Zavrieť

Porady

Služobná cesta konateľa

Začiatočník
Dobrý deň, prosím o radu skúsenejších. Konateľ a súčastne spoločník eseročky, ktorý nie je zamestnancom/nemá podpísaný pracovnoprávny vzťah a ani nepoberá žiadny príjem/ bol viackrát na pracov. stretnutí s obchod.partnermi/cestovný príkaz. Má nárok na vyučtovanie pracov. cesty -cestovné náhrady? Neskôr došlo k podpísaniu Zmluvy o spolupráci, no predtým absolvoval množstvo stretnutí, z ktorých veľa krát k dohode ani nedošlo....Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AK by si trošku pohľadala, odpoveď nájdeš. Už je tu zodpovedaná viackrát. Na konateľa sa Zákon o CN pozerá ako na zamestnanca, takže uplatníš všetky nároky podľa tohto zákona.
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

V prípade, že takýto konateľ si od sro nedáva nič preplácať - ale sro má v majetku AUTO /v nákladoch sú odpisy auta ako aj PHM-80%/, ktorým tento konateľ cestuje na rokovania - musí byť v tomto prípade nejaký doklad vystavený,ktorým sro zdokladuje /preukáže/ pracovnú cestu konateľa /keď kniha jázd sa nevedie lebo 80% PHM....ani dochádzka žiadna-lebo nie je zamestnanec/ pre prípadnú daňovú kontrolu? Ďakujem za radu!
0 0
Johana20 Johana20

Johana20 je offline (nepripojený) Johana20

Začiatočník
Spoločník nemá so spoločnosťou uzatvorený pracovnoprávny vzťah a ani nepoberá od spoločnosti žiadne príjmy. Zúčastnil sa na služobnej ceste, pri ktorej mu vznikli cestovné náhrady. Keďže spoločník nie je zamestnancom spoločnosti ani nepoberá od spoločnosti príjmy, úhrada cestovných náhrad bude uňho predmetom dane a pre spoločnosť nedaňovým výdavkom. takýto príklad som našla a preto tie pochybnosti- u nás je to konateľ a súčastne spoločník v jednej osobe
0 0
Johana20 Johana20

Johana20 je offline (nepripojený) Johana20

Začiatočník
príspevok bol publikovaný na PP 08.06.2012 Zahraničná pracovná cesta
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Johana20 Pozri príspevok
Spoločník nemá so spoločnosťou uzatvorený pracovnoprávny vzťah a ani nepoberá od spoločnosti žiadne príjmy. Zúčastnil sa na služobnej ceste, pri ktorej mu vznikli cestovné náhrady. Keďže spoločník nie je zamestnancom spoločnosti ani nepoberá od spoločnosti príjmy, úhrada cestovných náhrad bude uňho predmetom dane a pre spoločnosť nedaňovým výdavkom. takýto príklad som našla a preto tie pochybnosti- u nás je to konateľ a súčastne spoločník v jednej osobe
Nie je to správny výklad. Platí príspevok č. 2.
0 0
kirka kirka

kirka je offline (nepripojený) kirka

Tak nad týmto príkladom zo spomínaného Poradcu tu sedím už asi dve hodiny a oblieva ma studený pot. Fakt to nie je správne? Bo nikde v zákone som nenašla podmienku, že konateľ alebo spoločník si musí vyplácať odmenu, aby mal nárok na cestovné, tak dúfam, že uverejnili len nejaký omyl.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kirka Pozri príspevok
Tak nad týmto príkladom zo spomínaného Poradcu tu sedím už asi dve hodiny a oblieva ma studený pot. Fakt to nie je správne? Bo nikde v zákone som nenašla podmienku, že konateľ alebo spoločník si musí vyplácať odmenu, aby mal nárok na cestovné, tak dúfam, že uverejnili len nejaký omyl.
Veď som písala, že to nie je správny výklad.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Ak vykonáva spoločník aj fciu konateľa, tak pri pracovnej ceste, ktorú vykoná v súvislosti s konateľstvom, má nárok na preplatenie výdavkov pri tejto PC ako u zamestnanca, aj keď ním nie je. Teda dôležité je, aby bol konateľom a aby pracovná cesta súvisela s touto funkciou.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Ešte doplním, že konateľ má nárok na cestovné náhrady na základe Zákona o cestovných náhradách §1 ods 2b) ako osoba vymenovaná alebo zvolená do orgánov spoločnosti (teda ako konateľ).
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Evanka Pozri príspevok
Ešte doplním, že konateľ má nárok na cestovné náhrady na základe Zákona o cestovných náhradách §1 ods 2b) ako osoba vymenovaná alebo zvolená do orgánov spoločnosti (teda ako konateľ).
Súhlasím, viď prísp. č. 2.
0 0
Sosa Sosa

