Zavrieť

Porady

Oprava konečného zostatku účtu

Prebrala som účtovníctvo po účtovníčke, ktorá mala na konci roku 2012 stav účtu 321 iný v hlavnej knihe ako bola fyzická inventúra tohto účtu. Mne vyšla ešte iná suma. Čo urobiť, aby mi sedela počiatočná súvaha?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jana S. Pozri príspevok
    Prebrala som účtovníctvo po účtovníčke, ktorá mala na konci roku 2012 stav účtu 321 iný v hlavnej knihe ako bola fyzická inventúra tohto účtu. Mne vyšla ešte iná suma. Čo urobiť, aby mi sedela počiatočná súvaha?
    Je nutné rozanalyzovať stav 321 tak účtovný ako aj podľa inv. zostatku. A až potom pristúpiť k samotnému zaúčtovaniu rozdielu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Jana S. Pozri príspevok
    Prebrala som účtovníctvo po účtovníčke, ktorá mala na konci roku 2012 stav účtu 321 iný v hlavnej knihe ako bola fyzická inventúra tohto účtu. Mne vyšla ešte iná suma. Čo urobiť, aby mi sedela počiatočná súvaha?
    poč.súvaha ti musí sedieť na konečné zostatky predch. obdobia v účtovnícctve. Chybu v inventarizácii môžeš opraviť len účtovne, zrejme ako prípad bežného obodbia, ked zistíš dôvod rozdielu /ale aj ak nezistíš/.
    Predpokladám, že vstupovať do min.obdobia už nemôžeš.

    Jana S. je offline (nepripojený) Jana S.

    Jana S.
    Takže - dám počiatočný stav ako bol konečný zostatok a k 01.01. urobím interným dokladom opravu účtu 321. Fyzicky som prezrela faktúry, ktoré boli k 31.12. neuhradené a jedna bola už uhradená, takže rozdiel mi robí cca 26,00 EUR. Ako to zaúčtujem?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jana S. Pozri príspevok
    Takže - dám počiatočný stav ako bol konečný zostatok a k 01.01. urobím interným dokladom opravu účtu 321. Fyzicky som prezrela faktúry, ktoré boli k 31.12. neuhradené a jedna bola už uhradená, takže rozdiel mi robí cca 26,00 EUR. Ako to zaúčtujem?
    Najprv je potrebné zistiť ako bola zaúčtovaná úhrada, možno bol použitý iný účet ako 321.

    Jana S. je offline (nepripojený) Jana S.

    Jana S.
    Je to pestré - napr. faktúru, ktorú vykázala vo fyzickej inventúre ako neuhradenú, má uhradenú zápočtom interným dokladom ešte 01.11. - účtovala 321/311. Ďalšiu zabudla zaradiť do fyzickej inventúry záväzkov, hoci nebola uhradená. Potom tam bol preplatok za telefóny, o ktorý sa znížila úhrada faktúr až v januári. Jeden záväzok zase vykázala nižší o 6,00 EUR.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Jana S. Pozri príspevok
    Je to pestré - napr. faktúru, ktorú vykázala vo fyzickej inventúre ako neuhradenú, má uhradenú zápočtom interným dokladom ešte 01.11. - účtovala 321/311. Ďalšiu zabudla zaradiť do fyzickej inventúry záväzkov, hoci nebola uhradená. Potom tam bol preplatok za telefóny, o ktorý sa znížila úhrada faktúr až v januári. Jeden záväzok zase vykázala nižší o 6,00 EUR.
    takže sa neopravuje len účet 321, ale aj evidencia faktúr.
    následne týmito plus-mínusmi máš saldo 26 EUR?
    ako bol/nebol zaúčtovaný preplatok za telefony?......možno chýba zápis 321/518
    o 6 EUR vykázala záväzok menej v knihe faktúr alebo zle zaúčtovala?:
    ============
    ked to postupne takto rozbalíš a opravíš raz KDF, raz účtovanie, tak výsledkom bude zhoda KDF a 321.

    Jana S. je offline (nepripojený) Jana S.

    Jana S.
    Ďakujem za radu. Išla som na to tak, že som si zobrala januárové úhrady, týkajúce sa decembrových faktúr s tým, že by mi mal zostať jeden dlhodobý záväzok neuhradený. Dopracovala som sa k tomu, že fyzický stav neuhradených faktúr je o 23,86 EUR väčší ako účtovný v HK. V skutočnosti /okrem toho dlhodobého záväzku/ niet čo hradiť. V januári bolo všetko uhradené. Čo navrhujete, že mám urobiť ďalej?

    Oprava konečného zostatku účtu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.