Zavrieť

Porady

Ako odpisovať mreže u najomcu obchodného priestoru

Chcela by som poprosiť o pomoc pri určení odpisovej skupiny a doby odpisovania majetku. Jedná sa o priečelie( kovová mreža) v prenajatom obchodnom priestore. V Nájomnej zmluve je uvedené že všetky stavebné úpravy v priestoroch sú na náklady nájomcu a priečelie obchodu bude robiť prenajímateľ na náklady nájomcu. Od prenajímateľa nám došla fa na dodávku a montáž priečelia .Keďže sa jedná o vysokú čiastku (cez 1700 Eur.) a dobu použiteľnosti viac ako 1rok musím to odpisovať. Poraďte prosím je to technické zhodnotenie alebo samost.hnut.vec? Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    redhaner Pozri príspevok
    Lebo je to v zmluve (dobre vymyslené : prenajímateľ urobí / vyfakturuje , , nájomca zaplatí a odpisuje. Po skončení nájmu má prenajímateľ budovu zhodnotenú bez nákladov)
    To by som s takou istotou netvrdil. Zmluva rieši iba nadobudnutie mreže nájomcom, nie však konečné vysporiadanie po ukončení nájmu. Toho sa nájomca nezriekol. Môže požadovať náhradu od prenajímateľa, čo vyplýva aj z ďalších faktov. Ak sa nedohodnú, môže mrežu demontovať, je jeho majetkom. Ak mreža prenajímateľovi ostane bez úhrady, má okrem iného nepeňažný príjem, ktorý musí priznať a zdaniť, viď § 17, ods. 20/b a 21.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    je to t.z. prenajatej budovy. Odpis 20 rokov daňovo, účtovne počas doby nájmu.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    KEJKA Pozri príspevok
    je to t.z. prenajatej budovy. Odpis 20 rokov daňovo, účtovne počas doby nájmu.
    Kejka máš pravdu. Je to technické zhodnotenie.
    Ale odpisuje sa samostatne ako iný majetok
    § 22
    Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

    (2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
    e) iný majetok podľa odseku 6.

    (6) Iným majetkom na účely tohto zákona sú

    a) otvárky nových lomov, pieskovní, hlinísk, skládok odpadov, ak sa nezahrnujú do vstupnej ceny alebo zostatkovej ceny hmotného majetku,
    b) technické rekultivácie, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 109)
    c) technické zhodnotenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky vyššie ako 1 700 eur,
    d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 1 700 eur vykonané a odpisované nájomcom,
    e) technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku vyššie ako 1 700 eur,
    f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nuž nenapísala som to, ale ani netvrdila opak, či?
    marjankaj Veď som to iba doplnil. Neprotestoval som.

    Mikapa je offline (nepripojený) Mikapa

    Mikapa
    Ďakujem všetkým, takže mi z toho vyplýva , že je to iný majetok podľa §22 ods.6 pism.d, a zaradím ho do odpisovej skupiny 4 v akej je prenajatý majetok na ktorom bolo robene technické zhodnotenie čiže budova a odpisujem daňovo 20r. Nájomnú zmluvu máme podpísanú na 4 roky s právom predlžiť túto zmluvu. Neviem dokedy budeme v tomto prenájme. Ako určim potom účtovné odpisy? Čo v prípade , že ukončia nájom a predajú tú mrežu inému nájomcovi?

    Ako odpisovať mreže u najomcu obchodného priestoru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.