Zavrieť

Porady

Účtovanie škody a jej náhrady - Kormorán

Zdravím,

rád by som počul Váš názor na účtovanie nasledovnej skutočnosti. Firma podniká v oblasti chovu rýb a každoročne má straty na zásobách (ryby) kvôli kormoránom. V rámci roka monitoruje jeho pohyb a na konci roka sa vyčísli škoda pomocou znalca. Na základe tohto posudku sa potom vypočíta výška náhrady, ktorú uhradí MŽP.

Po minulé roky sa to zvyklo účtovať ako 582/682. Keďže sa však tento problém objavuje každoročne, mám za to, že z účtovného hľadiska by sa to nemalo posudzovať ako mimoriadny náklad/výnos.

Ako alternatíva mi vychádzajú iné náklady na hospodársku činnosť. Podľa postupov účtovania mi vychádza účet 549 - Manká a škody, kde sa o.i. uvádza aj :

"Na ťarchu účtu 549 sa účtujú okrem mánk aj škody na dlhodobom nehmotnom a hmotnom majetku a na zásobách, ak došlo k úplnému zničeniu, neodstrániteľnému poškodeniu, odcudzeniu alebo strate dlhodobého majetku a zásob."

Za škodu sa ale zároveň nepovažuje : "preukázaný nezavinený úhyn alebo nútená porážka zvierat základného stáda, ťažných a športových koní ako aj nezavinený úhyn mladých zvierat a zvierat vo výkrme."

V poslednom odstavci sa ryby výslovne nespomínajú (účtujú sa na 124 - Zvieratá), vzťahuje sa v tomto prípade teda len na zvieratá ako dlhodobý majetok, alebo aj na ako zásoby?

Môžem túto pravidelnú škodovú udalosť účtovať na 549 a následne prijatú náhradu ako 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti? (z titulu podľa postupov účtovania : "V prospech účtu 648- Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti sa účtujú výnosy neuvedené na predchádzajúcich účtoch, ktoré majú vzťah k hospodárskej činnosti ÚJ.")

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Účtovanie škody a jej náhrady - Kormorán

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.