Zavrieť

Porady

SZČO popri zamestnaní, MD a daňové priznanie

Poprosím Vás o radu. Som SZČO popri zamestnaní. V marci 2005 som nastúpila na MD a od októbra 2005 poberám rodičovské. Chcela by som sa opýtať, či v daňovom priznaní uvádzam k príjmom zo závislej činnosti aj materské a rodičovské. (Resp. kde sa to uvádza), či mi k DP treba doložiť potvrdenie zo soc. poisťovne o výške materského. A ak nie, či si môžem znížiť základ dane na daňovníka o celú sumu 87936, aj keď sa napr. materská a rodičovské do DP zahŕňať nebude? Vopred veľmi pekne ďakujme za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Evanka
    Muška, informácia nie je správna. Materská je príjem. Iba rodičovský príspevok sa do príjmu nepočíta (štátne sociálne dávky). Takže nemôže si uplatniť celú odpočitateľnú položku, ale zníženú o materské.
    Evka, to by bolo v prípade, že si ju uplatňuje manžel - ten by si uplatnil rozdiel medzi jej materskou a čiastou 87 936. Ale keď si ona podáva daňové priznanie, ak mala v roku 2005 príjem zo ZČ môže si uplatniť celú odpočitateľnú položku. Materská nie je zdaniteľný príjem, tak isto ako PN, ale je to príjem na posúdenie uplatnenia odpoč. položky u manžela, manželky.Potom by aj tí, čo mali PN počas roka, mohli si uplatniť len rozdiel medzi nezdaniteľ. časťou a PN-kou? To tak ale nie je. PN sa nikde nezahrňa do daňového priznania ani sa o ňu nekráti odpoč. položka 87936. A poď už spať, je neskoro. Dobrú noc.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Tonka, ďakujem. Jasnéééé, neprečítala som si vlastne zadávajúci príspevok a myslela som, že sa jedná o uplatnenie nezdaniteľnej položky v manželovom DP. Príspevok je vymazaný. Najvyšší čas ísť spať.

    SZČO popri zamestnaní, MD a daňové priznanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.