Zavrieť

Porady

nákup s DPH, predaj bez DPH?

Dobrý deň,

zúfalo by som potrebovala poradiť. Sme kovošrot, ktorý sa rozhodol kúpiť žel. vagóny od firmy, ktorá ich má v majetku. Cena za vagón 6050 € bez DPH. Firma ich chce predať ako majetok - s DPH, avšak my ich chceme zošrotovať a ďalej predať ako kov. odpad podľa § 69 ods.12. Je to správny postup? Nebudeme mať pri daň. kontrole s tým problém?
Druhá vec je tiež čo ma zaujíma, že kúpime tovar v hodnote 6050 € za kus, čo je viac ako 1700 €. Nemalo by to byť po správnosti ako majetok?

Vopred ďakujem všetkým za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    Ďakujem za reakciu, ale popravde som stále z toho mimo
    nerozumiem tomu. čo my si vôbec neuplatníme nárok na odpočet? My môžeme mať tie vagóny na sklade aj pol roka a firma od ktorej kupujeme vagóny vôbec nevie o tom, že my to ešte predáme ďalej. Už som na konci so silami

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Pebbles Pozri príspevok
    Ďakujem za reakciu, ale popravde som stále z toho mimo
    nerozumiem tomu. čo my si vôbec neuplatníme nárok na odpočet? My môžeme mať tie vagóny na sklade aj pol roka a firma od ktorej kupujeme vagóny vôbec nevie o tom, že my to ešte predáme ďalej. Už som na konci so silami
    máš v tom metodickom pokyne uvedené: z definície kovového odpadu a kovového šrotu vyplýva, že okrem odpadu a šrotu z výroby a opracovania kovov zahŕňa aj taký hmotný majetok, ktorý nie je ďalej použiteľný v danom stave.

    takže čítaj pomaly

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Pebbles Pozri príspevok
    Ďakujem za reakciu, ale popravde som stále z toho mimo
    nerozumiem tomu. čo my si vôbec neuplatníme nárok na odpočet? My môžeme mať tie vagóny na sklade aj pol roka a firma od ktorej kupujeme vagóny vôbec nevie o tom, že my to ešte predáme ďalej. Už som na konci so silami
    samozdaníte - to je preto aby šroťéri neblbli na odpočtoch dph

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    ďakujem, to viem, kedy sa jedná o kovový odpad, že je to aj majetok, ktorý je nepoužiteľný...takže mi vychádza, že ho do majetku nezaradím aj keď bude za 6050 €
    len ešte potrebujem, či je ten postup s DPH správne

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    naskočilo mi to neskôr...
    takže firma A predá 6050 + DPH
    my - kovošrot 6050 - aj + DPH
    a pri predaji šrotu hoci aj o pol roka v daň. priznaní neuvádzame na žiadnom riadku?

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Pebbles Pozri príspevok
    ďakujem, to viem, kedy sa jedná o kovový odpad, že je to aj majetok, ktorý je nepoužiteľný...takže mi vychádza, že ho do majetku nezaradím aj keď bude za 6050 €
    len ešte potrebujem, či je ten postup s DPH správne
    je správny - dodávateľ uvedie vo faktúre čarovnú vetu o prenose daňovej povinnosti na kupujúceho, vy samozdaníte a výsledkom je dph=0 . štátu sa dph neodvedie ale ani nebude mať povinnosť platiť

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    asi som to zle napísala, ale tá firma, ktorá nám má predávať tie vagóny k zošrotovaniu sa NECHCE tváriť, že nám predáva kov. odpad a nechce uviesť do faktúry peknú vetu k §69/12. Oni to chcú predať ako tovar, ktorý ešte možno ďalej používať, odviezť z predaja DPH aby nemali vysoký NO a my si s tým máme poradiť ako ďalej, rozobrať na šrot...

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Pebbles Pozri príspevok
    asi som to zle napísala, ale tá firma, ktorá nám má predávať tie vagóny k zošrotovaniu sa NECHCE tváriť, že nám predáva kov. odpad a nechce uviesť do faktúry peknú vetu k §69/12. Oni to chcú predať ako tovar, ktorý ešte možno ďalej používať, odviezť z predaja DPH aby nemali vysoký NO a my si s tým máme poradiť ako ďalej, rozobrať na šrot...
    tak to s dph od nich nemôžete ako odpad kúpiť. nech si to predajú inému koníkovi

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    No veď to je to... My sa podľa nich máme tváriť, že to je použiteľné a potom keď to bude ďalej predávať, nech si to predáme ako kov. šrot. A najhoršie na tom je, že to tak s inými veľkými kovošrotmi tak robia. A že audítori aj účtovníci sú spokojní. Tak teraz naozaj neviem ako ďalej...

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Pebbles Pozri príspevok
    No veď to je to... My sa podľa nich máme tváriť, že to je použiteľné a potom keď to bude ďalej predávať, nech si to predáme ako kov. šrot. A najhoršie na tom je, že to tak s inými veľkými kovošrotmi tak robia. A že audítori aj účtovníci sú spokojní. Tak teraz naozaj neviem ako ďalej...
    dajte sa na papierový odpad - ten frčí
    Naposledy upravil srska : 19.09.12 at 11:31

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Pebbles Pozri príspevok
    No veď to je to... My sa podľa nich máme tváriť, že to je použiteľné a potom keď to bude ďalej predávať, nech si to predáme ako kov. šrot. A najhoršie na tom je, že to tak s inými veľkými kovošrotmi tak robia. A že audítori aj účtovníci sú spokojní. Tak teraz naozaj neviem ako ďalej...
    jede, jede, mašinka, .....

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Pebbles Pozri príspevok
    asi som to zle napísala, ale tá firma, ktorá nám má predávať tie vagóny k zošrotovaniu sa NECHCE tváriť, že nám predáva kov. odpad a nechce uviesť do faktúry peknú vetu k §69/12. Oni to chcú predať ako tovar, ktorý ešte možno ďalej používať, odviezť z predaja DPH aby nemali vysoký NO a my si s tým máme poradiť ako ďalej, rozobrať na šrot...
    prečo by mali mať vysoký NO? Z čoho? To je nelogické, ak len nerobia niečo iné.

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    oni veľa nakupú údajne a chceli to dať s DPH, aby nemali vysoký NO... Ale to je ich problém. Pre mňa bolo podstatné, že s nami chceli vykývať. A teda je možné, aby sme my kúpili niečo ako tovar a pretransformovali na kov. odpad?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Pebbles Pozri príspevok
    oni veľa nakupú údajne a chceli to dať s DPH, aby nemali vysoký NO... Ale to je ich problém. Pre mňa bolo podstatné, že s nami chceli vykývať. A teda je možné, aby sme my kúpili niečo ako tovar a pretransformovali na kov. odpad?
    ak si chcete narobiť problémy sami sebe, tak áno.

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    Ďakujem Vám Kejka, ja sa toho takisto stránim. Horšie na tom je to,že si to šéf u iných šroťákoch overuje a oni sa tvária že s tým problémy nemávajú. A ich audítori to tiež berú... Najťažšie je biť sa o názor :-) budem stáť na tom,aby sme to kúpili ako šrot. Ďakujem ešte raz všetkým.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.