Zavrieť

Porady

predaj vlastnych umeleckych predmetov

Ahojte, prosim o radu. Prevadzkujem volnu zivnost (maloobchod, velkoobchod, sprostredkovatelska cinnost v oblasti obchodu) a chcela by som predavat vo svojom obchodiku aj vlastne umelecke predmety - dekoracie z prirodnych materialov. Podlieha takyto predaj vlastnych vyrobkov nejakej volnej zivnosti (musim rozsirit predmet cinnosti?) alebo taketo predane vyrobky podliehaju autorskemu zakonu a do danoveho priznania iba vpisem prijmy z tychto predanych vyrobkov? Vdaka za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Daniela81 je offline (nepripojený) Daniela81

    Daniela81
    Daniela81 Pozri príspevok
    Ahojte, prosim o radu. Prevadzkujem volnu zivnost (maloobchod, velkoobchod, sprostredkovatelska cinnost v oblasti obchodu) a chcela by som predavat vo svojom obchodiku aj vlastne umelecke predmety - dekoracie z prirodnych materialov. Podlieha takyto predaj vlastnych vyrobkov nejakej volnej zivnosti (musim rozsirit predmet cinnosti?) alebo taketo predane vyrobky podliehaju autorskemu zakonu a do danoveho priznania iba vpisem prijmy z tychto predanych vyrobkov? Vdaka za rady.
    .. posuvam
    Mne to pride ako isty druh vyroby, ak by ste predmety niekde kupovala a potom ich predavala dalej tak Vam staci maloobchod, ale ak nakupujete material a ten spracuvate do finalneho vyrobku, ktory predate, tak uz by tam asi mal byt v zivnosti aj nejaky druh vyroby, aby to bolo ok. Ale to len tak tipujem, tiez ma zaujima pohlad nikoho povolanejsieho.

    Daniela81 je offline (nepripojený) Daniela81

    Daniela81
    kopretinka Pozri príspevok
    rozšír si živnosť o výrobu a predaj dekoračných predmetov.
    dakujem za odpoved. prave pozeram zoznam volnych zivnosti, ale je to tam dost specifikovane nenasla som sa v tom..

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Neviem čo presne myslíš prírodnými materiálmi, ale ak to vyrábaš napríklad z dreva, tak je voľná živnosť:

    8.3 Výroba jednoduchých úžitkových výrobkov z dreva
    (Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad. <- To nie je treba špecifikovať pri žiadaní, to je tam automaticky všetko.)
    > 8.3.1 Výroba drevených dekoratívnych predmetov
    > 8.3.1.1 Výroba rezbárskych výrobkov, sošiek a ozdôb

    Ak predmety zo skla, tak voľná živnosť:

    13.1 Výroba skla, výrobkov zo skla a ich úprava
    (Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad.)
    > 13.1.5 Výroba bižutérie a dekoratívnych predmetov zo skla: náramky, prstene, korálky, retiazky, brošne, náušnice, gombíky, ružence, figúrky, vianočné ozdoby

    Ak z kovu, tak voľná živnosť:

    14.1 Výroba jednoduchých výrobkov z kovu
    (Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad.)
    > 14.1.7 Výroba úžitkových a dekoračných predmetov z kovu: dobové štýlové štíty, kryty, puzdrá pre zbrane, ozdobné grily, súpravy na ohniská, kovové držiaky

    Alebo aj:
    14.2 Opracovanie kovu jednoduchým spôsobom

    A pod.

    Aj keď neviem čo si presne myslela výrobkami z prírodných materiálov, tak ak si vyberieš všetky tieto hlavné voľné živnosti (tj. 8.3, 13.1, 14.1 14.2, a pod.), bez podrobnej špecifikácie, tak ti tie hlavné živnosti v podstate pokryjú výrobu všetkých možných drobných dekoratívnych predmetov, aké sa len dajú vymyslieť a vyrobiť.

    Načo sa limitovať. Pri žiadaní je lepšie zvoliť všetky možné hlavné živnosti, bez hlbšej špecifikácie (oni ju v sebe obsahujú automaticky ako som povedal).
    Jedna hlavná živnosť stojí asi len 5,-EUR, ak si dobre pamätám, takže zvoliť niekoľko hlavných živností nie je problém.
    Budeš tam mať všetko čo sa bude týkať tvojej činnosti a pokoj!
    Naposledy upravil flector : 10.10.12 at 16:33

    Daniela81 je offline (nepripojený) Daniela81

    Daniela81
    dakujem pekne za odpoved. presne tieto som si povypisovala, ale co ak su tie materialy nazbierane v lese (sisky, zalude, kamienky a pod.), a ty z toho nieco vytvoris. ak by mi prisla kontrola a ja mala vyfakturovane iba "dekorativne predmety", nechceli by napriklad vidiet obstaravaciu fakturu za material? proste neviem, ci to nie je iba nejaky autorsky prijem a takto ho aj potom uviest v prijmoch v danovom priznani.

    flector Pozri príspevok
    Neviem čo presne myslíš prírodnými materiálmi, ale ak to vyrábaš napríklad z dreva, tak je voľná živnosť:

    8.3 Výroba jednoduchých úžitkových výrobkov z dreva
    (Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad. <- To nie je treba špecifikovať pri žiadaní, to je tam automaticky všetko.)
    > 8.3.1 Výroba drevených dekoratívnych predmetov
    > 8.3.1.1 Výroba rezbárskych výrobkov, sošiek a ozdôb

    Ak predmety zo skla, tak voľná živnosť:

    13.1 Výroba skla, výrobkov zo skla a ich úprava
    (Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad.)
    > 13.1.5 Výroba bižutérie a dekoratívnych predmetov zo skla: náramky, prstene, korálky, retiazky, brošne, náušnice, gombíky, ružence, figúrky, vianočné ozdoby

    Ak z kovu, tak voľná živnosť:

    14.1 Výroba jednoduchých výrobkov z kovu
    (Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad.)
    > 14.1.7 Výroba úžitkových a dekoračných predmetov z kovu: dobové štýlové štíty, kryty, puzdrá pre zbrane, ozdobné grily, súpravy na ohniská, kovové držiaky

    Alebo aj:
    14.2 Opracovanie kovu jednoduchým spôsobom

    A pod.

    Aj keď neviem čo si presne myslela výrobkami z prírodných materiálov, tak ak si vyberieš všetky tieto hlavné voľné živnosti (tj. 8.3, 13.1, 14.1 14.2, a pod.), bez podrobnej špecifikácie, tak ti tie hlavné živnosti v podstate pokryjú výrobu všetkých možných drobných dekoratívnych predmetov, aké sa len dajú vymyslieť a vyrobiť.

    Načo sa limitovať. Pri žiadaní je lepšie zvoliť všetky možné hlavné živnosti, bez hlbšej špecifikácie (oni ju v sebe obsahujú automaticky ako som povedal).
    Jedna hlavná živnosť stojí asi len 5,-EUR, ak si dobre pamätám, takže zvoliť niekoľko hlavných živností nie je problém.
    Budeš tam mať všetko čo sa bude týkať tvojej činnosti a pokoj!

    stoporko je offline (nepripojený) stoporko

    stoporko
    Pripájam sa k dotazu - pokiaľ vrámci voľnej živnosti vytváram drobné dekoračné predmety a podobne, ako je to s fakturáciou materiálu, ktorý nájdem v lese, resp. v prírode? (ihličie, šišky... prípadne aj kusy dreva)

    predaj vlastnych umeleckych predmetov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.