Zavrieť

Porady

Zrážková daň z úrokov

Ked mam úver z Nemecka a prisli mi uz aj vycislene uroky za rok 2005.Partneri sa dohodli ze úroky sa budu splacat priebezne,mam povinnost zraziť pri nich zrazkovou dan a uhradit o to menej.Lebo som cital §16 a 43 a tam nieco take sa pise.Len neviem ci nie je nejaka vynimka.Dakujem Vam velmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    accountant
    Ked mam úver z Nemecka a prisli mi uz aj vycislene uroky za rok 2005.Partneri sa dohodli ze úroky sa budu splacat priebezne,mam povinnost zraziť pri nich zrazkovou dan a uhradit o to menej.Lebo som cital §16 a 43 a tam nieco take sa pise.Len neviem ci nie je nejaka vynimka.Dakujem Vam velmi pekne.
    Nemáš na mysli §16 ZDP ods. 1 pís.e 3 a § 43 ods.2. Pozrela by som ešte zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia s Nemeckom Čl. 11.Nemám to preštudované, preto nehovorím ani áno ani nie. V zmluve s Nemeckom sú uvedené podmienky. Podľa nášho zákona by som sa ja priklonila asi k tomu, že je povinnosť odviesť zrážkovu daň, ale radšej mrkni ešte do zmluvy.
    Naposledy upravil kalkulka : 25.02.06 at 11:58

    accountant je offline (nepripojený) accountant

    accountant
    pozrel som tu zmluvu,ktora je sice z r.1984 a tam sa pise ze by sa to malo zdanit v Nemecku.Neviem ci odvtedy neboli nejake novely alebo zmeny v tejto zmluve.Ale dakujem Ti za radu.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    § 16
    Zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou


    (1) Príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem
    ______________________
    e) z úhrad od daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou a od stálych prevádzkarní daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorými sú
    ______________________

    3. úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek a z vkladov na vkladných knižkách, z vkladov peňažných prostriedkov na bežných účtoch a vkladových účtoch, z výnosov z podielových listov, z výnosov z dlhopisov, z výnosov z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov, pokladničných poukážok, vkladových listov a z iných cenných papierov im na roveň postavených a z iných investičných nástrojov podľa osobitného predpisu,

    ______________________
    § 43
    Daň vyberaná zrážkou



    (1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15.

    (2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého až tretieho bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.



    Ja by som to nedanila ako daň vyberanú zrážkou, nakoľko veriteľ nemá u nás stálu prevádzkáreň a ani sa nejedná o výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok. Dôležitá je zmluva, ktorú ste uzatvorili s veriteľom,
    z dôvodu dvojitého zdanenia.
    Naposledy upravil ondrejvla : 26.02.06 at 16:05

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    výborná odpoved, ale podľa mňa nesprávny záver. Ide o príjem zo SR na základe poskytnutého úveru. V zmysle citovaného treba zraziť daň. Ale ešte to môže zmeniť zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia.
    Naposledy upravil KEJKA : 26.02.06 at 17:08 Dôvod: po dohode s Ondrejvla

    Kelis je offline (nepripojený) Kelis

    Kelis
    Dobrý dníček milí poraďáci,

    neviem či som práve tam kde by som mala byť, ale spomínajú sa tu výnosy z dlhopisov tak snáď áno. Môj klient, ktorému robím DP 2005 v jednoduchom účtovníctve dostal na osobný účet výnosy z dlhopisov, ktoré má ako FO v jednej nemenovanej spoločnosti. Problém je, že si nie som istá či som to dobre zaúčtovala. Účtujem v ALFE. Ja som to účtovala všetko zaradom, aby mi sedel účtovný zostatok. Takže pokiaľ viem, výnosy z dlhopisov sa nezdaňujú, takže som to dala ako INÝ NEZDANITEĽNÝ PRÍJEM. Je to O.K.???

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    accountant
    pozrel som tu zmluvu,ktora je sice z r.1984 a tam sa pise ze by sa to malo zdanit v Nemecku.Neviem ci odvtedy neboli nejake novely alebo zmeny v tejto zmluve.Ale dakujem Ti za radu.
    Tá Vyhláška 18/1984 Sb.(Zmluva o zamedzení ....) je platná.

    Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

    Alexandra777
    Úroky z vkladov na bežnom účte používanom na podnikateľské účely musím dávať do daňového priznania k dani z príjmov FO typ B ako príjem?

    Pru je offline (nepripojený) Pru

    Pru
    daň z výnosov na BU, ktorú banka účtuje na konci mesiaca, preúčtovávam každý mesiac, štvrťročne alebo stačí na konci roka? myslím z anal. účtov, ktoré mám rozdelené podľa účtov, na jeden, kde účtujem preddavky a daň z príjmu?

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Pru Pozri príspevok
    daň z výnosov na BU, ktorú banka účtuje na konci mesiaca, preúčtovávam každý mesiac, štvrťročne alebo stačí na konci roka? myslím z anal. účtov, ktoré mám rozdelené podľa účtov, na jeden, kde účtujem preddavky a daň z príjmu?
    Stačí to preúčtovať na konci roka.

    Zrážková daň z úrokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.