Zavrieť

Porady

Programovanie podľa autorského zákona pre Rakúsku firmu

Dobrý deň,

som zamestnancom a popri práci mám možnosť pracovať pre rakúsku firmu. Ide o programátorské práce (naprogramovanie informačného systému). Podľa toho čo som sa dočítal, na túto činnosť nepotrebujem živnosť pretože sa to riadi autorským zákonom. Rakúska firma chce so mnou spísať zmluvu o dielo - mám k tomu niekoľko otázok:

1. Je potrebné aby sa v tej zmluve vyskytovala formulácia že zmluva je uzatvorená podľa autorského zákona? Ak by som totiž vyhotovoval program pre slovenskú firmu, nemal by som problém sa s nimi dohodnúť aby tam tú formuláciu dali. Ale kedže to robím pre rakúsku firmu a zmluva bude v nemčine - neviem ako je to s autorským zákonom v rakúsku...

2. Môžem ako fyzická osoba/autor (len si vybavím DIČ) vystaviť tejto firme faktúru (tú totiž potrebujú)?

3. Môžem si uplatniť 40% paušálne výdavky?

Vopred vrelá vďaka za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Autorský zákon by si si mal v každom prípade preštudovať a do zmluvy aspoň základné veci zapracovať. Náš zákon je v súlade so smernicami EU, ale každá krajina má drobné odlišnosti. Keďže si však národnosti SR, uplatňuje sa náš zákon (§ 2).

    Dielo vytvoríš podľa zmluvy o vytvorení diela (§ 39), to je aj to, čo chcú. Počítačový program sa bude považovť za zamestnanecké dielo (§ 50) = majetkové práva bude mať firma dňom nadobudnutia vlastníctva k dielu (odovzdaním), postúpiť to právo môžu len s tvojím súhlasom ... Je toho viac.

    Tie účtovnícke veci ti presnejšie poradia iní.
    radosdesign Ďakujem za odpoveď. Ešte ma k tej zmluve napadla jedna otázka: Musí byť v písomnej forme, alebo stačí ak ju mám v elektronickej (v emaily)?

    Programovanie podľa autorského zákona pre Rakúsku firmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.