Zavrieť

Porady

Oprava chybného zostatku

Caute poradcovia!

Mam chybny zostatok uctu 311 z minuleho roka. Potrebujem ho zvysit. Mozem zauctovat 311/68899 ako nedanovy vynos? Alebo v opacnom pripade ak by ho bolo treba znizit tak je mozno uctovat 58899/311 ako nedanovy naklad?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Páne Jáne, a ako ste urobili inventúru účtu 311? Prečo ten zostatok nesedí? Musí byť na to nejaký dôvod...

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Pokiaľ robíš opravu minulých rokov a dáš to do nedaňových malo by to býť OK

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kirk
    Caute poradcovia!

    Mam chybny zostatok uctu 311 z minuleho roka. Potrebujem ho zvysit. Mozem zauctovat 311/68899 ako nedanovy vynos? Alebo v opacnom pripade ak by ho bolo treba znizit tak je mozno uctovat 58899/311 ako nedanovy naklad?

    Dakujem
    Najprv by som zistila ako a kde vznikol problém na účte, následne by som naúčtovala opravy účtov.

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    Diki!

    Prebral som uctovnictvo po niekom inom a su tam take zostatky z minulych rokov, ze to musim nejak zrovnat.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kirk
    Diki!

    Prebral som uctovnictvo po niekom inom a su tam take zostatky z minulych rokov, ze to musim nejak zrovnat.
    Ku každému účtu v súvahe musí byť inventarizácia k 31.12.05, skús to prejsť, určite natrafíš na chybičky a potom už nebude problém kam ta naúčtovať.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Niekedy to nieje chybou organizácie. Aj ja mam podobný problém, pretože fakturujem služby pre zdravotné poisťovne. Teraz mi napríklad prišiel list že nám určité výkony z októbra 2005 neuznavajú a ponižujú nám faktúru a teda to tiež riešim len formou 688 a 588. Určite to nebude jeden prípad, keď sú v apríli účtovne v októbri. Čiže doklad mám ich list a o skutočnosti som sa dozvedela až v čase kedy je dátum na oznámení, teda po podaní DP.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ak nie je sulad medzi hlavnou knihou /účet 311/ a saldokontom/ faktúry/, príčiny môžu byť viaceré. Ako viete čo je správne? Hlavná kniha alebo saldokonto. Pri účtovaní faktúry sa mohol použiť nespravny účet, alebo v saldokonte nemusí byť poznačená úhrada, atď...
    zníženie účtu 311 je rýchle a jednoduché riešenie a niekedy ani nič iné neostáva ak bol v účtovníctve problém, nerobili sa inventúry atď. Najspravnejšie by bolo pátrať po príčinach a podľa toho to opraviť. Ak nie je rozdiel veľký asi je škoda tratiť čas.

    Danabard je offline (nepripojený) Danabard

    Danabard
    Aj ja som prebrala účtovníctvo po svojom predchodcovi. Niektoré rozdiely som vysporiadala v roku 2005, ale na účte 343 na strane má dať mám rozdiel, ktorý sa vlečie z roku 2004. Môžem to opraviť zápisom 588/343? A ešte k zaokrúhľovaniu DPH. Do priznania a na daňový úrad sa odvádza v celých korunách, avšak na účte ju evidujem v Sk s haliermi. Kam tie halierové rozdiely zúčtovať? Veľmi pekne ďakujem za radu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Danabard
    Aj ja som prebrala účtovníctvo po svojom predchodcovi. Niektoré rozdiely som vysporiadala v roku 2005, ale na účte 343 na strane má dať mám rozdiel, ktorý sa vlečie z roku 2004. Môžem to opraviť zápisom 588/343? A ešte k zaokrúhľovaniu DPH. Do priznania a na daňový úrad sa odvádza v celých korunách, avšak na účte ju evidujem v Sk s haliermi. Kam tie halierové rozdiely zúčtovať? Veľmi pekne ďakujem za radu.
    Rozdiely zo zaokrúhľovania dph zaúčtovať na 548AE.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Kirk
    Caute poradcovia!

    Mam chybny zostatok uctu 311 z minuleho roka. Potrebujem ho zvysit. Mozem zauctovat 311/68899 ako nedanovy vynos? Alebo v opacnom pripade ak by ho bolo treba znizit tak je mozno uctovat 58899/311 ako nedanovy naklad?

    Dakujem
    S tým nedaňovým výnosom to nie je také jednoduché.
    V účtovníctve to nie je problém.
    Ak ide o nevýznamnú sumu, tak sa účtuje na príslušné účty výnosov, kam výnos patrí (nie 688).
    Ak je to významná suma, tak sa oprava minulých období účtuje na 428 - Nerozdelený zisk minulých období.
    Daňovo sa ta ale musí vysporiadať dodatočným daňovým priznaním !!!

    Vychádzam z takého prípadu, ak nižší zostatok na 311 vznikol tým, že sa v minulosti nezaúčtovala nejaká faktúra.
    Ak rozdiel vznikol z iného dôvodu, potom to bude treba pri daňovej kontrole preukázať.

    V každom prípade je treba najskôr zistiť, prečo rozdiel vznikol. Ani nie tak kôli účtovníctvu (to je ako som uviedol jednoduché), ale kôli dani z príjmu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.