ty vieš, čo všetko si z LV vyčítal a treba tu dať kompletné informácie, aby sa Ti dalo radiť.
    Dobrý deň, skúsim dať viac informácií:

    - áno, nebohý bol výlučným vlastníkom, t.j. na LV je uvedený spoluvlastnícky podiel 1/1,
    - nie, na LV nie je žiadna exekučná plomba, ani nikdy exekučné konanie nikdy neprebehlo
    - nie, dedičské konanie nikdy neprebehlo ani pred smrťou ani po smrti poručiteľa.

    Ďakujem za rady a názory.
    Ferdinand Klacko

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Nemôžeš kúpiť pozemok od nebožtíka, takže bez dedičského konania sa nepohneš.
    Takže nie je možné spätne doplatiť daň z pozemkov aj s prípadnými úrokmi za všetky roky (za vtedy ešte žijúceho vlastníka tých pozemkov), čím by mi vznikol nejaký nárok na odkúpenie ?

    Kúpa pozemkov od neplatcu miestnych daní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.