Zavrieť

Porady

Účtovanie nájomných bytov ŠFRB

Ahojte,
potrebovala by som poradiť ohľadom účtovania nájomných bytov cez úver zo ŠFRB. Ako účtovať nájomné, energie, fond opráv, aké rozpočtové položky a iné s tým súvisiace nevyhnutné veci. Čo s fondom opráv? Je to mimorozpočtová položka alebo prechádza cez rozpočet oklasifikovaním EK? Ďakujem veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    msa je offline (nepripojený) msa

    msa
    u nás si platia energie sami. Nami vyrátaná suma nájomného sa skladá z nájmu a zo zálohy na vodné stočné. Nájom ide na položku 212003 a zálohy účtujem len cez 324 a vyúčtuvávam 1x za rok. Fond opráv tvoríme raz ročne vo výške stanovenej zákonom, z obstarávacej hodnoty bytov. Nájom by ti mal pokryť výšku FO + splátky ŠFRB a nejaké režijné náklady , ktoré vy na to vynakladáte.
    Naposledy upravil msa : 12.10.12 at 08:33

    andrea_mar je offline (nepripojený) andrea_mar

    andrea_mar
    Ahoj msa, ďakujem za odpoveď, ale nerozumiem. Fond opráv tvoríte Vy. To znamená z obecných/mestských peňazí? Nemali by si fond opráv tvoriť nájomníci v mesačných splátkach? Ako potom účtuješ fond opráv? Ďakujem

    msa je offline (nepripojený) msa

    msa
    takto, my sme okrem úveru zo ŠFRB dostali aj dotáciu z MV a teda sa musíme riadiť zákonom č. 443/2010, kde podľa § 18 ods. 2 tvorí fond opráv vlastník bytov. Takže záleží, či ste dostali dotáciu alebo nie,a treba sa odvíjať od toho. Ja som to robila tiež tak, že som ho tvorila mesačne z príspevku od nájomníkov, ale v mojom prípade to nebolo správne, tak som to musela opraviť.

    andrea_mar je offline (nepripojený) andrea_mar

    andrea_mar
    A prosím Ťa, ako potom účtuješ túto tvorbu fondu opráv? Len v rámci analytiky osobitný účet a bez rozpočtovej skladby? A potom ak sa čerpe, tak tiež len úhrada faktúry bez rozpočtovej skladby? Ďakujem veľmi pekne. Neviem to účtovanie fondu opráv.

    msa je offline (nepripojený) msa

    msa
    Mám vytvorený samostatný účet, kde prevediem každý rok tvorbu.Ak si k 31.12.2012 nepreviedla, mala by si to mať aspoň analyticky odčlenené. My sme ešte nečerpali, ale od roku 2013 bude rozpočtované už všetko , takže určite tam budú musieť byť položky. Inak neviem odkiaľ si, ale chystá sa prednáška na túto tému v RVC Martin.

    andrea_mar je offline (nepripojený) andrea_mar

    andrea_mar
    Mám aj samostatný analytický účet, aj samostatný bankový účet. Len neviem, keď robím prevod medzi účtami, či to mám zapojiť do rozpočtu cez nejakú rozpočtovú položku alebo nie, či sa tvorba fondu opráv zapája do bežných príjmov alebo to ide bez rozpočtovej skladby.

    Účtovanie nájomných bytov ŠFRB

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.