Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie - čestné prehlásenie o výške príjmu

Prosím Vás poraďte mi.

Zamestnanec nastúpil do hlavného PP 8.12.2005. Od 01.01.2005 - 07.12.2005 nemal žiadny príjem a napísal mi čestné prehlásenie, že nepoberal žiadny príjem. Nebol evidovaný ani na úrade ráce.Ako bude u neho vyzerať ročné zúčtovanie? Za december mal HM 8000,- Sk. Má nárok na 87936,- Sk?

Ďakujem

Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Waldo
    Prosím Vás poraďte mi.

    Zamestnanec nastúpil do hlavného PP 8.12.2005. Od 01.01.2005 - 07.12.2005 nemal žiadny príjem a napísal mi čestné prehlásenie, že nepoberal žiadny príjem. Nebol evidovaný ani na úrade ráce.Ako bude u neho vyzerať ročné zúčtovanie? Za december mal HM 8000,- Sk. Má nárok na 87936,- Sk?

    Ďakujem



    Zuzana
    Na odpočet nezdaniteľnej čiastky má nárok každý, teda i tento zamestnanec.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Waldo
    Prosím Vás poraďte mi.

    Zamestnanec nastúpil do hlavného PP 8.12.2005. Od 01.01.2005 - 07.12.2005 nemal žiadny príjem a napísal mi čestné prehlásenie, že nepoberal žiadny príjem. Nebol evidovaný ani na úrade ráce.Ako bude u neho vyzerať ročné zúčtovanie? Za december mal HM 8000,- Sk. Má nárok na 87936,- Sk?

    Ďakujem

    Zuzana
    Nárok má.
    Len by som mu dal zdokladovať obdobie pred 8.12.2005, t.j. ak bol dobrovoľne nezamestnaný, treba to nejako podložiť papiermi. Neviem či stačí čestné prehlásenie, že za obd. do 8.12.2005 nemal žiadny príjem.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    M3G
    Nárok má.
    Len by som mu dal zdokladovať obdobie pred 8.12.2005, t.j. ak bol dobrovoľne nezamestnaný, treba to nejako podložiť papiermi. Neviem či stačí čestné prehlásenie, že za obd. do 8.12.2005 nemal žiadny príjem.
    Nič mu netreba dať zdokladovať. Podpíše žiadosť o ročné zúčtovanie, kde prehlasuje "čo mal a nemal" /a čestné prehlásenie tiež netreba/. Zodpovedá si za to zamestnanec sám. Netreba robiť prácu za DU. Toto je práca daňových úradníkov a nie mzdových účtovníkov.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Pepa
    Nič mu netreba dať zdokladovať. Podpíše žiadosť o ročné zúčtovanie, kde prehlasuje "čo mal a nemal" /a čestné prehlásenie tiež netreba/. Zodpovedá si za to zamestnanec sám. Netreba robiť prácu za DU. Toto je práca daňových úradníkov a nie mzdových účtovníkov.
    A nie je to ekvivalentné ako pri podávaní daňového priznania A alebo B? Keby som tohoto zamestnanca poslal podať si daňové priznanie, nebude od neho daňový úrad požadovať už nič??? Podľa mňa sa neuspokoja iba potvrdením o zdaniteľnej mzde z 12 mesiaca.

    pingino je offline (nepripojený) pingino

    pingino
    M3G
    Keby som tohoto zamestnanca poslal podať si daňové priznanie, nebude od neho daňový úrad požadovať už nič???
    Ak vas zamestnanec poziada o vykonanie rocneho vyuctovania, nemozete ho poslat nikde ale mu musite vykonat rocne vyuctovanie. Podpisal ziadost, a ci uviedol udaje pravdivo je na jeho zodpovednost.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    M3G
    A nie je to ekvivalentné ako pri podávaní daňového priznania A alebo B? Keby som tohoto zamestnanca poslal podať si daňové priznanie, nebude od neho daňový úrad požadovať už nič??? Podľa mňa sa neuspokoja iba potvrdením o zdaniteľnej mzde z 12 mesiaca.
    Áno, neuspokoja sa. V prípade daňovej kontroly pri podaní DP FO/A, zamestnanec bude povinný všetko preukázať, zdokladovať, ale voči DÚ. Voči zamestnávateľovi nie a zamestnávateľ nemá povinnosť to vyžadovať.
    Naposledy upravil liba2 : 22.02.06 at 05:13 Dôvod: doplnený modrý text pre upresnenie

