Zavrieť

Porady

novela zákona o DPH

práve som si dačítala zmeny v zákone o DPH. najviac ma zujíma tá zmena na mesačného platnu DPH. ak sme boli doteraz 1/4ročnými platcami viac ako 12 mesiacov a ani sme nemali obrad 100 000 €.. tak by sme chceli ostať 1/4 ročnými platcami.. ale v zákone sa piše že je to platné o d 1.10.2012. a ak som to nestihla oznámiť na DÚ to znamená že za november mám podať mesačné DP? Volala som aj na DÚ a tam mi povedali, že do konca roka ostávam 1/4ročný platca.. má tu niekto viac informácií prosím?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Máte pravdu obe, optimistka písala o obrate pre mesačné zdaňovacie obdobie, kým Mila123 o obrate pre povinnú registráciu.

    optimistka Pozri príspevok
    doteraz sa posudzoval obrat za prechádzajúci rok /teda kalendárny/, teraz sa sleduje 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov
    Mila123 Pozri príspevok
    stále platí § 4 zákona č. 222/2004 od 01 01 2005 v znení.......(možno s úpravami, ale platí obrat 12 mesiacov po sebe idúcich(§ 4 ods. 1)...
    tictac7 ja som si odpoveď radšej spresnila....

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    tictac7 Pozri príspevok
    nie je pravda - ak v apríli prekročí obrat, od mája je mesačný platca (v novele už nie je možnosť dokončiť štvrťrok....)
    To, čo píšeš ty, platí práve pre novovzniknutých (t.j. tých, ktorí sa stali platiteľmi po 30.9.2012). Aspoň takto nám to bolo vysvetlené nedávno na školení.

    § 85ka
    Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. októbra 2012

    Platiteľ, ktorý mal k 30. septembru 2012 zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, môže pokračovať v tomto zdaňovacom období, najviac však do konca kalendárneho štvrťroka, v ktorom prestane plniť podmienky podľa § 77 ods. 2.
    Naposledy upravil Rozalka : 30.10.12 at 19:50 Dôvod: vložený §
    tictac7 ....hmmm, normálne, že si ma do úzkych dostala - v piatok budem useba v kancli, pozriem si poznámky zo školenia, dám vedieť....
    tictac7 ...našla som, máš pravdu - § 85ka. Nie je v ňom uvedené, že sa týka len tohto štvrťroka, je všeobecne na štvrťročných k 30.9.2012 bez časového obmedzenia....

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Nerozumiem celkom čo ešte viac potrebuješ vedieť, je to tak ako Ti povedali na DÚ, do konca roka ostávaš štvrťročný plátca, podľa §77.2 môžeš zostať štvrťročným plátcom aj po 1.1.2013.
    Naposledy upravil IvoM : 30.10.12 at 06:57

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    ... ale ak sa rozhodne ostať štvrťročným platcom DPH, tak to má hlásiť na DU, alebo ak by prechádzal na mesačného, tak vtedy to nahlasuje? Vďaka.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mondes Pozri príspevok
    ... ale ak sa rozhodne ostať štvrťročným platcom DPH, tak to má hlásiť na DU, alebo ak by prechádzal na mesačného, tak vtedy to nahlasuje? Vďaka.
    Na základe čoho sa rozhodne ? Neprekročil obrat ?

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    veronikasad Pozri príspevok
    Na základe čoho sa rozhodne ? Neprekročil obrat ?
    ...myslela som to tak, že obrat neprekročí ani k 31.12.2012, takže v tom prípade ak naďalej ostáva Q. platcom, musí to nahlásiť na DU, alebo nahlásiť by mal len v prípade, ak prechádza na mesačného platcu. Vďaka.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    2) Platiteľ sa môže rozhodnúť pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, ak uplynulo viac ako 12 kalendárnych mesiacov od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom sa stal platiteľom, a za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nedosiahol obrat 100 000 eur.

    (3) Ak sa platiteľ rozhodne pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok podľa odseku 2, je povinný oznámiť túto zmenu daňovému úradu do 25 dní od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom sa splnili podmienky podľa odseku 2. Zmena zdaňovacieho obdobia na kalendárny štvrťrok môže nastať len k prvému dňu kalendárneho štvrťroka nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ splnil podmienky podľa odseku 2. Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia platiteľ prestane plniť podmienky podľa odseku 2, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom podmienky prestal plniť.

    Takže ak ten obrat neprekročí a ostáva naďalej Q. platcom DPH, tak to má do 25.1.2013 nahlásiť na DU. Však?

    fue je offline (nepripojený) fue

    fue
    Ja si myslím, že ak je niekto štvrťročný plátca dph k 30.9.2012 a naďalej plní podmienky, že jeho obrat za posledných 12 mesiacov nie je väčší ako 100.000.- EUR tak je stále naĎalej q plátcom a neviem prečo by to mal nahlasovať na DU. Riešia to iba tie subjekty, ktoré presatali plniť podmienku obratu, resp. tie ktoré sú mesačnými plátcami a po splnení podmeinok sa môžu stáť q plátcami.

