Zavrieť

Porady

Aké riziko predstavuje kúpa družstevného bytu od rozvedených manželov?

Mám rezervovaný družstevný byt, za ktorý som zaplatil rezervačný poplatok. Medzi mnou a predávajúcim bude zmluva o predaji bytu. Úhradu za byt mám platiť pri prevedení členských práv na mňa.



Problém vidím v tomto: Byt predáva pán ktorý sa rozviedol s manželkou a má súdne rozhodnutie o tom že byt bude pridelený jemu a on musí bývalej manželke zaobstarať náhradné bývanie. (ja som to súdne rozhodnutie nevidel, to viem len z toho čo mi bolo povedané) Na bytovom družstve tomuto pánovi bolo povedané že prevod členských práv mu môžu spraviť len v tom prípade že mu manželka dá čestné prehlásenie že sa vzdáva tohto bytu (neviem či som si to správne zapamätal), alebo keď sa preukáže že má už niekde inde nahlásený trvalý pobyt. (to znamená že ona má trvalý pobyt písaný ešte stále na tú adresu bytu čo chcem kúpiť).



Táto jeho bývala manželka nechce spolupracovať a prvá alternatíva bola že ten manžel kúpi nejaký iný byt a dá jej ho do prenájmu, ale táto alternatíva že vraj padla a od realitnej maklérky som sa dozvedel že ten manžel sa má dohodnúť s bývalou a chce ju vyplatiť.



Prosím Vás viete mi poradiť, keď sa prepíšu na bytovom družstve členské práva na mňa či mám ešte nejaké riziká a či sa môžem dostať do nejakých komplikácii.



Za každú užitočnú radu vám všetkým budem veľmi povďačný. Realizácia kúpy by mala prebehnúť začiatkom budúceho týždňa a veľmi by som ocenil každú radu. Ešte raz vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ak si chceš byť totál istý , tak si poisti ....

    U notára , samozrejme .....

    Prečo , začo a a načo sa dozvieš , ak si vyhľadáš ....no napríklad :

    http://www.narks.sk/media_monitoring...ytu_zmluva.htm

    ale len napríklad ......

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Na nejaké čestné prehlásenie by som nič nedal. Súdne rozhodnutie ešte nemusí byť právoplatné. Možno, že manželka je tiež spolumajiteľkou bytu a treba vedieť jej stanovisko k tejto otázke.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Manželia mali spoločný nájom družstevného bytu a spoločné členstvo v družstve.
    Ak je právoplatné súdne rozhodnutie, že ďalším nájomcom a členom družsva sa stáva on s podmienkou náhradného bytu, stačí, ak jej ponúkne=zaobstará nájomnú zmluvu na nejaký byt. Ona ponuku na primeraný byt musí prijať, inak podmienka zanikne a jej ďalšie užívanie bytu by bolo neoprávnené.
    Tento výrok súdu musíš vidieť (aj s vyznačenou právoplatnosťou), asi ho má aj družstvo.
    Družstvo potrebuje len nejaký papier, že tam už doterajšia nájomníčka nie je, lebo ona tam doteraz býva len na základe tej podmienky (ako oprávnená užívateľka). Ak však bude vysťahovaná, nebude treba papier. Keďže podmienku má manžel, je jednoduchšie viesť byt na neho, nie sú komplikácie s novým nájomcom.

    radoooo je offline (nepripojený) radoooo

    radoooo
    dobry den, vsetkym vam dakujem za uzitocne informacie. prave mi realitka poslal zmluvu o prevode uzivacich prav k druzstevnemu bytu a je v nej jeden bod, ktoremu vobec nerozumiem:

    4. Vzhľadom nato, že uvedené družstevné vlastníctvo je špecifické tým, že prevodom práv k družstevnému bytu vzniká novému nájomníkovi zákonné právo na jeho odkúpenie do osobného vlastníctva od vlastníka OSBD dohodli sa zmluvné strany na odstupnom, ako cenou za prevod užívacích práv k družstevnému bytu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    To sú také špecifické výrazy, ako je špecifické vlastníctvo v družstve: nevlastníš tam nič a všetci vlastníte všetko. Ani ty teraz nekupuješ byt, ale členstvo a členské práva k bytu.

    Družstevný byt nie je vo vlastníctve nájomcu, ale družstva. Nájomca bytu (člen družstva ) má členské práva a povinnosti v zmysle zákona a stanov, spolu s právom nájmu družstevného bytu. Tieto členské práva majú hodnotu ako je trhová cena bytu. Družstevník nájomca bytu môže kedykokoľvek požiadať družstvo o prevod bytu do svojho vlastníctva a potom byt predať - preto tá cena. Ešte si zisti, aká anuita je nesplatená, tú budeš musieť splácať a pri prevode bytu do tvojho vlastníctva vyplatiť.

    Aké riziko predstavuje kúpa družstevného bytu od rozvedených manželov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.