Zavrieť

Porady

Fakturácia služieb do Nórska.

Chcel by som si niečo vyjasniť, mám na 99% svoju predstavu ako to asi je, ale nezaškodí sa pre istotu ešte opýtať a uistiť sa.
Som programátor, nie účtovník.

Som s.r.o., registrovaná ako "platca DPH", ale podľa $7a, tj. mám pridelené IČ DPH podľa $7a a teraz chcem vystaviť faktúru za služby čo som poskytol firme do Nórska.

To svoje IČ DPH pridelené podľa $7a v tomto prípade použiť nesmiem, však?

Tá Nórska firma je riadny platca DPH a má pridelené svoje/ich IČ DPH, tzv. MVA v tvare 000 000 000 MVA.

Nórsko, ale nie je čelnom Európskej Únie, preto mám za to, že to svoje IČ DPH pridelené podľa $7a použiť nesmiem, keďže to slúži iba pri styku medzi firmami z iných českých štátov EU.

Takže si myslím, že faktúru vystavím podobne ako napríklad do USA, tj. tretích krajín, resp. podobne ako na Slovensko.

Faktúru vystavím v Slovenčine pre potreby svojho účtovníctva.
(Odberateľská firma ju odo mňa nechce a teda nechce ani aby som im ju posielal.)

Medzi údaje odberateľa napíšem tie údaje, ktoré od nich mám.
Tj. Názov ich firmy, ich billing adresu a do kolónky IČ DPH napíšem to ich 000 000 000 MVA.
Kolónky odberateľa, IČO a DIČ na faktúre nechám prázdne, žiadne také údaje/čísla od nich nemám.

Svoje IČ DPH pridelené podľa §7a nikde vo faktúre nepoužijem.
Ako keby si ho ani nemal, keďže ho mám vydané len pre styk s firmami z iných členských štátov EU.
Čo nie je tento prípad.

Použijem len svoj názov firmy, adresu, IČO, DIČ, číslo účtu, atď. a ďalšie obvyklé údaje, ktoré sa píšu do faktúry.

Faktúru vystavím s DPH, ale ten samotný fakt, že je to vystavené s DPH nikde do faktúry nenapíšem.
Skrátka, vyfakturujem podrobný rozpis toho začo všetko to je, obvyklým spôsobom.
Tj. Popis jednotlivých položiek/služieb, čas/resp. množstvo, merné jednotky, koľko čoho bolo dodané, atď.
Plus celkovú cenu za jednotlivé položky/služby.

A následne pod to celkovo:
Celková fakturovaná suma v EUR xxxx,xx

(Takže nikde vo faktúre nespomeniem nič o DPH.)

Taktiež nikde nespomeniem žiadnu klauzulu o prenose daňovej povinnosti, podľa smernice Rady 2006/112/ES atď., ako sa uvádza pri styku medzi firmami z iných krajín EU.
(Pretože to už s DPH vlastne je, takže sa ani nemá čo preniesť.)

Čo sa tohto prípadu týka, samozrejme následne nepodávam ani žiaden súhrnný výkaz, ako sa podáva pri styku firiem v rámci iných členských štátov EU.

Ako vravím, myslím si, že je to takto, ale nezaškodí sa opýtať pre istotu.

Vďaka za odpoveď.
Naposledy upravil flector : 06.07.12 at 10:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Fakturácia služieb do Nórska.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.