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Keď som minul. rok robila zopár známym daň. priznanie typu A a neboli zamestnaní po celý rok, mali napr. len dohody, DU nič viac nežiadal a daň im vrátená bola. To je niečo nové, že treba zdokladovať celý rok???
    liba2
    Áno, neuspokoja sa. Zamestnanec bude povinný všetko preukázať, zdokladovať, ale voči DÚ. Voči zamestnávateľovi nie a zamestnávateľ nemá povinnosť to vyžadovať.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    misurka
    Keď som minul. rok robila zopár známym daň. priznanie typu A a neboli zamestnaní po celý rok, mali napr. len dohody, DU nič viac nežiadal a daň im vrátená bola. To je niečo nové, že treba zdokladovať celý rok???
    NIE, doplním aj svoj príspevok, mala som na mysli prípadnú daňovú kontrolu podaného daň. priznania FO/A u občana, kedy ich zdokladovanie bude zaujímať.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Tak som to zle pochopila.
    liba2
    NIE, doplním aj svoj príspevok, mala som na mysli prípadnú daňovú kontrolu podaného daň. priznania FO/A u občana, kedy ich zdokladovanie bude zaujímať.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Ja som robila daňové priznanie A pre chalana, ktorý mesiac pracoval a zvyšok bol dobrovoľne nezamestnaný.
    Na DÚ som sa pýtala, ako zdokladovať ostatné mesiace - povedali, že treba napísať čestné prehlásenie od kedy do kedy bol dobrovoľne nezamestnaný a to sa dáva ako príloha k daňovému priznaniu + samozrejme potvrdenie o zdaniteľnej mzde.
    Naposledy upravil Janna : 22.02.06 at 05:43

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    To je výmysel , bez opory v zákone. Prílohou daňového priznania typu A sú iba potvrdenia od zamestnávateľov.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    pingino
    Ak vas zamestnanec poziada o vykonanie rocneho vyuctovania, nemozete ho poslat nikde ale mu musite vykonat rocne vyuctovanie. Podpisal ziadost, a ci uviedol udaje pravdivo je na jeho zodpovednost.
    Ešte sa mi nestalo, že by ma zamestnanec požiadal o vykonanie ročného zúčtovania.....
    väčšinou im tie žiadosti píšem ja a oni ani nevedia, čo to vlastne podpisujú. Takže do tej žiadosti si napíšem, čo chcem.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Pepa
    Nič mu netreba dať zdokladovať. Podpíše žiadosť o ročné zúčtovanie, kde prehlasuje "čo mal a nemal" /a čestné prehlásenie tiež netreba/. Zodpovedá si za to zamestnanec sám. Netreba robiť prácu za DU. Toto je práca daňových úradníkov a nie mzdových účtovníkov.


    súhlasím, lenže keď prídu do podniku daňováci na kontrolu, stejne nás budú "buzerovať", že treba doložiť hentaký, onaký papier, a zamestnancov budeme musieť my nahánať a prehánať, aby donesli to čo daňováci potrebujú, takže lepšie to mať v predstihu.

    takže ja mám na vše doklad!

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    M3G
    Ešte sa mi nestalo, že by ma zamestnanec požiadal o vykonanie ročného zúčtovania.....
    väčšinou im tie žiadosti píšem ja a oni ani nevedia, čo to vlastne podpisujú. Takže do tej žiadosti si napíšem, čo chcem.
    ..... lebo sa spoliehajú na to, že všetko dostanú "na tácke naservírované". Medzi zamestnancov treba vnášať aj osvetu, vysvetliť im, že sa musia začať starať o svoje veci, ako majú nato ísť, čo musia predložiť aby svoje dane dostali späť a pod. Samozrejme tvoja pomoc im bude vítaná. Ale v žiadnom prípade by som to za nich nevyplňovala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.