Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľností a daň

Chcela by som sa Vás opýtať, mám jeden problém:
SZČO dáva do prenájmu nehnuteľnosť , ktorú má zahrnutú v obchodnom majetku, uplatňuje si na ňu skutočné výdavky. Pri vypĺňaní daňového priznania príjem za tento prenájom cca vo výške 100000,-Sk budem dávať do riadku 9 tabuľky č.1.
Okrem tohto dáva do prenájmu aj nehnuteľnosti, ktoré s podnikaním nemajú nič spoločné, napr. vo výške 50000,-Sk. Jedná sa mi o to, môže si z tohto prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 25% ? Ako to potom zohľadním v daňovom priznaní, dám tiež do riadku 9 a paušálne výdavky len zo sumy 50000 t.j. 12500,-Sk. Má nárok keď je SZČO z prenájmu 50000,-Sk odpočítať 5 násobok životného minima, ktorý sa nezdaňuje? Ak viete poraďte mi prosím Vás, lebo vôbec neviem čo s tým mám robiť. Vopred Vám ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Asi máš pred sebou staré DP, pretože v novom jeden riadok pribudol a príjmy z prenájmu sa uvádzajú na riadku 10.
    Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, ktorá je v obchodnom majetku SZČO, sú súčasťou príjmov zo živnosti (prípadne iných činností podľa §6 ods.1 a 2 ) , tieto príjmy neuvádzaš na riadku 10. Tu uvedieš príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, ktorá nie je obch.majetkom a prenajíma ju ako FO - občan. Z týchto príjmov môže uplatniť výdavky percentom z príjmu ( 25 %).

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    V prvej časti je to tak ako píše Johanka - prenájom nehnuteľnosti, ktorá je v majetku firmy, je príjem podľa §6, r. 2 DP. Prenájom nehnuteľnosti ktorá nie je v majetku firmy sa uvedie v r. 10 DP. Uvádzaš tam len rozdiel medzi dosiahnutým príjmom a 5-násobkom ŽM za podmienky ako je to vysvetlené hneď pod tabuľkou. Ak by to bola nehnuteľnosť v spoluvlastníctve s manželkou a dohodnete sa dávať si príjem na polovicu, zdaňujete každý len 25000 - 22900 = 2100.- Sk, k tomu primerane krátené výdavky.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Ak má SZČO príjmy z podnikania a aj ako FO-občan príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, aké výkazy o MaZ a PaV vystavuje. Iba za podnikanie, alebo tam zahŕňa aj údaje z prenájmu?
    Vďaka.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Fany
    Ak má SZČO príjmy z podnikania a aj ako FO-občan príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, aké výkazy o MaZ a PaV vystavuje. Iba za podnikanie, alebo tam zahŕňa aj údaje z prenájmu?
    Vďaka.
    SZČO , ktorá má príjmy aj z prenájmu, nie na živnosť, tak tieto príjmy nezahrňuje do výkazu o majetku a závazkov a do príjmoch a výdavkoch, pretože sa netýkajú živnosti. Do výkazov bude uvádzať iba príjmy a výdavky , ako SZČO.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    V mojom prípade živnostník prenajíma nehnuteľnosť, ktorá je v obchodnom majetku, vedie podvojné účtovníctvo a je plátca DPH.
    1. Podľa vyššie popísaného postupu, teda príjem z prenájmu na živnosti zaradím
    do DP podľa § 6 riadok 2 a uplatním skutočné výdavky podľa PÚ.
    2. Ďalej má v osobnom vlastníctve budovu ( mimo živnosti ), ktorú tiež dáva do prenájmu a chce si uplatniť výdavky vo výške 25 %. - teda po odpočítaní oslobodenej časti to dá do riadku 10.

    Ale nie mi je jasná jedna vec - a to vzťah medzi priznaním dane z príjmu a priznaním DPH za rovnaké obdobie.
    Tým, že je plátca DPH, musí uviesť príjem z prenájmu budovy v osobnom vlastníctve aj v priznaní DPH ako oslobodenú činnosť bez nároku na odpočet ?
    Naposledy upravil Viera : 06.03.06 at 13:42

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Viera
    je plátca DPH.
    2. Ďalej má v osobnom vlastníctve budovu ( mimo živnosti ), ktorú tiež dáva do prenájmu a chce si uplatniť výdavky vo výške 25 %. - teda po odpočítaní oslobodenej časti to dá do riadku 10.

    Ale nie mi je jasná jedna vec - a to vzťah medzi priznaním dane z príjmu a priznaním DPH za rovnaké obdobie.
    Tým, že je plátca DPH, musí uviesť príjem z prenájmu budovy v osobnom vlastníctve aj v priznaní DPH ako oslobodenú činnosť bez nároku na odpočet ?
    Naozaj ti doporučujem, aby si si prečítala tento link, súvisí s tvojou otázkou, okrem toho nemáš nárok uplatniť si 25% výdavkov pretože si platca dph. V priloženou linku sa dozvieš prečo:
    http://www.porada.sk/t20836-vdavky-v-par-6.html

    Prenájom nehnuteľností a daň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.