Zavrieť

Porady

Daňový bonus

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ahojte, mám otázku:
A:Manželka podá daňové priznanie po zosnulom manželovi. Nakoľko v roku 2005 žil len 7 mesiacov, predpokladám, že môže žiadať vyplatenie bonusu len na 7 mesiacov. Manžel bol pracujúci dôchodca - v práci si neuplatanil daňový bonus!
O zvyšok má požiadať manželka ? - ktorá mimochodom nepracuje, má len invalidný dôchodok.

B:Alebo na celých 5.000,- má podať žiadosť o vyplatenie bonusu na DÚ manželka?
Myslím si, že je jednoduchšie "B"

Ďakujem
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak dosiahol 6-násobok minimálnej mzdy - prečo nie.
Použi bod B
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem za rýchlu odpoveď,
teda ak o daňový bonus požiada manželka,ktorá nepracuje, má použiť klasické tlačivo "Žiadosť o poukázanie sumy daň.b." - to tlačivo sa mi nepozdáva. Alebo Meno a adresa zamestnávateľa je vlastne FO - matka?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Laura v daňovom priznaní požiadaš o daňový bonus
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ešte posledná otázka:
Za manžela, ktorý bol pracujúci dôchodca, podá DP typu B
za seba - keď má len inv. dôchodok typ A? alebo B?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Laura, ale veď manželka za seba nepodáva DP.

To DP podá za manžela
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem a prepáč už som to naozaj doplietla.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Laura v pohode.
Manželka bude podávať za manžela DP , priloží potvrdenie od zamestnávateľa, tam je, že či mal a koľko vyplatený daň.bonus......no a ak budeš vypisovať DP, a pozorne čítať riadky, tak Ťa to navedie......na záver je , že kam má byť doručený daň. bonus a preplatok na dani.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

No možno sa Vám to bude zdať blbá otázka, no položím ju:
Do kedy mala manželka podať daňové priznanie, nevzťahuje sa tam iná lehota ako 31.3. - nejaká lehota od smrti???

A v tom prípade, čo sa týka bonusu, mohla už vtedy žiadať celý bonus na rok - myslím, že nie, takže by mala smolu, kedže ona nemá asi príjem taký aký má mať a bonus za zvyšné mesiace by nebol?!
Napíšte, či moje myšlienkové pochody sú správne,alebo už som z tej roboty dosť prepracovaná.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Je tam myslím 90 dňová lehota od úmrtia a s tým daňovým bonusom máte tiež pravdu, pretože nemala príjmy.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Deniska , a keď manžel dosiahol 6-násobok nemôže dostať bonus za celý rok?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Problém je aj v tom, že lehota na podanie daňového priznania už prešla ... a zároveň zdaňovacie obdobie nie je kalendárny rok. A dlžka zdaňovacieho obdobia sa uvádza na DP.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Vďaka- zdvihli ste mi dôveru v samu seba!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lotarka
No možno sa Vám to bude zdať blbá otázka, no položím ju:
Do kedy mala manželka podať daňové priznanie, nevzťahuje sa tam iná lehota ako 31.3. - nejaká lehota od smrti???


Paragraf 49 zákona o dani z príjmu:

4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť.


A v tom prípade, čo sa týka bonusu, mohla už vtedy žiadať celý bonus na rok - myslím, že nie, takže by mala smolu, kedže ona nemá asi príjem taký aký má mať a bonus za zvyšné mesiace by nebol?!
Napíšte, či moje myšlienkové pochody sú správne,alebo už som z tej roboty dosť prepracovaná.
Podľa mojej mienky mohla, ak jeho príjem dosiahol vtedy 6násobok minimálnej mzdy .
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Muška
Deniska , a keď manžel dosiahol 6-násobok nemôže dostať bonus za celý rok?
Na pomernú časť podľa mňa nárok má.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ja si myslím (ale nie som mzdárka), že v prípade že zdaňovacie obdobie trvalo časť roka, je možné za túto časť uplatniť DB (nie celý) ... DP by som podala, aj keď oneskorene ... proti prípadným sankciám by bolo možné odvolanie (a asi aj akceptované, aj keď čert nikdy nespí ...)

Záleží aj na čiastkach, o ktoré ide ...
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Moja sebedôvera sa otriasa.
Daňový bonus je na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom - čo vy na to???
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Myšlienkové pochody nás ženú vpred A to je správne. Žiadne otriasanie sebadôverou.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Lotarka
Moja sebedôvera sa otriasa.
Daňový bonus je na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom - čo vy na to???
1 až 7 mesiace spĺňal podmienky.
Naposledy upravil Denda : 20.02.06 at 19:54
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
evina
Podľa mojej mienky mohla, ak jeho príjem dosiahol vtedy 6násobok minimálnej mzdy .
Evi ak na DP vyplníš zdaňovacie obdobie napr. od 1.1.2005 do 31.7.2005 uvažovala by si s ročným daňovým bonusom? Daňový bonus má stanovenú "ročnú výšku" a zdaňovacie obdobie bolo kratšie ako jeden rok.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lotarka
Moja sebedôvera sa otriasa.
Daňový bonus je na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom - čo vy na to???
Jedine toto mi napovedá, že možno pôjde i o pomerné uznanie bonusu, aj keď sa mi to zdá hrozne necitlivé... Možno v tomto prípade dobrá rada právnika, ako je to celé s prihliadnutím na dedičské konanie, myslím v prípade, ak manžel za to obdobie dosiahol príjem 6 násobku min. mzdy. Možno by sa dalo vybaviť aj tzv. "odstránenie tvrdosti zákona" , keďže ide o úľavu pre dieťa žijúce ďalej v domácnosti s matkou.....Možno úvaha zo zúfalstva
0 0
Načítať ďalšie