Zavrieť

Porady

skrátenie dovolenky za PN

Vedel by mi niekto vyrátať, koľko dovolenky mám skrátiť zamestnancovi, ak bol PN od 22.3.2012 do 7.10.2012. Zamestnanec má nárok na dovolenku počas roka v trvaní 25 dní. Vopred ďakujem, ja som z toho jeleň
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    daniela1978 Pozri príspevok
    Vedel by mi niekto vyrátať, koľko dovolenky mám skrátiť zamestnancovi, ak bol PN od 22.3.2012 do 7.10.2012. Zamestnanec má nárok na dovolenku počas roka v trvaní 25 dní. Vopred ďakujem, ja som z toho jeleň
    1. Spočítaš si PD a sviatky na PN
    2. Za prvých 100 dní krátiš o 1/12, za ďalších 21 o ďalšiu, atĎ.
    Ak by si trošku popozerala iné príspevky, ľahko zistíš spôsob krátenie.
    Krátiš len v prípade, že mu vznikol nárok na dovolenku za KR, t.j. odpracoval aspoň 60 dní v tomto roku. Len tak narýchlo vychádza PN na viac ako 140 dní, takže krátenie je približne o 3/12.
    Naposledy upravil Tweety : 23.10.12 at 09:23

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    daniela1978 Pozri príspevok
    ďakujem pekne veronika ja osobne to chápem, ale zamestnanec chce vidieť, čierne na bielom, kde je písané, že pri krátení dovolenky sa zaratávajú aj sviatky......ale to tam zrejme nenájdem....budem mu to musieť nejako polopatisticky vysvetliť, keby sa mu dovolenka narátavala, tak to by sa nedožadoval čierneho na bielom
    Daniela, v § 144a máš polopate len to, že sviatky sa považuju za výkon práce. Teda ak je počas sviatku PN, tento deň sa započítava aj do dní, za ktoré sa dovolenka z titulu PN kráti. Samozrejme ide o sviatok ktorý pripadne na jeho pracovný deň.

    daniela1978 je offline (nepripojený) daniela1978

    daniela1978
    Ak by som mala čas tu surfovať, tak si to nájdem, ale pre skrátenie času som zadala tému. Ale aj tak ďakujem. Mne to vyšlo 142 dní, čiže mu budem krátiť dovolenku o 6 dní.

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    [QUOTE=Tweety;2168041] 1. Spočítaš si PD a sviatky na PN
    Ak sa pri krátení dovolenky sčítavajú PD a sviatky, tak aj pre nárok na dovolenku sa ráta sviatok ako odpracovaný deň? Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    [QUOTE=mareko;2170335]
    Tweety Pozri príspevok
    1. Spočítaš si PD a sviatky na PN
    Ak sa pri krátení dovolenky sčítavajú PD a sviatky, tak aj pre nárok na dovolenku sa ráta sviatok ako odpracovaný deň? Ďakujem
    ak sa pýtaš, či sviatky (pripadajúce na prac.deň) započítaš do 60 odprac.dní - odpoveď je ano

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Veronika ďakujem, áno na to som sa pýtala. Našla som medzitým aj tvoju staršiu odpoveď, v ktorej to vysvetľuješ. Ešte raz srdečná vďaka a pekný víkend

    daniela1978 je offline (nepripojený) daniela1978

    daniela1978
    Tweety Pozri príspevok
    1. Spočítaš si PD a sviatky na PN
    2. Za prvých 100 dní krátiš o 1/12, za ďalších 21 o ďalšiu, atĎ.
    Ak by si trošku popozerala iné príspevky, ľahko zistíš spôsob krátenie.
    Krátiš len v prípade, že mu vznikol nárok na dovolenku za KR, t.j. odpracoval aspoň 60 dní v tomto roku. Len tak narýchlo vychádza PN na viac ako 140 dní, takže krátenie je približne o 3/12.
    Ešte by som sa rada opýtala, čo v prípade, ak v ten daný rok neodpracoval 60 dní....ako to má potom s dovolenkou, keď bol PN od 22.3.12 do 7.10.12?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    daniela1978 Pozri príspevok
    Ešte by som sa rada opýtala, čo v prípade, ak v ten daný rok neodpracoval 60 dní....ako to má potom s dovolenkou, keď bol PN od 22.3.12 do 7.10.12?
    Napíš dobu trvania PP. Ale v prísp. č. 2. som napísala, kedy je dôvod na krátenie.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    daniela1978 Pozri príspevok
    Ešte by som sa rada opýtala, čo v prípade, ak v ten daný rok neodpracoval 60 dní....ako to má potom s dovolenkou, keď bol PN od 22.3.12 do 7.10.12?
    A PP skoncil toho 7.10.? Teda uz neodpracuje tych par dni, co mu chyba do konca roka?

