Zavrieť

Porady

dan z vyplaty

Dobry den, som zivnostnik, ked vyfakturujem napr niekomu 100eur ako si vypocitam z toho dan z prijmu ? Vlasnte kolko z tych 100e je v "cistom" mojich ?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    merlinhz Pozri príspevok
    Dobry den, som zivnostnik, ked vyfakturujem napr niekomu 100eur ako si vypocitam z toho dan z prijmu ? Vlasnte kolko z tych 100e je v "cistom" mojich ?

    dakujem
    Daň z príjmu je 19%. Takže zo 100 máš čistých 81. Kedže si živnostník, nie je to tvoja výplata ale zisk. Samozrejme, ak nemáš náklady......

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    merlinhz Pozri príspevok
    Dobry den, som zivnostnik, ked vyfakturujem napr niekomu 100eur ako si vypocitam z toho dan z prijmu ? Vlasnte kolko z tych 100e je v "cistom" mojich ?

    dakujem
    Vedieš účtovníctvo, alebo si uplatňuješ paušálne výdavky ? Si povinným platitelom odvodov do SP ?

    Pýtaš sa síce len na výšku dane, ale aj odvody súvisia s čistým príjmom.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    merlinhz Pozri príspevok
    Dobry den, som zivnostnik, ked vyfakturujem napr niekomu 100eur ako si vypocitam z toho dan z prijmu ? Vlasnte kolko z tych 100e je v "cistom" mojich ?

    dakujem
    No ak napríklad vyfakturuješ 100 €. A na tú zakázku nakúpiš materiál dajme tomu 120 €, tak daň neplatíš. Ale asi budeš musieť doložiť potom zo svojho aby si bol na nule.

    merlinhz je offline (nepripojený) merlinhz

    merlinhz
    mam pausalne vydavky, SP neplatim lebo som si zakladal v januari tohto roku zivnost tak mam este pokoj ....
    takze 19% to je ? neviem preco som bol stale v tom ze 20%....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    merlinhz Pozri príspevok
    mam pausalne vydavky, SP neplatim lebo som si zakladal v januari tohto roku zivnost tak mam este pokoj ....
    takze 19% to je ? neviem preco som bol stale v tom ze 20%....
    20% je dph. K výnosom si prepočítaš výdavky, uplatníš NČ,.... a až potom zdaňuješ.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    merlinhz Pozri príspevok
    mam pausalne vydavky, SP neplatim lebo som si zakladal v januari tohto roku zivnost tak mam este pokoj ....
    takze 19% to je ? neviem preco som bol stale v tom ze 20%....
    To nevadí, že máš paušálne výdavky. Ak vyfakturuješ 100 € na materiál a réžiu minieš 120 € tak ti aj tak nič nezostane.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    merlinhz Pozri príspevok
    mam pausalne vydavky, SP neplatim lebo som si zakladal v januari tohto roku zivnost tak mam este pokoj ....
    takze 19% to je ? neviem preco som bol stale v tom ze 20%....
    Ak máš paušálne výdavky a robíš si kalkuláciu, kolko si odložiť na dane, tak svoj príjem zníž o 40 %. Daň z príjmu (19%) zaplatíš z rozdielu. V DP sa ti ešte z celkovej sumy odpočíta ročnú nezd.časť základu dane.

    merlinhz je offline (nepripojený) merlinhz

    merlinhz
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak máš paušálne výdavky a robíš si kalkuláciu, kolko si odložiť na dane, tak svoj príjem zníž o 40 %. Daň z príjmu (19%) zaplatíš z rozdielu. V DP sa ti ešte z celkovej sumy odpočíta ročnú nezd.časť základu dane.

    hej presne to robim, chcem vediet kolko si mozem odlozit.
    takze ak dobre chapem napriklad 100e -40%= 60e zo 60e 19% je 11,4e by som si teoreticky mal odlozit hej ?

    ale tu dan mozem aj nemusim platit pri danovom priznani nie ? tusim iba ak nieco prekrocim, ci ?
    sorry ale ja som v tomto uplny dement

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    merlinhz Pozri príspevok
    hej presne to robim, chcem vediet kolko si mozem odlozit.
    takze ak dobre chapem napriklad 100e -40%= 60e zo 60e 19% je 11,4e by som si teoreticky mal odlozit hej ?

    ale tu dan mozem aj nemusim platit pri danovom priznani nie ? tusim iba ak nieco prekrocim, ci ?
    sorry ale ja som v tomto uplny dement
    Pri paušálnych výdavkoch - spočítaš si všetky uhradené faktúry, odpočítaš z nich 40% + zaplatené poistné do zdr.poisťovne.
    Z rozdielu ešte ročnú nezd.časť a len ten zvyšok zdaníš 19 %. Ak zvyšok bude nula, nezaplatíš žiadnu daň.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    A ešte dodám, môžeš mať aj stratu, a tú si potom môžeš umorovať(odpočítať) v ďalších DP pri kladnom ZD.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.