Zavrieť

Porady

starobný dôchodok

Dobrý deň,
prosím radu, skúsenosť, infošku, alebo niečo, či ste sa niekto stretli s niečím takýmto. môj sused bol na invalidnom dôchodku 14 rokov, teraz dosiahol dôchodcovský vek a tak požiadal SP o výpočet starobného dôchodku. prišiel mu výmer kde bolo uvedené, že jeho priemerný osobný bod na invalidný dôchodok bol vyšší ako na výpočet starobného dôchodku, a tak tento vyšší priemerný osobný bod z invalidného dôchodku použijú na výpočet starobného dôchodku. invalidný dôchodok bol cca 400 eur, starobný vo výmere uvádzajú 800 eur. teraz nevie, či má požiadať o prepočítanie, lebo sa bojí, či SP neurobila nejakú chybu a nebudú chciet za pár rokov naspäť nejaké peniaze.
prosím, neviete mi poradiť? bola by som nerada, keby si starý chorý pán začal konečne trošku dávať doporiadku život a potom mu príde nejaký príkaz, že má vrátiť neviem aké peniaze.
je možné, aby starobný dôchodok vyšiel o 100 % viac ako je invalidný dôchodok?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Mia3683 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím radu, skúsenosť, infošku, alebo niečo, či ste sa niekto stretli s niečím takýmto. môj sused bol na invalidnom dôchodku 14 rokov, teraz dosiahol dôchodcovský vek a tak požiadal SP o výpočet starobného dôchodku. prišiel mu výmer kde bolo uvedené, že jeho priemerný osobný bod na invalidný dôchodok bol vyšší ako na výpočet starobného dôchodku, a tak tento vyšší priemerný osobný bod z invalidného dôchodku použijú na výpočet starobného dôchodku. invalidný dôchodok bol cca 400 eur, starobný vo výmere uvádzajú 800 eur. teraz nevie, či má požiadať o prepočítanie, lebo sa bojí, či SP neurobila nejakú chybu a nebudú chciet za pár rokov naspäť nejaké peniaze.
    prosím, neviete mi poradiť? bola by som nerada, keby si starý chorý pán začal konečne trošku dávať doporiadku život a potom mu príde nejaký príkaz, že má vrátiť neviem aké peniaze.
    je možné, aby starobný dôchodok vyšiel o 100 % viac ako je invalidný dôchodok?
    ďakujem
    Neurobili chybu, je to tak, starobný dôchodok sa v jeho prípade určí z tých OMB, ktoré sú vypočítané z rokov, z ktorých mu bol vypočítaný invalidný dôchodok. To, že je na ID 14 rokov, svedčí o tom, že mal na výpočet dôchodku použitých 5 najlepších rokov z desiatich rokov pred priznaním ID.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    globalpartner Pozri príspevok
    Dedukujem , že 70% asi nemal lebo Id bol cca 400 E a starobný mu priznali-vypočítali 800E
    Takže kedže vieme že ID sa vypočítava takým istým spôsobom ako starobný s tým , že sa prizná vo výške priznaného % poklesu vychádza mi z toho , že mal postih 50 %
    Môže byť spokojný ako píše kVAKA je tam ochrana zo zákona
    Pred 14 rokmi platil ešte zákon č. 100/1988 o sociálnom zabezpečení, jemu počítali ID podľa toho, preto je tento spôsob prepočtu ID na SD ako jeden z možných ošetrený aj v zákone č. 461/2003.

    Mia3683 je offline (nepripojený) Mia3683

    Mia3683
    ďakujem, to som nevedela, takže môže byť pokojný?
    viem, že posledných 5 rokov robil vo vysokej funkcii a jeho príjem bol vtedy veľmi dobrý.

    globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

    globalpartner
    Mia3683 Pozri príspevok
    nad 70% myslim, ale nie som si istá.
    Dedukujem , že 70% asi nemal lebo Id bol cca 400 E a starobný mu priznali-vypočítali 800E
    Takže kedže vieme že ID sa vypočítava takým istým spôsobom ako starobný s tým , že sa prizná vo výške priznaného % poklesu vychádza mi z toho , že mal postih 50 %
    Môže byť spokojný ako píše kVAKA je tam ochrana zo zákona

    Mia3683 je offline (nepripojený) Mia3683

    Mia3683
    DAKUJEM. takze ak mal postih 50%, malo by to byt vsetko v poriadku. zastavim sa u neho a zistim.

    agica2 je offline (nepripojený) agica2

    agica2
    Dobry deň,
    prosim o radu, stala som sa ID na 45% a do dôchodku ešte 5 rokov, chcela by som poradiť, či sa mi zmeni osobny mzdovy bod ked sa teraz zamestnam a dostanem vyssi prijem ako som mala pred vypocitanim ID a ci sa mi to bude pocitat do starobneho dochodku,alebo ani sa mi to neoplati a ostanem pri tom istom plate ? Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.