Zavrieť

Porady

vedenie valutovej pokladne v JÚ a prepočet kurzu

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Prepočet akým kurzom treba urobiť pri platbe v zahraničí v cudzej mene? Platným v deň nákupu, alebo kurzom z predchádzajúceho dňa podľa NBS.
A ešte pri nákupe cudzej meny treba zaúčtovať 2 účtovné prípady? 1. nákup valút ako výdaj z pokladne a priebežné položky príjem.
2. nákup valút ako príjem do valutovej pokladne a priebežné položky výdaj.

Neviem, či to je takto správne, prosím poraďte mi. Vopred pekne ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    našla som na stránke www.pp.sk článok zo dňa 07-05-2012:

    Problematiku účtovania kurzových rozdielov upravuje § 24 postupov účtovania (opatrenie č. 23054/2002-92 zo 16. decembra 2002, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva). Tento paragraf bol vo viacerých ustanoveniach zmenený novelou postupov účtovania (opatrenie č. MF/27262/2011-74, ktoré nadobudlo účinnosť 1. 1. 2012).
    Kurzové rozdiely sa v zmysle § 24 účtujú na ťarchu účtu 563 – Kurzové straty alebo v prospech účtu 663 – Kurzové zisky súvzťažne s účtom majetku alebo záväzku.
    Majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene sa prepočítavajú ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu na eurá referenčným kurzom vyhláseným Európskou centrálnou bankou (ECB) alebo Národnou bankou Slovenska v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

    Príklad č. 1: Odberateľ nadobudol dňa 20. 3. 2012 na základe dodacieho listu tovar. Faktúru za dodávku vo výške 30 000 CZK obdržal 24. 3. 2012. Odberateľ faktúru uhradil z bežného účtu dňa 30. 3. 2012.
    Referenčný kurz zo dňa 19. 3. 2012 CZK/EUR 24,533
    Kurz komerčnej banky na výpise z bežného účtu zo dňa 30. 3. 2012 CZK/EUR 23,930
    Dátum Účtovný doklad Účtovný prípad Suma v CM Suma v MD D
    20. 3. Dodací list
    Faktúra
    Obstaranie tovaru, prepočet kurzom 19. 3. 30 000 CZK 1 222,84 131 321.2*
    20. 3. Príjemka Prevzatie tovaru na sklad 1 222,84 132 131
    30. 3. Výpis z BÚ Úhrada faktúry, prepočet kurzom komerčnej banky 30 000 CZK 1 253,66 321.2 221.1*
    30. 3. IÚD Kurzový rozdiel 30,82 563 321.2
    *321.2 Dodávateľ zahraničie – analytická evidencia
    *221.1 Bežný účet v mene euro
    Výpočet kurzového rozdielu:
    (30 000 CZK : 24,533) - (30 000 CZK : 23,930) = - 30,82 kurzová strata (odberateľ zaplatil v prepočte za záväzok viac, ako bol záväzok ocenený pri prvotnom zaúčtovaní)
    Odberateľ bude v súlade s § 24 ods. 2 zákona o účtovníctve prepočítavať hodnotu tovaru uvedenú v CZK na eurá referenčným kurzom v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky 20. 3. 2012 napriek tomu, že faktúra bola prijatá 24. 3. 2012. Na prepočet sumy uvedenej na účtovnom doklade sa použije kurz z 19. 3. 2012.
    Pri účtovaní úhrady faktúry v cudzej mene z bežného bankového účtu vedeného v eurách sa použije na prepočet CZK na eurá kurz komerčnej banky uvedený na výpise z bežného účtu.
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    Podnikatelia účtujúci v sústave JÚ pri vedení účtovníctva postupujú podľa opatrenia MF SR z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „postupy JÚ“). Účtovanie kurzových rozdielov postupy účtovania JÚ upravujú v § 4 ods. 4, § 10 ods. 28, § 17 ods. 6 a § 21. Postupy JÚ boli v nadväznosti na zmeny v zákone o účtovníctve novelizované opatrením č. MF/26567/2011-74, pričom účinnosť väčšiny ustanovení je od 1. 1. 2012 (pri vybraných ustanoveniach je účinnosť posunutá od 1. 1. 2013). Novelizované ustanovenia týkajúce sa kurzových rozdielov v JÚ:
    Ods. 1 – kúpa cudzej meny
    Pri kúpe cudzej meny za eurá sa prírastok cudzej meny prepočíta kurzom, ktorý bol použitý pri nákupe tejto cudzej meny, alebo referenčným kurzom v deň uzavretia obchodu. Pri kúpe cudzej meny za inú cudziu menu sa prírastok cudzej meny uvedie ako hodnota úbytku inej cudzej meny v eurách alebo sa prírastok cudzej meny prepočíta referenčným kurzom v deň uzavretia obchodu.

