Zavrieť

Porady

Overenie podpisov

Dobrý večer,
vie mi niekto poradiť, či na dodatku ku kúpnej zmluve na vklad do katastra nehnuteľností je potrebné overovať podpisy účastníkov zmluvy? Podpisy na zmluve boli overené notárom.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    mmajko Pozri príspevok
    Skúsenosti pri overovaní podpisov na kúpnu zmluvu na vklad do katastra mi hovoria, že niekde na úrade zapíšu aj rodné číslo, niekde nie. V katastri je problém, ak chýba, no pečiatka úradu ho nevyžaduje.Na základe akého zákona je alebo nie je vyžadované RČ okrem overenia podľa občianskeho preukazu? Je nevyhnutné?
    599/2001 Z. z. - Zákon o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami

    §7
    (3) Osvedčovacia doložka osvedčenia pravosti podpisu na listine obsahuje

    a) meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,
    b) rodné číslo fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,
    c) adresu trvalého pobytu fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,
    d) údaj, že podpis na listine urobila alebo uznala za svoj vlastný fyzická osoba, ktorej podpis bol osvedčený,
    e) poradové číslo, pod ktorým je osvedčenie zapísané v osvedčovacej knihe,
    f) údaj, akým spôsobom bola preukázaná totožnosť fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený (druh a číslo preukazu totožnosti, adresa pobytu12) v čase osvedčovania),
    g) miesto a dátum osvedčenia, a ak je to potrebné, aj hodinu, kedy bola listina predložená. (4) Rodné číslo sa nevyžaduje, ak ide o cudzinca, ktorý ho nemá zapísané v doklade, ktorým preukazuje svoju totožnosť.



    323/1992 Zb. - Notársky poriadok

    §58
    (2) Osvedčenie pravosti podpisu sa vyznačí na listine vo forme osvedčovacej doložky, ktorá obsahuje

    a) poradové číslo knihy osvedčenia pravosti podpisov (osvedčovacia kniha),
    b) meno, priezvisko, trvalé bydlisko, prípadne miesto pobytu účastníka, jeho rodné číslo, dátum narodenia,
    c) údaj, ako bola zistená totožnosť účastníka najmä druh a číslo platného dokladu totožnosti účastníka,
    d) konštatovanie, že účastník listinu vlastnoručne podpísal pred notárom alebo že uznal podpis na listine za svoj vlastný,
    e) miesto a deň osvedčenia,

    f) podpis notára a odtlačok úradnej pečiatky.
    buchač ...hehehe....niekto bol rýchlejší ... :-)
    avalik buchy, raz ja raz ty

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    mmajko Pozri príspevok
    Ešte dám jednu skúsenosť.
    Ak chcete ušetriť a podáte oznámenie o zamýšľanom vklade elektronicky môžu vzniknúť nasledovné otázky, ktoré som ja nikde nenašiel vyriešené:
    -pokiaľ si číslo nezapíšete nie je možné ho vyhľadať /alebo sa to dá?/
    -niekedy vás systém nepustí do niektorých sekcií
    -môj najväčší problém bol, že zmluvy mám s jednotlivými účastníkmi /podielnikmi/odkúpenia jednej parcely separátne a kataster mi nechcel uznať podanie, kde som pod jedným číslom vysporiadal všetko a nakoniec mi vyšlo scelenie parcely 1/1. No nenašiel som nič čomu by to odporovalo. Zaplatiť som samozrejme hodlal za každý úkon.
    Zo strany katastra vidím iba snahu, aby nemusela byť priznaná zlava.
    Katastrálna vyhláška 461/2009
    § 26
    (2) Rozhodovanie o každom návrhu na vklad je samostatným konaním onávrhu na vklad. Prílohou k návrhu na vklad môže byť len jedna zmluvná listina podľa §8 ods. 1 písm. c) zákona, obsahom ktorej môže byť viac právnych úkonov.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    alenkaja Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    vie mi niekto poradiť, či na dodatku ku kúpnej zmluve na vklad do katastra nehnuteľností je potrebné overovať podpisy účastníkov zmluvy? Podpisy na zmluve boli overené notárom.
    Ďakujem.
    áno, je treba overiť podpisy...