    V takom pripade ma narok len na dovolenku za odpracovane dni, za kazdych 21 odprac. dni ma narok na 1/12 rocneho naroku.

    daniela1978 je offline (nepripojený) daniela1978

    daniela1978
    ivka70 Pozri príspevok
    A PP skoncil toho 7.10.? Teda uz neodpracuje tych par dni, co mu chyba do konca roka?

    V takom pripade ma narok len na dovolenku za odpracovane dni, za kazdych 21 odprac. dni ma narok na 1/12 rocneho naroku.

    Aha, ja som myslela, že myslíš, že mal odpracovať 60 dní ešte pred PN......ak je to za celý rok, tak to odpracuje.....
    ďakujem veľmi pekne.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    daniela1978 Pozri príspevok
    Aha, ja som myslela, že myslíš, že mal odpracovať 60 dní ešte pred PN......ak je to za celý rok, tak to odpracuje.....
    ďakujem veľmi pekne.
    Preto je to dovolenka za kalendárny rok, že v roku musí odpracovať aspoň 60 dní.

    daniela1978 je offline (nepripojený) daniela1978

    daniela1978
    Tweety Pozri príspevok
    Preto je to dovolenka za kalendárny rok, že v roku musí odpracovať aspoň 60 dní.
    Tweety Pozri príspevok
    1. Spočítaš si PD a sviatky na PN
    2. Za prvých 100 dní krátiš o 1/12, za ďalších 21 o ďalšiu, atĎ.
    Ak by si trošku popozerala iné príspevky, ľahko zistíš spôsob krátenie.
    Krátiš len v prípade, že mu vznikol nárok na dovolenku za KR, t.j. odpracoval aspoň 60 dní v tomto roku. Len tak narýchlo vychádza PN na viac ako 140 dní, takže krátenie je približne o 3/12.
    Tweety chcem ťa požiadať o radu.....kde nájdem v zákonníku alebo tak, info o tom, že pri krátení dovolenky sa do dní PNky zarátavajú aj sviatky....zamestnanec s tým nesúhlasí a ja mu to menám ako relevantne ukázať. Čo som pozerala v zákonníku, tak tam je že sa počítajú pracovné dni, ale o sviatkoch tam nič nie je. Vopred ďakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    daniela1978 Pozri príspevok
    Tweety chcem ťa požiadať o radu.....kde nájdem v zákonníku alebo tak, info o tom, že pri krátení dovolenky sa do dní PNky zarátavajú aj sviatky....zamestnanec s tým nesúhlasí a ja mu to menám ako relevantne ukázať. Čo som pozerala v zákonníku, tak tam je že sa počítajú pracovné dni, ale o sviatkoch tam nič nie je. Vopred ďakujem.
    § 144a
    Výkon práce
    Na začiatok
    (1) Ako výkon práce sa posudzuje aj doba
    a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci, ak tento zákon neustanovuje inak,
    b) pracovného voľna, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr,
    c) náhradného voľna za prácu nadčas, za prácu vo sviatok alebo za čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku,
    d) počas ktorej si zamestnanec odpracúva prekážku v práci z dôvodu nepriaznivých poveternostných vplyvov,
    e) dovolenky,
    f) počas ktorej zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
    g) ktorú mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej príprav

    daniela1978 je offline (nepripojený) daniela1978

    daniela1978
    veronikasad Pozri príspevok
    § 144a
    Výkon práce
    Na začiatok
    (1) Ako výkon práce sa posudzuje aj doba
    a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci, ak tento zákon neustanovuje inak,
    b) pracovného voľna, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr,
    c) náhradného voľna za prácu nadčas, za prácu vo sviatok alebo za čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku,
    d) počas ktorej si zamestnanec odpracúva prekážku v práci z dôvodu nepriaznivých poveternostných vplyvov,
    e) dovolenky,
    f) počas ktorej zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
    g) ktorú mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej príprav
    ďakujem pekne veronika ja osobne to chápem, ale zamestnanec chce vidieť, čierne na bielom, kde je písané, že pri krátení dovolenky sa zaratávajú aj sviatky......ale to tam zrejme nenájdem....budem mu to musieť nejako polopatisticky vysvetliť, keby sa mu dovolenka narátavala, tak to by sa nedožadoval čierneho na bielom

    daniela1978 je offline (nepripojený) daniela1978

    daniela1978
    veronikasad Pozri príspevok
    Daniela, v § 144a máš polopate len to, že sviatky sa považuju za výkon práce. Teda ak je počas sviatku PN, tento deň sa započítava aj do dní, za ktoré sa dovolenka z titulu PN kráti. Samozrejme ide o sviatok ktorý pripadne na jeho pracovný deň.
    Každopádne ďakujem Veronika :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.