    Ods. 2 – úbytok cudzej meny
    Pri úbytku rovnakej cudzej meny v hotovosti a z účtov v bankách možno pri prepočte cudzej meny na eurá použiť ocenenie referenčným kurzom vyhláseným v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku peňažných prostriedkov sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku peňažných prostriedkov.

    Ods. 3 – úbytok cudzej meny pri úhrade záväzku
    Ak je úbytok cudzej meny spojený s úhradou záväzku, pri prepočte úhrady záväzku na eurá sa použije rovnaký spôsob, aký sa použije pri úbytku cudzej meny podľa odseku 2.
    Publikované: 14-05-2012, www.pp.sk

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    uctokrajan Pozri príspevok
    nie vyhlaseny ale platny
    Pozor, od 1. 1. 2012 sú zmeny v používaní kurzov, používajú sa : kurz ECB platný, kurz vyhlásený, kurz komerčný a kurz stanovený metódou FIFO alebo aritmetickým priemerom.
    Zároveň je stanovené, kedy sa ktorý kurz môže použiť,ale jednotne celý rok; alebo musí použiť.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    účtovníčka_prešov Pozri príspevok
    Aja75 podľa toho článku čo uvádzam ti treba použiť kurz z predchádzajúceho dňa...
    Nie.
    Pre nákup treba použiť skutočný kurz nákupu alebo kurz vyhlásený ECB v deň nákupu. Zmena platí od 1.1.2012.
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    Ja používam pri platení kurz NBS z daného dňa kedy sa platba uskutočnila. Máš to dobre zaučtované.. Okrem toho môžeš mať papier zo zmenárne či už slovenskej alebo zahraničnej vtedy pri účtovaní dotácie pokladne zahraničnej použiješ kurz z papiera.

    jana789 je offline (nepripojený) jana789

    jana789
    účtovníčka_prešov Pozri príspevok
    Ja používam pri platení kurz NBS z daného dňa kedy sa platba uskutočnila. Máš to dobre zaučtované.. Okrem toho môžeš mať papier zo zmenárne či už slovenskej alebo zahraničnej vtedy pri účtovaní dotácie pokladne zahraničnej použiješ kurz z papiera.
    prosím Vás aj ja by som sa chcela spýtať ked je faktura vystavená v CZK a ja prepravnej službe zaplatím sumu o niečo vyššiu ako je podla kurzu tak jednoducho zaevidujem platbu podla zaplatenej ale bo tam musím učtovať kurzový rozdiel
    dakujem
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    Aja75 podľa toho článku čo uvádzam ti treba použiť kurz z predchádzajúceho dňa...

    uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

    uctokrajan
    Kurz sa vyhlasuje den vopred napr. dna 1.10.2012 cca o 13 hod. vyhlasia platny kurz pre den 2.10.2012 od 00.00 hod. a to sposobuje nejanosti v pouziti kurzu.
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    Dav Pozri príspevok
    Nie.
    Pre nákup treba použiť skutočný kurz nákupu alebo kurz vyhlásený ECB v deň nákupu. Zmena platí od 1.1.2012.
    sa pýtala na platbu v zahraničí, sa pýtala na úhradu záväzku

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    účtovníčka_prešov Pozri príspevok
    sa pýtala na platbu v zahraničí, sa pýtala na úhradu záväzku
    Správna odpoveď je : použiť kurz podľa stanovenej účtovnej metódy pre účtovanie v cudzej mene. Účtovnú metódu si stanovuje každá účtovná jednotka a v danom roku nesmie byť menená.

    jana789 je offline (nepripojený) jana789

    jana789
    a neviem či to patrí do tejto témy uctujem v JU ako to je ked mi príde fa zo zahraničia za tovar v CZK ja si ju zaučtujem s platným kurzom no ja ju zaplatím za dva dni prepravnej sluzbe v eurách uz mi vôbec nesedi suma a je tam kurzový rozdiel ako to mám zaučtovať?

