Zavrieť

Porady

Poplatok za prebiehajúce štúdium - ako zaúčtovať?

Dobrý deň,
prosím o názor k danému scenáru a odpoveď na otázku...ďakujem. D.


1. Ako fyzická osoba som v roku 2010 začal študovať MBA, uzavrel zmluvu s univerzitou. Platobné podmienky: 3 splátky. 2 z nich boli uhradené, ostáva posledná - termín do konca tohto mesiaca (júla).
2. Medzitým som založil s.r.o., v ktorej som konateľom (nie zamestnancom, keďže som zamestnaný u súčastného zamestnávateľa)
3. V štúdiu naďalej pokračujem - do 2013

Otázka:
Ako postupovať, ak chcem uhradiť poslednú splátku za štúdium (nie je to malá čiastka) v mene spoločnosti a zaúčtovať si to ako náklad? :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ordnance je offline (nepripojený) Ordnance

    Ordnance
    Dobrý deň,
    v nadväznosti na Váš dopyt zo dňa 25. júla 2012 Vám Kompetenčné centrum finančných operácií poskytuje nasledovné stanovisko:

    Podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú aj výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenia.
    Podľa § 5 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov príjmy konateľa sa považujú za príjmy zo závislej činnosti a konateľ sa považuje za zamestnanca podľa ods. 2 tohto ustanovenia (aj keď nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu).
    Z uvedeného vyplýva, že výdavky spoločnosti vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov (t.j. aj konateľa) je možné považovať za daňovo uznané výdavky. Do daňových výdavkov však možno uznať len výdavok na také vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnanca, ktoré súvisia s pracovným zaradením zamestnanca a samotnou činnosťou a zameraním zamestnávateľa a súčasne sú dodržané podmienky ustanovenia § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Ordnance Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    v nadväznosti na Váš dopyt zo dňa 25. júla 2012 Vám Kompetenčné centrum finančných operácií poskytuje nasledovné stanovisko:

    Podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú aj výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenia.
    Podľa § 5 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov príjmy konateľa sa považujú za príjmy zo závislej činnosti a konateľ sa považuje za zamestnanca podľa ods. 2 tohto ustanovenia (aj keď nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu).
    Z uvedeného vyplýva, že výdavky spoločnosti vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov (t.j. aj konateľa) je možné považovať za daňovo uznané výdavky. Do daňových výdavkov však možno uznať len výdavok na také vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnanca, ktoré súvisia s pracovným zaradením zamestnanca a samotnou činnosťou a zameraním zamestnávateľa a súčasne sú dodržané podmienky ustanovenia § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka.
    veď pre toto som sa pýtala..... Na výkon funkcie konateľa tento titul nepotrebuješ....

    vôbec netuším o čo Ti je táto info užitočnejšia, ako moja, ktorú si označil za neužitočnú....

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ....a na základe ktorého ustanovenia zákona o dani z príjmov by si chcel, aby bol tento náklad daňovo uznaný?

    Poplatok za prebiehajúce štúdium - ako zaúčtovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.