Zavrieť

Porady

prenájom nehnuteľnosti

Dobrý deň,

chcem sa opýtať pri prenájme nehnuteľností, sa platiteľ dane môže rozhodnúť či prenájom bude zdaňovať alebo nie, ak sa rozhodne prenájom zdaňovať a má viac prenájmov musí zdaňovať každý alebo môžre niektorý zdaňovať a iný nie?

ďakujem
Usporiadat
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

adriana126 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa opýtať pri prenájme nehnuteľností, sa platiteľ dane môže rozhodnúť či prenájom bude zdaňovať alebo nie, ak sa rozhodne prenájom zdaňovať a má viac prenájmov musí zdaňovať každý alebo môžre niektorý zdaňovať a iný nie?

ďakujem
Pre každý sa môže rozhodnúť zvlášť.
0 0
adriana126 adriana126

adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

ďakujem pekne
0 0
trevize trevize

trevize je offline (nepripojený) trevize

aj ja sa chcem rozhodovat ci zdanim prijem ..:-)
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom prenájmu nehnuteľnosti.
Naša firma prijala teraz v júni 2012 príjem za prenájom nehnuteľnosti za r. 2011 na základe nájomnej zmluvy.
Nehnuteľnosť vlastníme, zaoberáme sa inou podnikateľskou činnosťou.
Obe firmy - prenajímateľ aj nájomca sú platitelia dph.
Podlieha tento príjem dph?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

druzstvo81 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom prenájmu nehnuteľnosti.
Naša firma prijala teraz v júni 2012 príjem za prenájom nehnuteľnosti za r. 2011 na základe nájomnej zmluvy.
Nehnuteľnosť vlastníme, zaoberáme sa inou podnikateľskou činnosťou.
Obe firmy - prenajímateľ aj nájomca sú platitelia dph.
Podlieha tento príjem dph?
Par. 38 mi hovorí, kedy je povinnosť oslobodiť prenájom nehnuteľností od dane. Vy sa môžete rozhodnúť či bude v režime DPH, alebo bude oslobodený.

Výhodnejšie je FA v režime DPH, nakoľko ste obaja platiteľmi. Nevýhoda je pre dodavateľa FA ako oslobodené, nakoľko si myslím, že nemáte chuť ísť do koeficientov, ...
1 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Ďakujem že si sa ozvala.
ja som v tejto oblasti nová a celkom tomu nerozumiem...

žiadnu faktúru sme od nájomcu nedostali, len nám vyplatili nájom na základe zmluvy.
volala som do tej firmy, a oni vyplatenie nájmu do DP k dani z DPH ani nedávajú, nenárokujú si odpočet dph
naša firma je podielovým vlastníkom prenajímanej nehnuteľnosti, vlastníme ju spolu s ďalšími fyzickými osobami, tie tiež dostali vyplatené nájomné

ja teraz neviem, či tento príjem z prenájmu zarátať medzi zdaniteľné obchody alebo nie? (poslali nám na účet dajme tomu 1000e)

PS: do koeficientov nemám vôbec chuť ísť (zatiaľ som to nerobila a ani nenaštudovala)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vy ste prenajímateľ a ste aj registrovaní ako platiteľ DPH? to vážne? Nechce sa mi veriť, ale dajme tomu, že áno.
faktúru vystavujete vy ako prenajímateľ, vy ste dostali príjem od nájomcu.
Samozrejme - mohol vám zaplatiť na základe zmluvy, možno to tak máte aj v zmluve dohodnuté.
V zmluve malo byť dohodnuté, či na tento nájom sa vzťahuje alebo nevzťahuje DPH.
takže upresni status prijimateľa platby z pohľadu registrácie DPH.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