Sosa je offline (nepripojený) Sosa

Vo firme A je konateľ súčasne zamestnancom na polovičný pracovný úväzok.. Vo firme B je tá istá osoba len konateľom. Firma A zabezpečovala práce vo Francúzsku a na služobnú cestu bolo použité auto firmy. Popri výkonu práce vo firme A, konateľ mal obchodné jednania pre firmu B. Môže si uvedená osoba dať preplatiť diéty v oboch firmách?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Sosa Pozri príspevok
Vo firme A je konateľ súčasne zamestnancom na polovičný pracovný úväzok.. Vo firme B je tá istá osoba len konateľom. Firma A zabezpečovala práce vo Francúzsku a na služobnú cestu bolo použité auto firmy. Popri výkonu práce vo firme A, konateľ mal obchodné jednania pre firmu B. Môže si uvedená osoba dať preplatiť diéty v oboch firmách?
Ale veď PC bola len jedna nie?
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

konateľ v sro - pracovná cesta do nemecka, auto požičané od známeho.môže si konateľ na takéto požičané auto vyhotoviť cestovný príkaz?
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

posúvam
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

an-ps Pozri príspevok
konateľ v sro - pracovná cesta do nemecka, auto požičané od známeho.môže si konateľ na takéto požičané auto vyhotoviť cestovný príkaz?
A pozeral si Zákon o CN?
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky; ak zamestnanec použije cestné motorové vozidlo na žiadosť zamestnávateľa, odsek 10 sa nepoužije.

Na účely tohto zákona je konateľ zamestnancom.
0 0
beja beja

beja je offline (nepripojený) beja

Ak konateľ použije požičané auto, musí byť toto auto prihlásené na DÚ k dani z mot.vozidiel?
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Tweety Pozri príspevok
A pozeral si Zákon o CN?
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky; ak zamestnanec použije cestné motorové vozidlo na žiadosť zamestnávateľa, odsek 10 sa nepoužije.

Na účely tohto zákona je konateľ zamestnancom.

pozerala, ale ešte som nevystavovala cestovný príkaz, a už mám z toho guláš.

konateľ je v pozícii zamestnanca, ale aj zamestnávateľa, tak aká dohoda? myslela som si, že majiteľ vozidla (ktorý nemá žiadny vzťah s sro ani konateľom) podpíše čestné vyhlásenie, kde súhlasí s použitím jeho vozidla konateľovi sro..
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

an-ps Pozri príspevok
pozerala, ale ešte som nevystavovala cestovný príkaz, a už mám z toho guláš.

konateľ je v pozícii zamestnanca, ale aj zamestnávateľa, tak aká dohoda? myslela som si, že majiteľ vozidla (ktorý nemá žiadny vzťah s sro ani konateľom) podpíše čestné vyhlásenie, kde súhlasí s použitím jeho vozidla konateľovi sro..
Ide o Dohodu medzi spoločnosťou (zamestnávateľom) a zamestnancom, resp. konateľom o použití MV na pracovnú cestu ....
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

beja Pozri príspevok
Ak konateľ použije požičané auto, musí byť toto auto prihlásené na DÚ k dani z mot.vozidiel?
Nie, nemusí. Následne však spoločnosť do konca januára nasl. roka zaplatí daň z MV podľa doby využívania vozidla na pracovné cesty.
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Evanka Pozri príspevok
Nie, nemusí. Následne však spoločnosť do konca januára nasl. roka zaplatí daň z MV podľa doby využívania vozidla na pracovné cesty.
pre rok 2012 to neplatí však?
0 0
Načítať ďalšie