Zavrieť

Porady

Budeme znova pestovať cesnak ?

CESNAK, morenie a príprava sadby

Tak ako väčšina plodín, ani cesnak nie je výnimkou čo sa týka chorob a škodcov. A preto ak ho chceme úspešne pestovať je potrebné poznať i riziká ktoré sa môžu pri pestovanbí cesnaku vyskytnúť. V prvom rade je potrebne poznať choroby a škodcov ktorí v prípade že ich nezvládneme môžu zdecimovať celý náš porast. Ak chceme s úspechom pestovať cesnak je potrebné začať kvalitnou a hlavne zdravou sadbou. Zárukou kvalitnej a zdravej sadby by mal byť všetok certifikovaný sadbový materiál ktorý je dodávaný na trh. Pokiaľ sme splnili prvý predpoklad druhým krokom je ošetrenie proti najvážnejšiemu škodcovi – hadatko cesnakové (Ditylenchus allii)
Háďatko cesnakové - Ditylenchus allii, okrem cesnaku napáda aj cibuľu, pažítku a niektoré ďalšie cibuľové rastliny. Škodca žije v pletivách rastlín, kde zhubnou činnosťou spôsobuje hubové zdureniny, rozličné deformácie, druhotnou činnosťou húb a baktérií, ktoré zavlieka na svojom tele dochádza k hnilobe.
Porasty napadnuté háďatkom nemajú zdravú farbu, a napadnuté rastliny majú odlišný habitus. Na napadnutých rastlinách listy nemajú tak pravidelné a striedavé rozmiestnenie ako na zdravých, vyrastajú akoby z jedného miesta, zeleň je bledšia žltkastá, rastliny sú menšie až zakrpatené. Po vybratí chorej rastliny z pôdy vidíme, že strúčiky sú hubovite zdurené, mäkké a pri pokročilejšom štádiu ochorenia dochádza k hnilobnému rozkladu. Prítomnosť háďatiek v napadnutej hlávke možno zistiť tak, že dužinu strúčika rozdrvíme a v kvapke vody vreckovou lupou pri 10-12 násobnom zväčšení uvidíme pohybujúce sa drobné červíčky.
ntenzita napadnutia cesnakových rastlín háďatkom býva rôzna. Pri silnejšom napadnutí dochádza už v poraste k znehodnoteniu celých rastlín a tým prakticky k priamym stratám na úrode. Okrem toho napadnuté rastliny pokiaľ sa neodstránia z porastu stávajú sa zdrojom nákazy pre cibuľovité rastliny po obdobie 4 až 6 rokov. Pri slabšom stupni napadnutia ochorenie na rastlinách neprejavuje sa navonok viditeľnými príznakmi. Ochorenie sa spravidla zisťuje až v čase zberu a to slabším prejavom nákazy na hlávkach, prípadne aj počas dlhšieho skladovania.
K najčastejšiemu a k najväčšiemu rozširovaniu háďatka cesnakového dochádza najmä pri slabšom stupni napadnutia, pretože keď sú napadnuté rastliny bez viditeľných vonkajších príznakov, pestovateľ ich považuje za zdravé a upúšťa od chemického ošetrovania. V priebehu skladovania, najmä pri nižšej teplote a nižšej relatívnej vlhkosti vzduchu háďatká strúčiky cesnaku nepoškodzujú a čakajú na vhodnú príležitosť, aby sa mohli dostať do vnútra strúčikov a v nich sa rozmnožovať. K tomuto prakticky dochádza až keď sa cesnak vysadí bez patričného ošetrenia morením.
Na zamedzenie rozširovania háďatka cesnakového najúčinnejším a ekonomicky výhodným opatrením je morenie sadiva pred výsadbou. Na morenie z dostupných prípravkov sa najlepšie osvedčuje (5%) roztok Sulky počas 6 až 12 hodín. Cesnakové hlávky je potrebne pred morením rozdeliť na jednotlivé strúčiky. Po vytriedení poškodených či inak napadnutých strúčikov si ich dôkladne označíme podľa odrôd. Potom ich môžeme moriť v plastových nádobách. Veľkosť plastových nádob volíme podľa množstva morenej sadby. Orientačne potrebujeme cca 1l roztoku na 1 kg sadby. Účinnou látkou tohto prípravku je polysulfid vápnika, ktorý háďatká v priebehu morenia zničí. Kedže žiadna ochrana nie je 100% stále najúčinnejšou ochranou je nezavliecť si hádatka na plochy kde pestujeme cesnak V priebehu morenia sa strúčiky cesnaku môžu sfarbiť do modrozelena, týmto sa kvalita sadiva neznižuje.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mazanova je offline (nepripojený) mazanova