    dejna je offline (nepripojený) dejna

    dejna
    Dobry den,

    viete poradit aj mne. Firma bola zalozena 9.9.2012, hned sme sa zaregistrovali aj na platcovstvo DPH - ako kvartalny platca DPH. ICDPH nam bolo pridelene 20.9.2012 (tento datum je aj na karticke). Teraz sme podavali prved danove k DPH za 3Q.
    Ale vobec netusim, ci sa odteraz automaticky stavame mesacni platcovia alebo nie.
    Lebo zakon stanovuje, ze novy platitel je automaticky mesacny. Ale sme my "novi platitelia", kedze sme stihli registraciu pred 1.10.2012?
    Pozadovany obrat sme samozrejme nedosiahli.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    dejna Pozri príspevok
    Dobry den,

    viete poradit aj mne. Firma bola zalozena 9.9.2012, hned sme sa zaregistrovali aj na platcovstvo DPH - ako kvartalny platca DPH. ICDPH nam bolo pridelene 20.9.2012 (tento datum je aj na karticke). Teraz sme podavali prved danove k DPH za 3Q.
    Ale vobec netusim, ci sa odteraz automaticky stavame mesacni platcovia alebo nie.
    Lebo zakon stanovuje, ze novy platitel je automaticky mesacny. Ale sme my "novi platitelia", kedze sme stihli registraciu pred 1.10.2012?
    Pozadovany obrat sme samozrejme nedosiahli.
    Vy nie ste "nový platiteľ", to je taký, ktorý sa stáva platiteľom od účinnosti zákona, t.j. od 1.10.2012

    dejna je offline (nepripojený) dejna

    dejna
    Rozalka Pozri príspevok
    Vy nie ste "nový platiteľ", to je taký, ktorý sa stáva platiteľom od účinnosti zákona, t.j. od 1.10.2012
    dakujem za odpoved.
    takze vlastne mozem ostat kvartalny platca az do 20.9.2013 a riesit zmenu zdanovacieho obdobia az potom (ak by som mala obrat viac ako tych 100 000e). Ak bude obrat mensi, mozem nadalej ostat kvartalna. Dobre to chapem?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    nie celkom, dátum 20.9. v tom nemá nič do činenia: ak napr. v apríli zistíš, že tvoj obrat za posledných 12 mesiacov dosiahol 100 tisíc, od júla si M.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Rozalka Pozri príspevok
    nie celkom, dátum 20.9. v tom nemá nič do činenia: ak napr. v apríli zistíš, že tvoj obrat za posledných 12 mesiacov dosiahol 100 tisíc, od júla si M.
    nie je pravda - ak v apríli prekročí obrat, od mája je mesačný platca (v novele už nie je možnosť dokončiť štvrťrok....)

    ....platí pre platiteľov regisgtrovaných od 1.10.2012....
    ....na starých platí § 85ka....
    Naposledy upravil tictac7 : 30.10.12 at 19:43 Dôvod: upresnené

    dejna je offline (nepripojený) dejna

    dejna
    tictac7 Pozri príspevok
    nie je pravda - ak v apríli prekročí obrat, od mája je mesačný platca (v novele už nie je možnosť dokončiť štvrťrok....)
    ok v kazdom pripade sa mesacnym stanem ak prekrocim obrat tych 100 000e.
    Dovtedy nie, vsak?
    Takze vlastne teraz vsetci kvartalni platcovia si musia sledovat obrat a v pripade ze do 12tich mes.dosiahnu tych 100 000 tak sa musia stat mesacnymi.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    dejna Pozri príspevok
    ok v kazdom pripade sa mesacnym stanem ak prekrocim obrat tych 100 000e.
    Dovtedy nie, vsak?
    Takze vlastne teraz vsetci kvartalni platcovia si musia sledovat obrat a v pripade ze do 12tich mes.dosiahnu tych 100 000 tak sa musia stat mesacnymi.
    ...veď táto povinnosť bola aj doteraz - avšak podstatne vyšší obrat sa sledoval - takže nič nové pod slnkom....

    ...12 mesiacov bol kalendárny rok.....
    Naposledy upravil tictac7 : 30.10.12 at 19:36 Dôvod: dodatok k odpovedi - spresnenie

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    doteraz sa posudzoval obrat za prechádzajúci rok /teda kalendárny/, teraz sa sleduje 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov

    dejna je offline (nepripojený) dejna

    dejna
    tictac7 Pozri príspevok
    ...veď táto povinnosť bola aj doteraz - avšak podstatne vyšší obrat sa sledoval - takže nič nové pod slnkom....
    sledoval sa minuly rok ako optimistka nizsie pise, tak sa mi to zdalo jednoduchsie ustriehnut to raz, ako sledovat to kazdy mesiac.
    ale no ked musis tak musis. :-))
    v kazdom pripade dakujem vsetkym za odpovede.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    optimistka Pozri príspevok
    doteraz sa posudzoval obrat za prechádzajúci rok /teda kalendárny/, teraz sa sleduje 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov
    stále platí § 4 zákona č. 222/2004 od 01 01 2005 v znení.......(možno s úpravami, ale platí obrat 12 mesiacov po sebe idúcich(§ 4 ods. 1)...

    § 4


    (1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
    k 01 01 2005 znenie zákona....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.