Zavrieť

Porady

správne zaúčtovanie mzd. nákladov

Mzdové náklady :
Práve robím daň.priznanie PO sro-čky a všimla som si že majiteľ:spoločník-konateľ ktorý ma uzatvorenú pracovnú zmluvu má nasledovne zaúčtovné mzd.náklady :
-hrubý príjem 521/331
-pov.poistenie podnik 524/336
-pov poistenie zamestnanec 331/336
-dpzč 331/342

Je to správne? nemá to byť náhodou ked je spoločník-konateľ- zamestnanec v jednom zaúčtovné nasledovne nasledovne?
- hrubý 522/366
- pov.poist.podnik 524/336
- pov.poist. zamestn.366/336
- dpzč 366/342
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    Pomôžte....Ak nechám zaúčtovanie miezd na účte 521/331..môže to daňový úrad vytknúť ako nesprávne zaúčtovanie ?

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    misolga
    Mzdové náklady :
    Práve robím daň.priznanie PO sro-čky a všimla som si že majiteľ:spoločník-konateľ ktorý ma uzatvorenú pracovnú zmluvu má nasledovne zaúčtovné mzd.náklady :
    -hrubý príjem 521/331
    -pov.poistenie podnik 524/336
    -pov poistenie zamestnanec 331/336
    -dpzč 331/342

    Je to správne? nemá to byť náhodou ked je spoločník-konateľ- zamestnanec v jednom zaúčtovné nasledovne nasledovne?
    - hrubý 522/366
    - pov.poist.podnik 524/336
    - pov.poist. zamestn.366/336
    - dpzč 366/342
    To druhé účtovanie cez 522 a 366 je správnejšie

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    mysimis
    A v pracovnej zmluve má aké zaradenie?
    Myslím, že podstatné nie je zaradenie, ale podstatné je, že zamestnanec je spoločníkom a účtuje sa cez 522 a 366.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Pýtala som sa na pracovné zaradenie len preto, lebo ja som mala obdobný prípad - spoločník-konateľ zamestnanec firmy na TPP ako riaditeľ a účtovala som to cez 522 a 366 a pri daňovej kontrole mi to vytkli, že on je taký istý zamestnanec ako aj ostatní.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    mysimis
    Pýtala som sa na pracovné zaradenie len preto, lebo ja som mala obdobný prípad - spoločník-konateľ zamestnanec firmy na TPP ako riaditeľ a účtovala som to cez 522 a 366 a pri daňovej kontrole mi to vytkli, že on je taký istý zamestnanec ako aj ostatní.
    A mne vytkli opak

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    emily
    Myslím, že podstatné nie je zaradenie, ale podstatné je, že zamestnanec je spoločníkom a účtuje sa cez 522 a 366.
    Táto odpoveď je správna. Na tieto účty sa účtujú príjmy spoločníkov s.r.o. (=majiteľov) a členov družstiev. To, či je spoločník súčasne konateľom, alebo konateľ nie je majetkovo zviazaný so s.r.o., nie je vôbec podstatné.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    misolga
    Tak sa som opýtala na to prac.zaradenie a má uvedené v zmluve - konateľ..
    pracovná zmluva s funkciou konateľ neexistuje ... konateľ je štatutárny orgán, nie je to pracovná pozícia

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Riaditeľ môže byť zároveň aj konateľom a spoločníkom s.r.o. Účtovanie asi závisí od toho, či je platený len ako riaditeľ - ostatné funkcie len zastáva, tak sa to účtuje 521. A ak má dohodnuté v pracovnej zmluve, že bude mať aj príjem ako konateľ alebo spoločník, tak 522 nie?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    SDC Bratislava, s.r.o.
    Riaditeľ môže byť zároveň aj konateľom a spoločníkom s.r.o. Účtovanie asi závisí od toho, či je platený len ako riaditeľ - ostatné funkcie len zastáva, tak sa to účtuje 521. A ak má dohodnuté v pracovnej zmluve, že bude mať aj príjem ako konateľ alebo spoločník, tak 522 nie?
    Rozhodujúce je, či ide o spoločníka, ktorý má príjmy zo závislej činnosti § 5 - vtedy účtujeme na 522 a 366.

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    Ahojte, s.r.o. má jediného konateľa, ktorý je zamestnaný na pracovnú zmluvu ako riaditeľ. Mzdy mu účtujem riadne ako zamestnancovi, cez 521/331. Za rok 2005 sme dosiahli zisk, kt. chceme použiť na tvorbu rezervného fondu, na úhradu straty a zvyšok chce konateľ, aby som mu vyplatila. Ako to mám zaúčtovať: 431/364 a 364/221, alebo to mám uviesť riadne vo výplate?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Najka
    Ahojte, s.r.o. má jediného konateľa, ktorý je zamestnaný na pracovnú zmluvu ako riaditeľ. Mzdy mu účtujem riadne ako zamestnancovi, cez 521/331. Za rok 2005 sme dosiahli zisk, kt. chceme použiť na tvorbu rezervného fondu, na úhradu straty a zvyšok chce konateľ, aby som mu vyplatila. Ako to mám zaúčtovať: 431/364 a 364/221, alebo to mám uviesť riadne vo výplate?
    O rozdelení HV rozhoduje valné zhromaždenie, alebo ak spoločnosť má len 1 spoločníka, tak tento o tom urobí písomný záznam.
    Podiel na HV sa účtuje ako uvádzaš. Nejde to cez výplatnú listinu, lebo nejde o príjem zo závislej činnosti.

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    Vďaka za potvrdenie, takže to zaúčtujem cez ID na základe rozhodnutia valného zhromaždenia a tento príjem sa ani nezdaňuje, ani z neho nejdú odvody.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Najka
    Vďaka za potvrdenie, takže to zaúčtujem cez ID na základe rozhodnutia valného zhromaždenia a tento príjem sa ani nezdaňuje, ani z neho nejdú odvody.
    Nezdaňuje sa, ale odvody neovládam , to si ešte over v idej téme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.