    mmajko je offline (nepripojený) mmajko

    mmajko
    Skúsenosti pri overovaní podpisov na kúpnu zmluvu na vklad do katastra mi hovoria, že niekde na úrade zapíšu aj rodné číslo, niekde nie. V katastri je problém, ak chýba, no pečiatka úradu ho nevyžaduje.Na základe akého zákona je alebo nie je vyžadované RČ okrem overenia podľa občianskeho preukazu? Je nevyhnutné?

    mmajko je offline (nepripojený) mmajko

    mmajko
    Ešte dám jednu skúsenosť.
    Ak chcete ušetriť a podáte oznámenie o zamýšľanom vklade elektronicky môžu vzniknúť nasledovné otázky, ktoré som ja nikde nenašiel vyriešené:
    -pokiaľ si číslo nezapíšete nie je možné ho vyhľadať /alebo sa to dá?/
    -niekedy vás systém nepustí do niektorých sekcií
    -môj najväčší problém bol, že zmluvy mám s jednotlivými účastníkmi /podielnikmi/odkúpenia jednej parcely separátne a kataster mi nechcel uznať podanie, kde som pod jedným číslom vysporiadal všetko a nakoniec mi vyšlo scelenie parcely 1/1. No nenašiel som nič čomu by to odporovalo. Zaplatiť som samozrejme hodlal za každý úkon.
    Zo strany katastra vidím iba snahu, aby nemusela byť priznaná zlava.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    mmajko Pozri príspevok
    Ešte dám jednu skúsenosť.
    Ak chcete ušetriť a podáte oznámenie o zamýšľanom vklade elektronicky môžu vzniknúť nasledovné otázky, ktoré som ja nikde nenašiel vyriešené:
    -pokiaľ si číslo nezapíšete nie je možné ho vyhľadať /alebo sa to dá?/
    -niekedy vás systém nepustí do niektorých sekcií
    -môj najväčší problém bol, že zmluvy mám s jednotlivými účastníkmi /podielnikmi/odkúpenia jednej parcely separátne a kataster mi nechcel uznať podanie, kde som pod jedným číslom vysporiadal všetko a nakoniec mi vyšlo scelenie parcely 1/1. No nenašiel som nič čomu by to odporovalo. Zaplatiť som samozrejme hodlal za každý úkon.
    Zo strany katastra vidím iba snahu, aby nemusela byť priznaná zlava.

    podľa môjho názoru by ku každej zmluve malo byť zvlášť oznámenie.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    mmajko Pozri príspevok
    Skúsenosti pri overovaní podpisov na kúpnu zmluvu na vklad do katastra mi hovoria, že niekde na úrade zapíšu aj rodné číslo, niekde nie. V katastri je problém, ak chýba, no pečiatka úradu ho nevyžaduje.Na základe akého zákona je alebo nie je vyžadované RČ okrem overenia podľa občianskeho preukazu? Je nevyhnutné?
    Zákon 599/2001 Z. z. o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami

    § 7

    (3) Osvedčovacia doložka osvedčenia pravosti podpisu na listine obsahuje

    a) meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,

    b) rodné číslo fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,

    c) adresu trvalého pobytu fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,

    d) údaj, že podpis na listine urobila alebo uznala za svoj vlastný fyzická osoba, ktorej podpis bol osvedčený,

    e) poradové číslo, pod ktorým je osvedčenie zapísané v osvedčovacej knihe,

    f) údaj, akým spôsobom bola preukázaná totožnosť fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený(druh a číslo preukazu totožnosti, adresa pobytu12) v čase osvedčovania),
    g) miesto a dátum osvedčenia, a ak je to potrebné, aj hodinu, kedy bola listina predložená.
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-599

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.