KEJKA Pozri príspevok
vy ste prenajímateľ a ste aj registrovaní ako platiteľ DPH? to vážne? Nechce sa mi veriť, ale dajme tomu, že áno.
faktúru vystavujete vy ako prenajímateľ, vy ste dostali príjem od nájomcu.
Samozrejme - mohol vám zaplatiť na základe zmluvy, možno to tak máte aj v zmluve dohodnuté.
V zmluve malo byť dohodnuté, či na tento nájom sa vzťahuje alebo nevzťahuje DPH.
takže upresni status prijimateľa platby z pohľadu registrácie DPH.
my sme prenajímateľ, (sme podielovým vlastníkom pozemku spolu s ďalsími FO)
sme platitelia dph
nezaoberáme sa prenajímaním pozemkov, ale inou činnosťou, tento pozemok, ktorý spoluvlastníme bol nevyužívaný, ďalšia firma si ho zobrala do prenájmu na základe nájomnej zmluvy. v zmluve nie je nič uvedené o dph. len nám vyplatila nájom (ako aj ďalším spoluvlastníkom)
faktúru sme nevystavovali
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
druzstvo81 Pozri príspevok
my sme prenajímateľ, (sme podielovým vlastníkom pozemku spolu s ďalsími FO)
sme platitelia dph
nezaoberáme sa prenajímaním pozemkov, ale inou činnosťou, tento pozemok, ktorý spoluvlastníme bol nevyužívaný, ďalšia firma si ho zobrala do prenájmu na základe nájomnej zmluvy. v zmluve nie je nič uvedené o dph. len nám vyplatila nájom (ako aj ďalším spoluvlastníkom)
faktúru sme nevystavovali
nemuseli ste vystavovať faktúru, ak NZ splňuje všetky náležitosti faktúry v zmysle Z_DPH. Isto nemá číslo, preto odporúčam faktúru vystaviť.
Riadite sa ustanoveniami NZ, tam musí byť uvedené, či suma nájmu je oslobodená od DPH alebo nie.
Kedže zo sumy zrejme DPH nebdete odvádzať, tak sa vás koef.DPH týka, ale pravdepodobne nemáte vstupy, ktoré by sa uvedeného týkali, takže zostáva 100%-ný nárok na odpočítanie DPH z vašich obvyklých činností - to však musíte posúdiť vy.
===============
nakoniec to dôležité, čo som nespomenula ani vy v zadaní. Ide o prenájom POZEMKU. treba si uvedomiť, že stavebné pozemky od DPH nie su oslobodené. Takže ak sa jedná o stavebný pozemok, musíte DPH odviesť povinne zo zákona. Ak v NZ inak uvedené nie je, tak prijatú sumu rozdelíte na ZD a DPH, DPH zaplatíte a nájomcovi vystavíte faktúru.
1 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

KEJKA Pozri príspevok
nemuseli ste vystavovať faktúru, ak NZ splňuje všetky náležitosti faktúry v zmysle Z_DPH. Isto nemá číslo, preto odporúčam faktúru vystaviť.
Riadite sa ustanoveniami NZ, tam musí byť uvedené, či suma nájmu je oslobodená od DPH alebo nie.
Kedže zo sumy zrejme DPH nebdete odvádzať, tak sa vás koef.DPH týka, ale pravdepodobne nemáte vstupy, ktoré by sa uvedeného týkali, takže zostáva 100%-ný nárok na odpočítanie DPH z vašich obvyklých činností - to však musíte posúdiť vy.
===============
nakoniec to dôležité, čo som nespomenula ani vy v zadaní. Ide o prenájom POZEMKU. treba si uvedomiť, že stavebné pozemky od DPH nie su oslobodené. Takže ak sa jedná o stavebný pozemok, musíte DPH odviesť povinne zo zákona. Ak v NZ inak uvedené nie je, tak prijatú sumu rozdelíte na ZD a DPH, DPH zaplatíte a nájomcovi vystavíte faktúru.

nie je to stavebný pozemok
v zmluve sa o dph nič nepíše

a už som z toho úplne vedľa
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

tak sa tomu koeficientu nevyhnem?
desí ma to, vôbec neviem ako na to
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
druzstvo81 Pozri príspevok
tak sa tomu koeficientu nevyhnem?
desí ma to, vôbec neviem ako na to
ak to nie je stavebný pozemok, je oslobodený od DPH.
Takže suma dohodnutá v NZ je príjem oslobodený od DPH.
teraz si len zváž, či k tomu pozemku sa neviažu nejaké náklady=vstupy, ktoré sú od platiteľov DPH.
Ak nie, tak tvoj koef.=1, t.j. postupuješ ako doteraz.
vychádzam zo zadania, že ide o nevyužívaný pozemok.

