Zavrieť

Porady

Stravné zamestnancov

Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako to správne zaúčtovať. Prevzala som totiž účtovníctvo jednej s.r.o., ktorá je platcom dph a zabezpečuje svojím zamestnancom obedy. Ide o to, že na začiatku roka im dosť obedov ostalo na účte 213 a aj začiatkom roka sa im to trocha naakumulovalo. K 31.5.12 mám stav na účte 213 cca 220ks obedov, čo je nereálne. Dá sa s tým niečo spraviť??? účtované je to správne. Spoloč.nakupuje obedy od dodávateľa platcu DPH, čiže si uplatnila nárok na odpočet, a zamestancom ich potom predáva po odpočítaní 55%-príspevok zamestnávateľa, zo SF + na to DPH (ktoré odvedie).Ide o to, že tých nakúpených obedov je viac ako predaných. Dá sa s tým niečo robiť??? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janapill je offline (nepripojený) janapill

    janapill
    trochu áno, mne to tak vychádza, že majú vyfakturované viac obedov ako mali nárok, lebo mali za mesiac odobratých aj 200obedov a pritom mali 7zamestnancov (7x20prac.dní-ak nečerpali dovolenku,PN) tak sa im to asi takto nabalilo a ja teraz neviem čo stým.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    janapill Pozri príspevok
    trochu áno, mne to tak vychádza, že majú vyfakturované viac obedov ako mali nárok, lebo mali za mesiac odobratých aj 200obedov a pritom mali 7zamestnancov (7x20prac.dní-ak nečerpali dovolenku,PN) tak sa im to asi takto nabalilo a ja teraz neviem čo stým.
    Nefunguje to náhodou vo firme tak, že zamestnanci, keď je dobrý obed (napr. rezeň), si objednajú viacej obedov v jeden deň ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    janapill Pozri príspevok
    tak to ja vôbec netuším
    Treba sa spýtať pracovníčky, ktorá vydáva obedy. Ak je to vo firme zaužívané, ďalší obed by si mal zamestnanec kúpiť za plnú cenu, nie s príspevkom zamestnávatela.

    Teraz s tým už zrejme nič neurobíš - môžeš to zúčtovať na 527 - nedaňovú, ak sa spätne nedá zistiť kto obedy zobral.

    janapill je offline (nepripojený) janapill

    janapill
    no ak to tak nie je??? lebo týka sa to ešte min.roku a za 1.Q.2012, ale to som im účtov.ešte nerobila, a oni len spravili predaj zamestnancom podľa prac.dní a ten rozdiel ostával takto. Dá sa to nejako ? Teraz naopak berú len 100 obedov, hoci mne to vychádza aj viac.

    janapill je offline (nepripojený) janapill

    janapill
    veronikasad Pozri príspevok
    Teraz s tým už zrejme nič neurobíš - môžeš to zúčtovať na 527 - nedaňovú, ak sa spätne nedá zistiť kto obedy zobral.
    Ďakujem za odpoveď, ale ešte za chcem uistiť ako to bude s DPH, keďže si aj za tie obedy "navyše" uplatnili nárok na odpočet??? Keď to teraz odpíšem cez 527 - ako nedaňovú nebude problém s tou DPH???
    Chápeme, že platiteľ DPH zabezpečuje stravovanie prostredníctvom externého poskytovateľa stravovania formou priameho dodania obedov. Poskytovateľ potom vyhotoví faktúru zamestnávateľovi, nakoľko zamestnávateľ objednal obedy vo svojom mene a zamestnávateľ ďalej poskytuje stravovanie svojim zamestnancom. Ďalej chápeme, že poskytovateľ stravovania fakturuje platiteľovi dane - zamestnávateľovi iba také obedy, ktoré boli skutočne zamestnancom poskytnuté na základe jeho evidencie. Preto uplatňuje ku svojim službám daň z pridanej hodnoty, ktorú si platiteľ dane odpočítal. Z uvedeného dôvodu chápeme, že na účte 213 nemôže byť ku koncu kalendárneho mesiaca zostatok nikdy, pretože nakúpené
    množstvo obedov sa rovná množstvu obedov vydaných/poskytnutých zamestnancom. Situácia akú popisujete je nesprávna a pri daňovej kontrole platiteľovi DPH bude daň z pridanej hodnoty vyrubená správcom dane a správca dane uloží platiteľovi dane súvisiacu pokutu. Z tohto dôvodu Vám doporučujeme podať dodatočné daňové priznania k DPH a opraviť nesprávne účtovné prípady, pretože pokuta vyrobená pri podaní dodatočných daňových priznaní k DPH platiteľom dane je v polovičnej výške oproti zvýšenej dani správcom dane pri daňovej kontrole.

    Stravné zamestnancov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.