Zavrieť

Porady

prales u suseda za plotom

Dobrý deň, milí poraďáci, chcem vás poprosiť o radu ohľadne susedských vzťahov. Vedľa nášho domu si kúpil jeden Blavák záhradu ako súčasť k chalupe, ktorú má v inej časti obce. Na chalupu chodí a do záhrady nevstúpil už 10 rokov. Už to nie je záhrada, ale prales, z ktorého letia všetky semená burín k nám. Manžel tam robí očistu aspoň dva metre od plota, samozrejme na naše náklady. Požiadali sme majiteľa o vyčistenie záhrady-nič sa nedeje. Cez obec sa nám to tiež nedarí. Vedeli by ste mi poradiť nejaký zákon a postup ako na to? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    rabek Pozri príspevok
    Myslim si , ze zakony Ti asi nepomozu v tomto pripade . Kup si herbicid na buriny a vystriekaj mu to. Budes mat pkoj od burin od neho . pripadne tu flasticku za par EUR mu nehaj preplatit, zalezi na susedskych vztahoch .
    Tie total herbicidy na nicenie burin su dost drahe,to by sa nedoplatila. A postreky treba opakovat...
    Okrem toho,nemoze svojvolne vstupovat na cudzi pozemok.

    Mala by to riesit obec,mala by vlastnika vyzvat,aby pozemok udrziaval v "znesitelnom" stave a nesposoboval skody ostatnym obyvatelom. Pripadne pohrozit pokutou.
    Nie je to nic prijemne,ak sa niekto o svoju zahradu stara a kvoli inym lajdakom ma ovela viac roboty s burinou.

    rabek je offline (nepripojený) rabek

    Informacne technologie :-) rabek
    Myslim si , ze zakony Ti asi nepomozu v tomto pripade . Kup si herbicid na buriny a vystriekaj mu to. Budes mat pkoj od burin od neho . pripadne tu flasticku za par EUR mu nehaj preplatit, zalezi na susedskych vztahoch .

    mischa je offline (nepripojený) mischa

    mischa
    ďakujem za rýchlu reakciu, prečítam ponúkané zákony a uvidím čo sa bude dať podniknúť, Ď
    Tweety možno komu ako
    rabek :-)

    rabek je offline (nepripojený) rabek

    Informacne technologie :-) rabek
    arizona Pozri príspevok
    Tie total herbicidy na nicenie burin su dost drahe,to by sa nedoplatila. A postreky treba opakovat...
    Okrem toho,nemoze svojvolne vstupovat na cudzi pozemok.

    Mala by to riesit obec,mala by vlastnika vyzvat,aby pozemok udrziaval v "znesitelnom" stave a nesposoboval skody ostatnym obyvatelom. Pripadne pohrozit pokutou.
    Nie je to nic prijemne,ak sa niekto o svoju zahradu stara a kvoli inym lajdakom ma ovela viac roboty s burinou.
    Ono je najlepsie sa vzdy dohodnut . Vsetci dobre pozname aka rychla je vymozitelnost prava na SK .

    mischa je offline (nepripojený) mischa

    mischa
    Ďakujem, buchač za doplnenie info, nechcem sa nikoho dotknúť, ale u nás v obci je vo veľkej väčšine vidieť, že chalupári z mesta nemajú žiadnu úctu ku kráse zelene. Nemyslím len okrasné tujky a krásna trávička pri chalupe, ale staré ovocné stromy, lúky, lipy.. je mi toho veľmi ľúto. Ponúkané herbicidy by som nikdy nepoužila a už vôbec v blízkosti obydlia. Ešte raz vďaka tým, ktorí mi pomohli.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Viem o čom píšeš mischa. My máme suseda, čo zasa sadí naverímboha všetko možné aj nemožné tesne pri dome, okolo plota ( liesky, osiky, lipy, vŕby, vraj aby mal čím kúriť!!!. Už má tam riadny prales, skoro ako zakliata Šípková Ruženka a ja už len čakám na princa, čo tú burinu rozseká a odkľaje ho z toho pralesa.
    Púpavu kosí zásadne, keď už lieta po celom okolí a náš trávnik sa už dávno nemôže nazvať - anglickým.

    No v rámci dobrých vzťahov, ak sa cez konáre náhodou vidíme, so širokým úsmevom si poprajeme "Dobrý deň" a ešte si aj pekne zakývame.

    No čo už, má 85 rokov a na jar natrel celú strechu na dome a vymenil rýne. Drží sa.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    ...staré zákony ...ale v podstate aj tak novelizácia nič nové nepriniesla ....

    Zákon NR SR č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy v znení neskorších predpisov.
    Povinnosťou vlastníka, nájomcu a správcu pozemkov v zmysle § 3 citovaného zákona je okrem iného predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch.
    Vlastník je povinný zabezpečiť starostlivosť a pravidelné kosenie na pozemkoch: záhrady, budúce stavebné pozemky a všetky pozemky ktoré nie sú v nájme poľnohospodárskej spoločnosti .

    Obvodný pozemkový úrad pri zistení a prerokovaní priestupku môže vlastníkovi, správcovi a nájomcovi, za nedodržanie povinností o starostlivosť o pozemok uložiť pokutu v zmysle § 25 citovaného zákona až do výšky 332 € .

    prales u suseda za plotom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.