Zavrieť

Porady

Platenie socialky po prijati prispevku na podnikanie

prosim o radu, v roku 2010 som zacala vo februari podnikat, bol mi poskytnuty prispevok z uradu prace vo vyske 2497,38 eur. moj prijem bol za rok 2010 3607,96, avsak v danovom priznani mi uctovnicka do prijmu zo zivnosti priratala aj prispevok cize v tej kolonke mam sumu 6105,34E, na zaklade coho mi povedali na socialke ze som sa mala prihlasit v juli 2011. Vie prosim niekto poradit ako to je spravne a ci mam naozaj socialku za minuly rok doplacat? vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak je to tak ako píšeš - že si vlastne v daňovom priznaní uplatnila paušálne výdavky - tak máš povinnosť platiť odvody do SP od 1.7.2011.
    Možno keby si robila JU - tak by si neprekročila hranicu príjmu, od ktorej je treba platiť odvody do SP.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Keďže ti účtovníčka k príjmu zo živnosti pripočítala aj dotáciu, je zrejmé, že ti uplatnila paušálne výdavky. Pri paušálnych výdavkoch sa celá dotácia pripočítavala k príjmu. Ak by si viedla v r. 2010 účtovníctvo a z dotácie by si minula v r. 2010 max. cca. 300 Eur, tak bysi snáď tie odvody do SP nemusela platiť. Povinnosť platiť odvody do SP je podmienené výškou príjmu. Napr. ak si nemala zo žívnosti v r. 2011 príjem vyšší ako 4 078 aj nejaké drobné, tak nie si povinná od júla 2012 platiť odvody do SP. K príjmu sa započítava aj časť vyčerpanej dotácie. Po novom ak máš dotáciu, už nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    mondes Pozri príspevok
    Keďže ti účtovníčka k príjmu zo živnosti pripočítala aj dotáciu, je zrejmé, že ti uplatnila paušálne výdavky. Pri paušálnych výdavkoch sa celá dotácia pripočítavala k príjmu. Ak by si viedla v r. 2010 účtovníctvo a z dotácie by si minula v r. 2010 max. cca. 300 Eur, tak bysi snáď tie odvody do SP nemusela platiť. Povinnosť platiť odvody do SP je podmienené výškou príjmu. Napr. ak si nemala zo žívnosti v r. 2011 príjem vyšší ako 4 078 aj nejaké drobné, tak nie si povinná od júla 2012 platiť odvody do SP. K príjmu sa započítava aj časť vyčerpanej dotácie. Po novom ak máš dotáciu, už nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky.


    Môže, ale pre úrad práce musí viesť účtovníctvo...

    Platenie socialky po prijati prispevku na podnikanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.