Načo by inej firme bol pozemok, ktorý nie je stavebný? Čo je to? orná pôda? Nie celkom verím tvojmu tvrdeniu. Dôkazné bremeno bude však na tebe ako daňovníkovi - dokázať, že si správne nájom nezaťažila DPH povinnosťou.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

KEJKA Pozri príspevok
ak to nie je stavebný pozemok, je oslobodený od DPH.
Takže suma dohodnutá v NZ je príjem oslobodený od DPH.
teraz si len zváž, či k tomu pozemku sa neviažu nejaké náklady=vstupy, ktoré sú od platiteľov DPH.
Ak nie, tak tvoj koef.=1, t.j. postupuješ ako doteraz.
vychádzam zo zadania, že ide o nevyužívaný pozemok.

Načo by inej firme bol pozemok, ktorý nie je stavebný? Čo je to? orná pôda? Nie celkom verím tvojmu tvrdeniu. Dôkazné bremeno bude však na tebe ako daňovníkovi - dokázať, že si správne nájom nezaťažila DPH povinnosťou.
to čo je to za pozemok a na čo ho potrebuje druhá firma je iná vec, to je na dlho, je to dôležité?
(je to orná pôda a lesný pozemok)

výdavky k tomu pozemku mi nemáme žiadne, mi ten pozemok vôbec nevyužívame
aj daň z nehnuteľnosti platí nájomca
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

KEJKA Pozri príspevok
ak to nie je stavebný pozemok, je oslobodený od DPH.
Takže suma dohodnutá v NZ je príjem oslobodený od DPH.
teraz si len zváž, či k tomu pozemku sa neviažu nejaké náklady=vstupy, ktoré sú od platiteľov DPH.
Ak nie, tak tvoj koef.=1, t.j. postupuješ ako doteraz.
vychádzam zo zadania, že ide o nevyužívaný pozemok.
čo to pre mňa znamená keď koef = 1?
uvádzam tento príjem do DP k DPH?


Načo by inej firme bol pozemok, ktorý nie je stavebný? Čo je to? orná pôda? Nie celkom verím tvojmu tvrdeniu. Dôkazné bremeno bude však na tebe ako daňovníkovi - dokázať, že si správne nájom nezaťažila DPH povinnosťou.
v texte
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno - oslobodený príjem
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... no je potrebné trošku prelúskať aj stavebný zákon .. či ozaj nejde o stavebný pozemok = pretože stačí, ak je v územnom pláne obce ... či?

§ 43h Zákona č. 50/1976 Zb.
Stavebný pozemok

(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.
1 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

KEJKA Pozri príspevok
áno - oslobodený príjem
už mi z toho haraši
takže to neuvádzam v DP?
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

promont maja Pozri príspevok
... no je potrebné trošku prelúskať aj stavebný zákon .. či ozaj nejde o stavebný pozemok = pretože stačí, ak je v územnom pláne obce ... či?

§ 43h Zákona č. 50/1976 Zb.
Stavebný pozemok

(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.
určite to nie je stavebný pozemok
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

druzstvo81 Pozri príspevok
určite to nie je stavebný pozemok
... super .. ja len pre istotu ... a aj pre tých, ktorí by hľadali riešenie a ktorí by to po nás čítali ...

a prikladám pre úplnosť oporu v zákone:

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časťzdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
Naposledy upravil promont maja : 20.07.12 at 10:07
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
druzstvo81 Pozri príspevok
už mi z toho haraši
takže to neuvádzam v DP?
alé áno - uvádzaš. Je tam riadok pre dodania oslobodené od DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať