Zavrieť

Porady

Reťazový pôrod a nástup na materskú dov. z PN-ky

dobrý deň,chcela by som sa informovať, z čoho sa mi bude počítať výška materskej, ked:
Som momentálne na rodičovskej dovolenke, dcéra bude mať 3 roky 2.9.2013, termín druhého pôrodu 11.2.2013 (čiže reťazový pôrod)?Podľa zákona by to malo byť z poslednej výplaty pred nástupom na prvú MD, lenže ja som na prvú MD nastupovala z PN-ky. Bude to teda posledná výplata, ktorú som mala pred poberaním PN-ky alebo to bude to čo mám uvedené na zmluve k dátumu nástupu na 1.MD alebo sa bude vychádzať z PN-ky?Podotýkam, že zmluvu u zamestnávateľa mám na dobu neurčitú.
Okrem toho ma zaujíma, či by nebolo pre mňa výhodnejšie nechať sa vypísať PN na jeden mesiac, jeden mesiac vyčerpať dovolenku a z čoho by sa mi počítala materská a ako v takom prípade.
Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak máš termín 11.2.2013, ak dobre rátam, tak nástup na md 6týž. pred je presne 31.12.2012, teda rozhod. obdobie je rok 2011. V r.2011 predpokladám si celý čas čerpala LEN dni rodič.dovolenky. V takom prípade a vzhladom na to, že ti Rd trvá ku dnu nástupu na druhú MD, podla terajších zákonov sa materské bude rátať z pravdepodobného vz, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md. Teda záleží, čo máš v terajšej prac.zmluve, resp. záleží od zamestnávatela, čo ti tam uvedie (napr. či mávate odmeny v decembri, môže ich tam zohladniť).
    Ale ešte radšej pozri presne, ako znie § 57 ods.1 a 2 Zákona o soc.poistení, neviem, či sa niečo predsa tam nezmenilo (nesledujem to už velmi).

    Reťazový pôrod a nástup na materskú dov. z PN-ky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.