    mazanova
    juloxx:
    ja nemorím!!! bože, chémia;
    pred sadením si urob nejakú mini vatričku z dreva (konáre a tak) a keď ideš sadiť, naber do vedra popol z pahreby (vychladnutej), urob riadok motykou pre výsadbu cesnaku, potom posyp riadok popolom z vedra (nešetri) a do takejto popolovej hriadky napichaj cesnak a hrabľami zarovnaj... ja to robím takto a žiadne háďatko...(ináč to mi dávno poradila predavačka pri postrekoch!, milá, že?)
    juloxx je to zaujímava rada ale proti haďatku absolútne neúčinna. Skôr to ma význam pri fuzarioze a ostatných hubových ochoreniach cesnaku.

    juloxx je offline (nepripojený) juloxx

    juloxx
    aby som ešte niečo doplnil. Ani ja nie som zástancom chémie. Problém s hadatkom je trochu hlbší. Videl som porasty cesnaku kde haďatko zničilo až 80% rastlín. Títo pestovatelia hovorili ináč. Hlavný problém je v tom že ak si zamorite pozemok haďatkom cesnakovým, už nikdy ho nebudete mať čistý a z roka na rok budete mat väčší problem dopestovať akýkoľvek cesnak. Haďatko sa prenáša a šíri predovšetkým sadbou , laicky povedané stačí jedna infikovaná hlavička a máte po pestovaní cesnaku na svojom pozemku natrvalo resp. prinajmenšom na 7-8 rokov. Preto sa robí morenie. A kedže mnohí si sadbu nekúpia a u cesnaku ktorý sa predáva na trhu človek nikdy nevie, môžete kľudne riskovať zamorenie. K tomu snaď dodať len toľko "Veľa úspechov v pestovaní "
    P.S. Ak o tom neviete i tzv. ekologicke pestovanie bio-zelenin je s chemiou akurát množstvo a sortiment povolených prípravkov ktoré sa môžu používať pri takomto pestovaní je oveľa menší ako pri klasickom. Ale sú tam tiež. Najdite si zoznam pripravkov a zistíte že ani bio nie je celkom bio

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    no,takze hned pri sadeni treba chemicky osetrit-to si mozem aj kupit...
    ja chcem mat soj cesnaknezavadny.a aj vsetko ine.
    Chokma no, akurat ten z obchodu je osetreny chemicky po zbere aj viackrat, aby vydrzal viac rokov pokope a mohol sa predavat normalne ako konzumny, to iste sa robi so vsetkou zeleninou...nejde tak o to,ci sa osetruje pocas vegetacie,ale co sa s nou robi po zbere

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ja som už zasadila cesnak, bez chemickej úpravy.....takto ho sadíme už niekoľko rokov, máme ho veľmi pekný a hlavne zdravý.....

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    mazanova Pozri príspevok
    juloxx:
    ja nemorím!!! bože, chémia;
    pred sadením si urob nejakú mini vatričku z dreva (konáre a tak) a keď ideš sadiť, naber do vedra popol z pahreby (vychladnutej), urob riadok motykou pre výsadbu cesnaku, potom posyp riadok popolom z vedra (nešetri) a do takejto popolovej hriadky napichaj cesnak a hrabľami zarovnaj... ja to robím takto a žiadne háďatko...(ináč to mi dávno poradila predavačka pri postrekoch!, milá, že?)
    Vyskúšam, ešte som nikdy nemorila cesnak a háďatko som zatiaľ neobjavila. Ale ten popol za to stojí. Kúrim drevom, takže ho mám pripravený stále. Inak popolom podsýpam aj sliepkam a toto potom na jeseň dávam na záhradu. Takže ja vlastne celú záhradu dezinfikujem popolom

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    No ja cesnak pestujem niekoľko rokov, nemorím a háďatka chválabohu nikde, Ani na cibuli. On ten môj cesnak nie je taký veľký ako z obchodu, ale stačí strúčik prevonia všetko. nedá sa porovnať s čínskym

    Budeme znova pestovať cesnak ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.