Zavrieť

Porady

Odovody do z ZP z prijmov podla Autorskeho zakona

Zdravim.


No v inej diskusii som riesil ako to je z podnikanim na zaklade autorskeho zakona. Momentalne som zivnostik ale na tuto cinnost zivnost nepotrebujem(predaj vlastneho software), takze zivnost budem rusit. Z diskusie okrem ineho vyplnynulo, ze som povinny raz rocne uhradit poplatok do zdravotnej poistovne. Je to tak? Ak ano ci som teda vypocital spravne moj poplatok, nevyznam sa v tom. Takze priklad:

Takze zarobim napr. 200.000,- moje naklady 40.000,-

160.000 / 2,14 = 74.766,- a z toho 14% je 10.467 ,- neviem ci som to dobre zratal. Nie je stanoveny maximalny limit, ktory sa takto odvadza?

To sa musim zaregistrovat v zdravotnej poistovni, co sa stane ak nie?
Pride na mna vobec zdravotna poistovna ked sa u nej nezaregistrujem a nic nezaplatim, to len tak na okraj.

Dakujem za Vase rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Predpokladám, že nie si zamestnaný a hovoríme o možnostiach po 1.9. (po novele zákona). Ak zrusíš živnosť, môžeš postuúpovať 2 spôsobmi:
    1. Prehlásiš, že činnosť podľa autorského zákona vykonávaš sústavne - potom si pre zákon o ZP považovaný za SZČO (budeš naďalej prihlásený ako SZČO), platíš predavky na ZP podľa príjmu z r.2004, najmenej 910 Sk, na konci roka urobíš ročné zúčtovanie podľa skutočných príjmov tak ako píšeš, ale minimálny VZ za rok 2005 je 78000.
    2. Neprehlásiš, že činnosť podĺa autorského zákona vykonávaš sústavne - potom si pre ZP "dobrovoľne nezamestnaný", platíš preddavky 575 Sk a na konci roka urobíš ročnné zúčtovanie, kde vymeriavacím základom bude celý príjem po odpočítaní výdavkov bez delenia koeficientom 2,14, t.j. v tvojom príklade 160000.
    Z toho vyplýva - výhodnejší v takomto prípade je postup podľa bodu 1.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Milann
    Pardon este musim dodat som normalne zamestnany.
    To mení situáciu.
    Bod 1 ostáva s tým, že sa neberie do úvahy minimum.
    Ale zrejme neprehlásiš, že činnosť vykonávaš sústavne. Potom preddavky neplatíš, ale urobíš ročné zúčtovanie a do neho zahrnieš aj VZ z autorských práv vo výške (príjmy-výdavky)/2,14. Upozorňujem - z týchto príjmov by si mal platiť 2% do literárneho fondu.
    Zaregistrovať sa netreba. Ak nič nezaplatíš, ZP na to príde - komunikuje s DÚ.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    A ešte k maximu - platí maximum pre ročný úhrn vymeriacích základov zo zamestnania aj z autorského - číslo nedržim v hlave, ale na porade ho určite nájdeš.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    AVO (aj odpoveď na SS). Keď ide o predaj softvéru podľa autorského zákona - predáva autorské práva na vlastný softvér, z toho sa platí 2% lit.fond - otázny môže byť iba platiteľ 2% - to presne neviem. Ja som poskytla práva na predaj softvéru inej firme, oni mi platia autorský honorár znížený o 2 % ale ja si do daňového priznania musím dávať celú sumu.

    Keď to chce robiť podľa autorského zákona, tak je to takto. Keby to robil na živnosť, predáva softvér a nemusí sa zaoberať autorskými právami.

    ... kým som napísala odpoveď, tak si svoju otázku stiahla.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Princíp daňového uplatnenia príspevku do literárneho fondu mi bol jasný. Nejasné mi bolo ... zlúčiť "predaj softvéru" s týmto príspevkom.

    Ale ... "keď tak, tak tak".

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Takže pre upresnenie.

    Príspevok do literárneho fondu upravuje Zákon NR SR č. 13/1993 Z.z. (novela 283/1997 Z.z.) o umeleckých fondoch.

    Literárnemu fondu plynú príspevky z odmien za vytvorenie a použitie:
    a) slovesných umeleckých diel,
    b) slovesných odborných a vedeckých diel a počítačových programov,
    c) diel použitých žurnalisticky vrátane novinárskej fotogravie,
    d) umeleckých výkonov podaných pri uvedených slovesných umeleckých diel ...

    Príjemcovia autorských odmien odvádzajú fondu príspevok vo výške 2 % z ich hrubých príjmov (odchylne upravený príjem zo zdedených autorských práv a odmena v súvislosti so závislou činnosťou). Podľa § 6 citovaného zákona príspevok zráža právnická a fyzická osoba, ktorá vypláca odmenu. (Tu je odvolávka na neplatný predpis, ale predpokladá sa, že sa jedná o osoby podnikajúce.)
    Príspevky z odmien prijatých od občanov uhradí príjemca odmeny.

    imino je offline (nepripojený) imino

    imino
    Jana Acsová
    ...Príspevok do literárneho fondu upravuje Zákon NR SR č. 13/1993 Z.z. (novela 283/1997 Z.z.) o umeleckých fondoch...Príjemcovia autorských odmien odvádzajú fondu príspevok vo výške 2 % z ich hrubých príjmov...
    Ale kam sa ten prispevok odvadza (cislo uctu a p.)? Na stranke LITA som o tom nenasiel ziadnu zmienku.

    imino je offline (nepripojený) imino

    imino
    Jana Acsová
    ...2 % príspevok... zráža (A ODVADZA) právnická a fyzická osoba, ktorá vypláca odmenu.
    Avsak, pouzivatel diela navyse musi odviest este 1% za pouzivanie diela. Napr. pri periodickej tlaci je to 1% z autorskej odmeny. Takze, ak za dielo mam dostat 1000,- Sk, "odvediem" (prakticky to urobi vydavatel) do fondu 20,- Sk a dostanem 980,- Sk. A vydavatel zo svojich "nakladov" este odvedie 10,- Sk za to, ze som suhlasil s "pouzitim", uverejnenim diela v periodiku. Je to spravne?

    P.S.: J.Mihal: vdakaaaa! To je ono.

    imino je offline (nepripojený) imino

    imino
    imino
    Avsak, pouzivatel diela navyse musi odviest este 1% za pouzivanie diela. Napr. pri periodickej tlaci je to 1% z autorskej odmeny. Takze, ak za dielo mam dostat 1000,- Sk, "odvediem" (prakticky to urobi vydavatel) do fondu 20,- Sk a dostanem 980,- Sk. A vydavatel zo svojich "nakladov" este odvedie 10,- Sk za to, ze som suhlasil s "pouzitim", uverejnenim diela v periodiku. Je to spravne?

    P.S.: J.Mihal: vdakaaaa! To je ono.
    Je to spravne, co som hore pisal? Vdaka. : - )

    imino je offline (nepripojený) imino

    imino
    Vdaka. A ako je to s tymto: http://www.porada.sk/showpost.php?p=301694&postcount=12

    A este, uz som pre nich nieco napisal, chceli by mi to dodatocne doplatit. Da sa to spatne? Prosiiiiim, ako???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.