Zavrieť

Porady

Účtovanie tržieb ERP 2012

Dobrý deň, mám vo firme 3 ERP /hotel, reštaurácia, posilovňa/. Stále účtujem len mesačné tržby, nakoľko všetky údaje mám na mesačnej uzávierke. Tieto ERP mám analyticky rozlíšené a účtujem tam mesačnú tržbu 211AU/602, 211AU/343 a mesačne zúčtovanie záväzku voči zamestnancom 333/211AU.
Potom mám 1 réžijnú pokladňu, kde účtujem úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP v deň kedy bola uhradená. Ďalej dotácie zamestnancov denné tržby 211AU/333 aby sa mi pokladňa nedostávala do mínusu a dotácie od spoločníka 211AU/365 /tieto neúčtujem cez ERP-neviem či je to správne/ a samozrejme nákupy surovín, PHM a iné.
Viem že sa o tom už popísalo dosť, ale chcem si to overiť prípadne opraviť. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    jjanka1 Pozri príspevok
    Musím evidovať príjem do pokladne režijnej, preto som vytvorila analytiku mimo pokladní ERP, aby som tieto dotácie napr. spoločníka nemusela evidovať cez ERP, ale len v účtovníctve rež. pokladne.
    nenechaj sa zmiasť. Ja Ti napíšem moje účtovanie - 2 pokladne ERP a jedna bežná na prevádzkové výdavky:
    v erp účtujem LEN: tržby za tovar 211.2 / 604,343
    tržby za úhradu vystavených faktúr 211.2 / 311
    prevod do hlavnej (prevádzkovej) pokladne 261 / 211.2
    v hlavnej pokladni účtujem všetko ostatné, vrátane dotácie od spoločníka. Nikde nie je napísané, že všetky dotácie sa musia prehnať cez erp. Do erp eviduješ len taký vklad, ktorý tam aj fyzicky dávaš.
    sana12 Ahoj, chcem sa opýtať na základe akého dokladu účtuješ prijatú tržbu za faktúru? Kde vidíš na intervalovej uzávierke, že pokladníčka do ERP prijala platbu za faktúru? Ďakujem
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    všetky platby ktorým vyplýva povinnosť za nákup sa evidujú cez pokladňu povinne(tržby) ako aj úhrady pohľadávok. Okrem toho sa evidujú vklady, výbery z pokladne či už ako dotácia alebo prevod do banky, výber na nejakú úhradu. Okrem toho sa evidujú platby kartou napr.
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    každý vklad do ERP musí byť evidovaný pokladňou, zaznamenaný.. my máme zaužívané, že evidujeme pásky každý deň a účtujeme každú operáciu. Vklady, výbery robíme cez 261.

    jjanka1 je offline (nepripojený) jjanka1

    jjanka1
    účtovníčka_prešov Pozri príspevok
    všetky platby ktorým vyplýva povinnosť za nákup sa evidujú cez pokladňu povinne(tržby) ako aj úhrady pohľadávok. Okrem toho sa evidujú vklady, výbery z pokladne či už ako dotácia alebo prevod do banky, výber na nejakú úhradu. Okrem toho sa evidujú platby kartou napr.
    Musím evidovať príjem do pokladne režijnej, preto som vytvorila analytiku mimo pokladní ERP, aby som tieto dotácie napr. spoločníka nemusela evidovať cez ERP, ale len v účtovníctve rež. pokladne.
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    podľa zákona o používaní ERP: § 3 (3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

    toto musíš dodržať bez rozdielu ako to účtuješ. Ak by si do pokladne registračnej hotovosť nevkladala neeviduješ to cez ERP.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    účtovníčka_prešov Pozri príspevok
    podľa zákona o používaní ERP: § 3 (3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

    toto musíš dodržať bez rozdielu ako to účtuješ. Ak by si do pokladne registračnej hotovosť nevkladala neeviduješ to cez ERP.
    nemáš pravdu - ak mám 27 pokladní erp a jednu hlavnú na bežné výdavky a vklad podnikateľa spravím do tej hlavnej, nemám povinnosť to hnať cez erp. Fyzicky tie peniaze predsa nebudú pri ani jednej erp, či?
    účtovníčka_prešov toto čo si povedala ty a ten text môj je jedno a to isté.. :-) alebo aspoň to som sa jej snažila povedať.
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    my výbery z ,,kás,, prevádzame do hl. pokladne. Vklady do kás, výbery do hl. pokladne..
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    treba povedať, že zákon o ERP sa vzťahuje na povinnosť evidovania tržieb, čo od 01.01.2012 je aj úhrada faktúr v hotovosti chápaná ako tržba. Čo znamená, že dotácia pokladne spoločníkom nie je tržba nie je povinné ju evidovať cez ERP. Jasné, že ak robíš ráno vklad alebo v priebehu dňa do kasy my to evidujeme v ERP ako vklad hovovosti.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    účtovníčka_prešov Pozri príspevok
    my výbery z ,,kás,, prevádzame do hl. pokladne. Vklady do kás, výbery do hl. pokladne..
    Ak potrebujem dotáciu do ERP, vklad dám cez ERP. Ide o prípady, keď som odviedla tržbu a potrebujem mať peniaze na vydávanie. Ak potrebujem dotáciu do pokladne=účet 211,napríklad na výplatu miezd zamestnancov, nie je dôvod použiť ERP pre takúto dotáciu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.