Zavrieť

Porady

PÚ - devízový účet

Dobrý deň,
vystavila som odberateľskú faktúru v SKK, partner to však uhradil na náš EUR účet . Prijatú platbu prepočítam kurzom NBS v deň prijatia alebo kurzom komerčnej banky (ktorý je uvedený na výpise ) ?
Vopred ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Lubka, môžem sa opýtať za akým účelom chceš prepočítať EUR na SKK? Lebo asi to nebude jedno, čo? :-)
    Pekný deň

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Podľa mňa úhrada na EUR účet sa prepočíta kurzom NBS. Kurz komerčnej banky sa použije len pri úhrade na účet SKK. (zákon o účtovníctve §24 ods.2)

    Lubica je offline (nepripojený) Lubica

    Lubica
    to Vladan
    zmiatla ma trochu tvoja otázka - potrebujem vyrovnať vlastne svoju odoslanú faktúru v SKK a ak použijem kurz NBS tak mi vzniká kurzový rozdiel, ak použijem kurz KB ktorý tam mám pri úhrade danej faktúry uvedený tak ten kurzový rozdiel nevzniká ( jedná sa o fakturáciu slovenskému subjektu v SKK a netušila som že mi to uhradia v EUR )

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Viem určite, že pri výbere z devízového účtu ak požadujeme vyplatenie v Sk používa sa kurz banky komerčnej. Teda si myslím, že aj pripísanie úhrady na účet t.j. pohľadávky v Sk a jej pripísanie v cudzej mene je akoby obstaranie devíz kúpou a v takých prípadoch sa používa kurz komerčnej banky. Kurzový rozdiel Ti vlastne nevznikne.

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Nech rozmýšľam tak rozmýšľam, ja fakturujem slovenskému subjektu v EUR, oni mi platia na EUR učet, ale ja mám v podstate vždy pohľadávku v účtovníctve zo zákona vedenú v SKK. Ja to účtujem kurom NBS, kurzové straty sú daňovo neznané, kurzové zisky sa daňovo uznávajú.

    Zdá sa mi to uplne to iste ako pôvodný problém.

    Len nákupy devíz účtujem kurzom banky. A bankové poplatky účtujem kurzom banky. ???

    No som zvedavá na ďalšie príspevky.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Lubica
    to Vladan
    zmiatla ma trochu tvoja otázka - potrebujem vyrovnať vlastne svoju odoslanú faktúru v SKK a ak použijem kurz NBS tak mi vzniká kurzový rozdiel, ak použijem kurz KB ktorý tam mám pri úhrade danej faktúry uvedený tak ten kurzový rozdiel nevzniká ( jedná sa o fakturáciu slovenskému subjektu v SKK a netušila som že mi to uhradia v EUR )
    Lubka, nebolo mi jasné, či to chceš prerátavaš na účely DPH alebo na vyrovnanie faktúry. Ja som mala podobný prípad tento týždeň, keď mi partner z ČR uhradil zálohovú faktúru vystavenú na SKK v ČK, ale na EUR účet. To je kombinácia čo? Takže pri vystavovaní vyrovnávacej (ostrej) faktúry som použila na prepočet ČK na SKK kurz našej banky a to devízy-nákup platný v deň prijatia platby na účet :-)
    Pekný deň

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Súhlasím s Palinom. Kurzom NBS. Vzniknutý kurzový rozdiel ide do nákladov alebo do výnosov. Neviem prečo by mal byť daň. neuznaným nákladom. Kde to
    píšu???

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Čítala som vaše príspevky ohladne devizového účtu ale ešte stále mám nejasnosti.

    Zriadili sme si dev.účet - EUR za účelom, že budeme fakturovať v EUR. Ale aj tak budeme musieť prepočítavať na slovenskú menu a kurzové rozdiely vzniknú tak, či tak, nie?
    Prvý výpis je takýto: Poplatok za vedenie účtu,výpisy a trans. - 1,89 EUR
    Nemali sme tam nijaký vklad. Takže ako toto zaúčtujem?
    Účtujem v programe MRP PÚ pre Windows.
    Vie mi niekto poradiť?

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    Poplatky bankové a ostatné služby súvisiace s bankou zaúčtuješ na 568 xxx/221 xxx. Kurz dáš NBS - deň, kedy bol bankový výpis vystavený. Zvyčajne to býva posledný deň v mesiaci.

    marmal je offline (nepripojený) marmal

    marmal
    My mame tiez devizovy ucet ale nemame system MRP, tak uvediem ako to uctujem ja. Zoberiem kurz NBS z toho dna, z ktoreho je vypis, vynasobim poctom v tomto pripade EUR a zauctujem 568 ***/221*** teda poplatky banky a prislusny ucet.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Jasné, a čo v prípade, že na ten deň nebol kurz? Lebo som pozerala na www.nbs.sk a na 24.9.05 nie je kurz. Tak teraz čo? A ešte jedna otázka, keď vytlačím zoznam - bankovú knihu, tam mám všade sumy uvedené v SKK. To ani neviem nikde pozorovať sumy v EuR? Iba na výpise?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Anonymka
    Jasné, a čo v prípade, že na ten deň nebol kurz? Lebo som pozerala na www.nbs.sk a na 24.9.05 nie je kurz. Tak teraz čo? A ešte jedna otázka, keď vytlačím zoznam - bankovú knihu, tam mám všade sumy uvedené v SKK. To ani neviem nikde pozorovať sumy v EuR? Iba na výpise?
    Pre 24.9.05 platí kurz vyhlásený pre predchádzajúci pracovný deň, t.j. 23.9.05.

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    Anonymka
    Jasné, a čo v prípade, že na ten deň nebol kurz? Lebo som pozerala na www.nbs.sk a na 24.9.05 nie je kurz. Tak teraz čo? A ešte jedna otázka, keď vytlačím zoznam - bankovú knihu, tam mám všade sumy uvedené v SKK. To ani neviem nikde pozorovať sumy v EuR? Iba na výpise?
    Podľa toho aký máš program. Nepoznám Tvoj - ale väčšinou programy sú stavané tak, že si tam zadáš v akej chceš mene aby Ti to znázorňovalo. A ešte k tomu kurzu. Dáš ho tam taký - aký bol deň predtým.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Dík, prečo vlastne na niektoré dni nie sú kurzy?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Anonymka
    Dík, prečo vlastne na niektoré dni nie sú kurzy?
    Kurzy sú vyhlásené na každý deň. Platí také pravidlo, že v nepracovných dňoch je platný posledný vyhlásený kurz, t.j. z posledného pracovného dňa.

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    Anonymka
    Jasné, a čo v prípade, že na ten deň nebol kurz? Lebo som pozerala na www.nbs.sk a na 24.9.05 nie je kurz. Tak teraz čo? A ešte jedna otázka, keď vytlačím zoznam - bankovú knihu, tam mám všade sumy uvedené v SKK. To ani neviem nikde pozorovať sumy v EuR? Iba na výpise?
    Skus sa pozrieť, či sa ti nedá nastaviť účtovanie aj v zahraničnej mene. MRP nepoznám, ale v mojom programe v nastaveniach si zadám, že budem učtovať aj zahraničný obchod a zadám menu. Potom ak účtujem napr. výpis z banky, zadávam len EUR a program si sťahuje kurz a preratáva na SK. Tak máš banku aj v EUR aj v SK.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Už som to našla, si super, ďakujem ti za radu. Pekný deň!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.