Zavrieť

Porady

kúpa družstevného bytu

Dobry den,

chcem kupit byt v sprave SBD v osobnom vlastnictve predavajuceho bez realitky.

Mam vzor kupnej zmluvy (KZ), v ktorej je definovana aj "uprava prav k pozemku", na ktorom stoji panelak, v ktorom sa byt nachadza. Avsak na pozemok panelaku vo vzore KZ je zriadene vecne bremeno v prospech Spolocenstva vlastnikov bytov.

Vo vzore KZ je aj cast "sprava domu", kde kupujuci vyhlasuje, ze pristupuje k zmluve o zriadeni spolocenstva vlastnikov.

Moja otazka je ako by som mohol upravit tieto casti KZ v pripade, ze kupujem byt v sprave SBD v osobnom vlastnictve predavajuceho?

Mozno tieto nalezitosti v KZ nie su povinne, ale nechcem nic podcenit.

Viem, ze s SBD sa podpisuje dohoda o prevode clenstva, ale asi az po povoleni vkladu na katastri.
Do casti "sprava domu" ma napadlo uviest nasledovne:
Kupujuci vyhlasuje, ze sucasne s nadobudnutim vlastnictva k bytu a spoluvlastnictva k spolocnym castiam a zariadeniam domu pristupuje v zmysle zakona c. 182/93 Z. z. o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov v znení neskorsich zmien a doplnkov, aj k zmluve o výkone správy uzatvorenej medzi SBD (adresa SBD) a vlastnikmi bytov v bytovom dome.

V prilohe uvadzam aj cast KZ, ktoru by som potreboval zmenit vzhladom k tomu, ze ide o SBD.

Prosim o radu

Dakujem Marian
  • File Type: doc KZ.doc (338.0 KB, 7 videní)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak je vlastník bytu aj spoluvlastníkom pozemku pod domom, spolu s bytom ti prevedie aj ten spoluvlastnícky podiel. Ak nie je pozemok odkúpený, je tam vecné bremeno - to je tá úprava práv (text býva rovnaký).

    V časti "sprava domu", kde kupujuci vyhlasuje, ze pristupuje k zmluve o výkone správy - to ťa napadlo správne.
    Podľa § 15 bytového zákona vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. To v zmluve môže a nemusí byť (je to zo zákona).

    Členstvo v bytovom družstve je nezávislé od vlastníctva bytu - to ti asi neprevedie (ak je ešte členom), lebo by si mu musel zaplatiť aj členský podiel na majetku družstva.

    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    Ak je byt v osobnom vlastníctve nie je potrebný prevod členstva v SBD, pretože SBD je len správcom bytového domu, ktorého môžu vlastníci kedykoľvek zmeniť. Ten text do KZ je dobrý, len je potrebné presne špecifikovať SBD podľa výpisu z obchodného registra.
    Dakujem Vam za radu,

    prosil by som Vas este o vyjadrenie k casti "uprava prav k pozemku".Je nutne, aby sa do KZ definovala aj tato cast a ak ano, v akom zneni?

    Alebo pravny vztah k pozemku ziskam automaticky po povoleni vkladu z katastra?

    Marian

    bobekoad je offline (nepripojený) bobekoad

    bobekoad
    dam ti len jednu radu, nerob to sam ked nevies, pre par eur pravnikovi resp. notarke sa budes motkat s vkladom aj niekolko mesiacov:-) , bolo uz viac chytrakov a o......i akurat tak seba...

    kúpa družstevného bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.