    Gaburik je offline (nepripojený) Gaburik

    Gaburik
    Aja75, čo konkrétne rozumieš pod platbou v zahraničí v cudzej mene? Lebo ja som si čítala odpoveď na prvú časť tvojej otázky a dovolím si nesúhlasiť. Účtujem fyzickú osobu, ktorá bežne pracuje v zahraničí (konkrétne v CZ) a preto aj veľkú časť svojej réžie nakupuje práve tu (dobitie kreditu, nákup spotrebného materiálu potrebného pri výkone svojej činnosti, nákup náradia, PHM....) a všetky tieto platby prepočítavam kurzom ku dňu predchádzajúcemu deň uskutočnenia účt. prípadu. Odvolávam sa na §24 odst. 2 Zákona o účtovníctve a z môjho pohľadu je to aj logické... pretože referenčný výmenný kurz pre deň napríklad 24. 10. 2012 je vyhlásený ECB už niekedy v priebehu predchádzajúceho dňa, teda 23. 10. 2012. Čiže ty vlastne prepočítaš daný nákup ku dňu, kedy sa naozaj zrealizoval, ibaže kurz pre tento dátum bol známy už deň vopred. Opravte ma, ak sa mýlim, ale poprosím - oprite sa o literu zákona a nie o vlastné dohady. Ďakujem.
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov


    jana789 vyššie čo uvádzam máte odpoveď na otázku článok daňový a účtovný poradca podnikateľa 9/2012
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    zle som vložila text uvádzam ešte raz:

    Kurzové rozdiely vznikajúce pri pohľadávkach a záväzkoch v cudzej mene sa v peňažnom denníku neúčtujú. Vznik pohľadávky alebo záväzku sa podľa zákona o účtovníctve ocení referenčným kurzom zo dňa predchádzajúceho dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Keďže o vzniku pohľadávky alebo záväzku v peňažnom denníku neúčtujeme (nedochádza ešte k pohybu peňažných prostriedkov), vzniknuté rozdiely z dôvodu iného ocenenia pohľadávky alebo záväzku v deň ich inkasa alebo úhrady v peňažnom denníku neúčtujeme a taktiež nemajú vplyv na výsledok hospodárenia.

    Kurzové rozdiely taktiež nevznikajú pri prijatých alebo poskytnutých preddavkoch v cudzej mene pri ich zúčtovaní (§ 21 ods. 6 postupov účtovania v JÚ), ako aj pri ich ocenení v účtovnej závierke (§ 21 ods. 7 postupov účtovania v JÚ).

    kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

    kubkokubko
    Dobry den, chcem sa opytat, ci je správne ak zauctujem platbu aj bez dokladu na nakup valut. Ide o nákup auta v hotovosti v ČR. Len prepočítam sumu v CZK, kurzom NBS platným v den platby a ako doklad bude PPD k faktúre v CZK a vytlačený kurzový lístok nbs? (Platili sme v eurach a oni nám vydali doklady v CZK a prepočítali si to svojím kurzom) Je to zauctovanie ok?
    Jedinečná ako každí.. účtovníčka_prešov
    ak by ste účtovali napr. v Mksoft je možné, zaplatiť zahraničnú faktúru - českú, aj v eurách. Bol by to výdavok v eurách prepočítaní na valuty. Vo vašom spôsobe účtovania vám budú chýbať peniaze v českej pokladni. To by ste museli účtovať aj dotáciu pokladne českej.

    kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

    kubkokubko
    Takže ak by mi to program zobral, tak to tak mozem urobiť, že si ako doklad vytlačím kurzovy lístok NBS (predpokladám, že tento kurz použije program), poprípade nejaký prepočtový pomocný lístok ktorým sa dostanem zo sumy EUR, ktoru sme zaplatili na ich CZK čo sú na faktúre. Moze to tak byť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.